To dar nebuvo: norintiems pasiskiepyti nuo gripo vakciną tenka medžioti

Lietuvos visuomenei kasmet priekaištaujama, kad, lyginant su kitomis šalimis, pernelyg vangiai skiepijasi nuo gripo, kuris gali baigtis itin sudėtingomis komplikacijomis. Tačiau jei šiemet dar nesuskubote to padaryti, teks gerokai paplušėti, kad rastumėte įstaigą, kuri dar turi vakcinos nuo gripo.
Skiepijimas
Skiepijimas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Norinčiųjų skiepytis yra, vakcinos nėra

Keturių asmenų vilniečių šeima, prieš keletą dienų nusprendusi dar spėti įšokti į nueinantį traukinį ir pasiskiepyti nuo gripo, kol neprasidėjo epidemija, labai nustebo, kai to padaryti nepavyko nei savo, nei kitose gydymo įstaigose. Vilniečiai visur išgirdo tą patį atsakymą – vakcina pasibaigė. Tiesa, vienoje įstaigoje jiems pasiūlė skiepytis, tačiau už dvigubai didesnę kainą nei paprastai. Keturių asmenų šeimai tai pasirodė per didelės išlaidos.

Žmonių noras skiepytis didelis, taip pat kreipiasi labai daug įmonių, norinčių paskiepyti savo darbuotojus, bet nieko nebegalime pasiūlyti.

Sveikatos įstaigos „Endemik“ Vilniaus padalinio vadovas Antanas Pempė patvirtino, kad jo įstaiga vakcinos nuo gripo neturi jau apie dvi savaites.

„Tiek, kiek užsakėme ir gavome, viską išnaudojome. Žmonių noras skiepytis didelis, jie darosi sąmoningesni, taip pat kreipiasi labai daug įmonių, norinčių paskiepyti savo darbuotojus, bet nieko nebegalime pasiūlyti. Ir jau nebeturėsime.

Vakcina – ne pyragas ir ne virtas kiaušinis, jos taip paprastai vėl nepasigaminsi. Vakcina gaminama apie pusę metų, o kai kurios įmonės tik dabar atsiunčia užklausą su prašymu pateikti pasiūlymą.

Tiek pas mus, tiek visoje Europoje padidėjo besiskiepijančių žmonių skaičius, o užsakant vakciną skaičiuojamas tikėtinas žmonių skaičius, kiek paprastai skiepijasi. Niekas nenori rizikuoti ir užsakyti vakcinų per daug, kad vėliau netektų išmesti. Juk vakcina nuo gripo gaminama tik vienam sezonui. Paprastai ir tiekėjai paskaičiuoja, koks galėtų būti poreikio augimas, bet ne visada pataiko. Šiais metais vakcina baigėsi anksti“, – svarstė pašnekovas.

Įstaiga keletą vakcinų pasilikusi ypatingiems atvejams, kai žmogui labai reikia pasiskiepyti, tačiau masinis skiepijimas nevyksta.

Rasti vakcinos turinčią įstaigą – misija beveik neįmanoma

Pasak Medicinos ir diagnostikos centro direktoriaus pavaduotojos slaugai Rūtos Virvitytės, įstaiga vakcinos neturi jau beveik tris savaites.

Vakcinų nebėra. Jei kuri nors įstaiga dar turi, tai tik likučiai, kadangi šiemet skiepijosi žymiai daugiau žmonių.

„Kiek buvome susiplanavę ir gavome pagal mūsų pateiktą prašymą, jau visas suskiepijome. Pateikėme naują prašymą dėl vakcinos papildymo. Kol kas prašymas nei paneigtas, nei patvirtintas, vis dėlto gavome pažadą, kad gruodžio viduryje galbūt ir gausime papildymą.

Panaši situacija susidariusi visose viešosiose įstaigose. Vakcinų nebėra. Jei kuri nors dar turi, tai tik likučiai, kadangi šiemet skiepijosi žymiai daugiau žmonių. Mes užsakėme didesnį kiekį vakcinos nei pernai, bet vis tiek pritrūkome. Gautą kiekį suskiepijome labai greitai – šiemet žmonės anksti suskubo. Vadinasi, kitais metais užsakysime dar daugiau.

