Šiais metais liepos pražydo anksčiau nei įprasta, tačiau sveikatos specialistai sako, kad dabar pats metas jų prisiskinti ir išsidžiovinti. „Eurovaistinės“ atstovė Kristina Staivė specializuojasi temoje apie vaistinius augalus ir sako, kad šių lengvai randamų žiedų turėtų būti kiekvienų namų vaistinėlėje.
„Rekomenduoju liepžiedžius skirtingais atvejais, bet vienas svarbiausių šio vaistinio augalo panaudojimo būdų – liepžiedžių arbata. Jeigu pajusite, kad kūno temperatūra pakilo vienu dviem laipsniais, išgerkite šiltos liepžiedžių arbatos. Ji padės pasijusti geriau“, – sako vaistininkė.
Skinant žiedus yra labai svarbu, kad rinktume juos pirmoje saulėtos, gražios dienos pusėje, – akcentuoja vaistininkė.
Farmacininkė teigia, kad svarbu rinkti liepžiedžius tuomet, kai mažalapė liepa ryškiausiai žydi, o renkantis patį medį, apsižvalgyti, kad šalia jo nebūtų nuolat važinėjančių transporto priemonių.
„Liepų yra labai daug, todėl prisirinkti jų žiedų galime kiekvienas. Pasirinkime liepą, kuri auga sode, kur nevažinėja mašinos, kad medis nebūtų prikaupęs švino ir kitų kenksmingų medžiagų. Skinant žiedus yra labai svarbu, kad rinktume juos pirmoje saulėtos, gražios dienos pusėje“, – akcentuoja vaistininkė.
Pasak jos, parsinešus namo, liepžiedžių nuplauti nereikia, tiesiog plonu sluoksniu paskleisti ant paviršiaus, o išdžiūvusius sudėti į drobinį maišelį.
„Tokius liepžiedžius galima laikyti dvejus metus, ilgainiui liepžiedžiai praranda savo veikliąsias medžiagas. Kad namuose esantys liepžiedžiai užsibuvo per ilgai galime pastebėti iš jų spalvos ir to, kad atidarius maišelį jie nebekvepia“, – sako K.Staivė.
Ypatingas augalas, kurį galima naudoti įvairiai
Liepžiedžius galima vartoti įvairiomis formomis, kurios nėra plačiai žinomos. Galima naudoti kaip kompresus ar net pasidaryti kremą, kuris padeda gydyti mastitą, nudegimą.
„Liepžiedžius galime panaudoti kaip nuovirą, kuriuo galime plauti galvą. Plaukai nuo jų tampa gražesni, švelnesni, mažiau slenka, geriau auga. Iš šviežiai surinktų liepų lapų galima gaminti salotas, lapuose yra labai daug naudingų vitaminų“, – pataria vaistininkė.
Be to, liepžiedžiai gali sureguliuoti mėnesinių ciklą, tinka vartoti artėjant menopauzei. Sergant uždegiminėmis ligomis ar angina, patariama gerklę skalauti liepžiedžių arbata.
„Kai vaistinėje klientai manęs teiraujasi, kaip tinkamai vartoti liepžiedžius ir ar galima jų padauginti, drąsiai jiems rekomenduoju šį vaistinį augalą laikyti arčiau virtuvės ir vartoti įvairiausiomis formomis. Liepžiedis padeda gydyti kosulį, sumažinti kraujospūdį, nuraminti. Ir tai tik keletas savybių“, – vardina K.Staivė.
Liepžiedžiai gali sureguliuoti mėnesinių ciklą, tinka vartoti artėjant menopauzei.
Liepžiedžius verta maišyti ir su kitais vaistiniais augalais. Sumaišius su čiobreliais – palengvinamas kosulys, su avietėmis – skatinsime prakaitavimą, greičiau įveiksime pakilusią temperatūrą, su ramunėlėmis ar melisa – sumažinti padidėjusį kraujospūdį, atpalaiduoti, nuraminti.
Liepžiedžiai tinkami ir vaikams nuo trijų metų. Vaistininkė primena, kad visuomet verta pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar jūsų vaistininku.