Tas pats ir su nemokamomis vakcinomis, kuriomis už valstybės lėšas buvo skiepijami tam tikrus rizikos kriterijus atitinkantys žmonės. Buvo pranešta, kad papildymas bus daromas, bet bus labai skaičiuojama, kiek duoti kiekvienai poliklinikai, reikės atsiskaityti, kiek dozių panaudojome, ir jei pas mus jų liks, reikės dalintis su kitomis įstaigomis“, – aiškino pašnekovė.

Poliklinikose situacija skirtinga

Kaip teigė Vilniaus Antakalnio poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Julija Žalalienė, šiuo metu įstaiga taip pat neturi nei kompensuojamos rizikos grupėms, nei mokamos vakcinos nuo gripo.

Pirkti papildomai vakcinų, žinant, kad gripo sezonas turi pradžią ir pabaigą ir kiek trunka viešųjų pirkimų konkursai, neapsimoka, nes vakcina gali atvažiuoti, kai bus šaukštai po pietų.

„Šias vakcinas baigėme skiepyti lapkričio pabaigoje. Esame raštu informavę Vilniaus visuomenės sveikatos centrą bei Užkrečiamų ligų ir AIDS centrą dėl papildomo vakcinų poreikio rizikos grupėms.

Kalbant apie mokamas vakcinas, turime galiojančią sutartį su vakcinų tiekėju, bet tiekimas jau kurį laiką yra sutrikęs. Lyginant su praėjusiais metais susidomėjimas skiepais nuo gripo ženkliai išaugo, ypač tarp suaugusiųjų“, – sakė poliklinikos atstovė.

Tuo tarpu Vilniaus Centro poliklinika komercinės vakcinos nuo gripo vis dar turi ir kol kas skiepija visus norinčiuosius. Tačiau kuriam laikui jos dar užteks, įstaigos direktoriaus pavaduotoja medicinai dr. Audronė Juodaitė Račkauskienė negalėjo pasakyti. Viskas priklausys nuo poreikio, todėl gali užtekti tiek kelioms dienoms, tiek porai savaičių.

Nemokama vakcina pasibaigė ir šioje įstaigoje. Tiesa, buvo gautas nedidelis papildymas iš kitos įstaigos, todėl griežtai visus kriterijus, pagal kuriuos atrenkami pacientai, atitinkantys žmonės taip pat dar gali pasiskiepyti.

Nauji pirkimai nebus vykdomi

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vadovei Daivai Razmuvienei susidariusi situacija žinoma.

„Mes koordinuojame tik valstybės kompensuojamas vakcinas. Kol kas neturime naujausių duomenų, bet prieš mėnesį buvo likę apie 25 proc. vakcinos nuo gripo. Aišku, visą šį mėnesį žmonės aktyviai skiepijosi ir įstaigos mus informuoja apie vakcinos trūkumą. Pagal įstaigų užsakytus kiekius buvome įsigiję 110 tūkst. dozių.

Mes paraginome įstaigas perskirstyti vakcinas ir draugiškai jomis dalintis. Jeigu viena įstaiga jų turi daugiau, o joje pacientai skiepijasi vangiai, dalį vakcinų ji turėtų perleisti įstaigai, kurioje yra didesnis poreikis. Šis procesas, koordinuojant mūsų centrui, vyks ir toliau.

Pirkti papildomai vakcinų, žinant, kad gripo sezonas turi pradžią ir pabaigą ir kiek trunka viešųjų pirkimų konkursai, neapsimoka, nes vakcina gali atvažiuoti, kai bus šaukštai po pietų. Taigi vakcinų bus tiek, kiek jų dabar yra, tiesiog reikės jas racionaliai panaudoti“, – pasakojo pašnekovė.

Vakcina kuriama gerokai prieš gripo sezono Europoje pradžią. Į jos sudėtį įeina apsauga nuo trijų gripo viruso atmainų, kurios, kaip tikimasi, turėtų tais metais vyrauti. Šios atmainos nustatomos remiantis gripo epidemija Pietų pusrutulyje, kur ji prasideda anksčiau nei pas mus. Tiesa, pataikoma ne visada.

Šiemet Lietuvoje laboratoriškai išskirti du gripo viruso atvejai. Abu jie atitinka vieną iš vakcinoje esančių atmainų. Gripas pas mus tik prasideda – per savaitę registruojami vos 15-25 atvejai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai