Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tobulėkime kartu. Meditacija – dvasinės pusiausvyros atkūrimo būdas. Pratimas su žvake

Apie meditaciją bei jos teikiamą naudą parašyta daugybė knygų bei straipsnių, sukurta nemažai filmų ir specialių įrašų. Šiais laikais įvairiausios meditacijos technikos yra lengvai prieinamos praktiškai visiems. Taigi, viskas, kas žmogui yra reikalinga, kad jis taptų laimingas, jam jau yra paduota. Tačiau su straipsniais apie dvasines praktikas panaši situacija, kaip ir su straipsniais apie sveiką mitybą ar mankštą: žmogus perskaito ir pagalvoja, kad kada nors būtinai disciplinuotai medituos. Kada nors...
Meditacija
Meditacija / „Shutterstock“ nuotr.

„Kartą sena moteris pametė adatą. Praeivis pamatė ją ieškančią sode ir pasiūlė pagalbą. Po kurio laiko malonusis praeivis paklausė, kurioje vietoje nukrito adata. Jis labai nustebo sužinojęs, kad adata nukrito namuose. „Kodėl jūs ieškote jos čia? – paklausė jis. – Jūs niekada jos nerasite“. Moteris atsakė, kad namuose yra per tamsu, todėl ji ieško ten, kur yra daugiau šviesos... Daugelis iš mūsų elgiasi taip, kaip ši moteris. Mes ieškome savo prarastos laimės prie ryškių šviesų, ten, kur jos nėra“, – pasakoja senas Indijos pamokantis pasakojimas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Astrologė Lana Kutkytė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Astrologė Lana Kutkytė

Kodėl negalima pradėti medituoti šiandien? Pasiteisinimų gali būti aibė: neišsimiegojau, neturiu tam tinkamos vietos, nėra patogios aprangos, per karšta, per šalta, nepalanki Mėnulio diena ir t. t.  

Į pasiteisinimų sąrąšą galima drąsiai įtraukti pasiaiškinimą: „Nuolat skaitau dvasinio pobūdžio literatūrą, žiūriu filmus, klausausi įrašų“.  Tai labai puiku ir reikalinga, tačiau tai tik teorija, o teorija yra nedaug verta be praktikos.

Juk  jeigu skaitote knygą apie sveiką mitybą, tai nebūtinai reiškia, kad iš tikro sveikai maitinatės. Taigi, jei skaitote apie meditacijas, kvėpavimą, sapnavimą, mantras ar kitas technikas, tuomet vertėtų taikyti gautas žinias praktiškai. Jeigu radote laiko skaityti, tuomet rasite laiko ir meditacijai.

Žmogus gali ilgai ingoruoti savo sielos poreikius, vis mintyse planuoti, kaip ateityje būtinai skirs laiko dvasiniam tobulėjimui, ir net nepastebėti, jog taip vis planuojant pralėkė beveik visas jo gyvenimas. Juk kuo ilgiau atidėliojamos dvasinės pratybos, tuo daugiau laiko ir potencialo yra švaistoma. Taip žmogus pats atitolina fizinę ir dvasinę pusiausvyrą savo gyvenime.

Nebūtinai privalote medituoti valandų valandas, juk užtenka kasdien skirti bent 30 minučių,  ir rezultatai netruks pasirodyti. Kelių patarimų laikymasis gali padėti pakeisti savo gyvenimo būdą ir nenukrypti nuo pasirinkto kelio.

  1. Štai puikus Theodore'o Roosevelto patarimas: „Daryk, ką gali su tuo, ką turi, ir ten, kur esi“. Taigi, nelaukite, kol nutiks kažkas, kas padės jums pradėdi darbą su savimi. Pavyzdžiui, kai turėsite pakankamai pinigų, laiko, sveikatos arba kai ateis pirmadienis ar vasara. Tai pasiteisinimai, bandymai išsisukti, nes iš tikrųjų jau dabar turite viską, ko jums reikia.  
  2. Tik nuolatiniai užsiėmimai gali atnešti rimtų rezultatų, todėl laikykitės disciplinos. Tvirtai pasakykite patys sau, jog nuo šiol meditacija yra neatsiejama nuo jūsų kasdienybės. Taip, kaip maistas ar miegas. Kad šis sprendimas jūsų nenuvargintų, pradėkite nuo kelių minučių kasdien. Kuomet jaučiate pažangą – palengva ilginkite laiką.
  3. Žinoma, dvasinio kelio pradžioje žmogus nori išbandyti kuo daugiau skirtingų dvasinių technikų, ieškodamas tos stebuklingos, tos pačios veiksmingiausios. Vis tik patartina jų pernelyg dažnai nekaitalioti jau vien dėl to, kad iš pirmo ar antro karto nepavyko. Taip apskritai nepasieksite jokių apčiuopiamų rezultatų.
  4. Nelyginkite savęs su kitais, nes tai, kas tiks vienam – nebūtinai tiks kitam. Jūsų sielos poreikiai yra unikalūs, todėl renkantis savąjį dvasinį kelią, tik į juos ir reikėtų atsižvelgti. Klysite, jei rinksitės dvasinio tobulinimosi įrankį vien tam, kad kažkam patiktumėte, kažką įrodytumėte ar susikurtumėte įvaizdį; tai neturi nieko bendro su tikru dvasiniu tobulėjimu.
  5. Susikurkite erdvę, kuri būtų skirta dvasinėms praktikoms – tai padės palaikyti praktikų regulariumą. Juk namuose visi turi virtuvę – atskirą kambarį, kuriame yra pasirūpinama maistu kūnui. Meditacija – tai maistas sielai, tad ir šiam tikslui pravartu būtų susikurti jaukų kampelį.

Meditacija su žvakės liepsna

Ši meditacija tinka tiek pradedantiesiems, tiek jau pažengusiems. Disciplinuotai ją praktikuojant išmoksite sukoncentruoti protą, nuraminti nervus, pagerinti miegą, išgirsti intuicijos balsą, plėsti sąmoningumą.

Ją geriausia būtų atlikti tamsiame kambaryje. Jums prireiks žvakės. Tinkamiausios yra paprastos, be jokių įmantrių raštų ir dekoracijų, kurios tik blaškytų dėmesį.

Uždekite žvakę ir pastatykite ją ant neaukšto staliuko. Atsisėdus ant grindų, žvakės liepsna turėtų būti jūsų akių lygyje. Patikrinkite, kad kambaryje nebūtų skersvėjo, ir liepsna neplazdentų. Atsisėskite patogiai, mažiausiai pusantro metro nuo žvakės. Nebandykite sėdėti arčiau, nes tikrai ims skaudėti akis, o nesilaikant taisyklių, galite pakenkti regėjimui.

Šiai praktikai geriausia sėdimoji poza būtų Sukhasana. Tai paprasta pozicija sukryžiuotomis kojomis, nugara tiesi, galva iškelta, tačiau taip, kad smakras būtų lygiagretus grindims, rankos ant šlaunų delnais į viršų.

„Shutterstock“ nuotr./Jogos poza: „Sukhasana“
„Shutterstock“ nuotr./Jogos poza: „Sukhasana“

Jei dėl nugaros turite problemų arba tiesiog dar nesate pripratę prie šios pozicijos, tuomet lengviau bus išsėdėti ant pagalvėlės, atsisėdus ant jos taip, kad ji priremtų apatinę nugaros dalį.

Prisiminkite, kad bet kurios meditacijos metu nugara turi būti būtinai tiesi, tačiau atpalaiduota, o pradžioje gali būti sunkoka to pasiekti. Čia gali pasitarnauti įvairios pagalbinės priemonės. Jeigu nėra pagalvėlės, tada tiks ir sulankstyta antklodė.

Taip pat skaitykite: Tobulėkime kartu. Mėnulio padėtis Zodiako ženkluose: sužinokite savo apibūdinimą

Prieš pradedant praktiką, visuomet pasiruoškite tinkamai ir padarykite viską, kad jums būtų patogu, jokie nemalonūs pojūčiai neturėtų atitraukti jūsų dėmesio nuo meditacijos.

Atsipalaiduokite, kvėpuokite ramiai, jauskite kiekvieną savo įkvėpimą ir iškvėpimą. Stebėkite žvakės liepsną, į ją turi būti nukreiptas visas jūsų dėmesys. Stenkitės nemirkčioti ir neįtempkite akių. Jei akis įtempsite, tuomet garantuotai pradėsite ašaroti ir mirkčioti. Apie nieką negalvokite. Būkite čia ir dabar, nes tik šis momentas jums turi būti reikšmingas.

Kuomet stebėdami liepsną, pajusite, kad akys jau pavargsta, nieko nelaukdami užsimerkite. Jau užsimerkus ir toliau bandykite įsivaizduoti tą pačią žvakės liepsną savo vidinėje erdvėje. Nepraraskite koncentracijos. Stenkitės šį vaizdą išlaikyti kaip tik galite ilgiau, tačiau nepersistenkite ir pernelyg nespauskite savęs, nieko nedarykite per prievartą.

Svarbiausia neturėti iliuzijos, kad užtenka porą dienų pamedituoti, ir netrukus visos problemos išnyks, o jūs tapsite sėkmingas ir tobulas žmogus.

Kuomet baigsite medituoti, neskubėkite tuoj pat atsistoti ir bėgti tvarkyti reikalų. Leiskite sau pamažu, be įtampos užbaigti procesą ir harmoningai vėl įsijungti į pasaulietinio gyvenimo tėkmę.

Pradžioje šiai praktikai skirkite 2–3 min. Kai įstengsite pratimą atlikti lengvai, galėsite pailginti laiką, tačiau pradžioje jokiais būdais nedarykite to per ilgai.

Kai imsitės meditacijos, gali būti sunku ne tik koncentruotai žiūrėti į žvakės liepsną, bet ir apie nieką negalvoti. Protas ims maištauti, į galvą ims plūsti įvairiausios mintys, todėl galimai teks praktikuotis gana ilgą laiką, kad gebėtumėte visiškai susikoncentruoti, išsižadėti minčių ir būti tobuloje tyloje.

Kuomet mintys jus atitraukia nuo meditacijos, nesinervinkite, nekaltinkite savęs, o tiesiog ramiai ir toliau tęskite praktiką. Stebėkite proto žaidimą tarsi iš šono, tačiau neįsitraukite į jį.

Jei jūsų praktika yra atliekama teisingai, tuomet jau tą pačią diena galite pasijusti geriau. Vis dėlto norint pajusti ryškesnį meditacijos poveikį, būtina praktikuoti disciplinuotai, ilgai, kantriai, vis žingsnis po žingsnio artėjant aukštesnio sąmoningumo link.

Taip pat skaitykite: Tobulėkime kartu. Planetų globojamos savaitės dienos: kokia veikla užsiimti, kad lydėtų sėkmė

Svarbiausia neturėti iliuzijos, kad užtenka porą dienų pamedituoti, ir netrukus visos problemos išnyks, o jūs tapsite sėkmingas ir tobulas žmogus. Dvasinio tobulinimosi kelias yra išties ilgas ir reikalauja visiško atsidavimo, nuolankumo bei kantrybės.

Ką gi, rašyti ir skaityti apie meditaciją galima daug, tačiau, kaip sako Mokytojas Svamis Šivananda: „Žiupsnelis praktikos yra vertas tonos teorijos“.


Jei norite astrologės paklausti apie savo gyvenimą, tam tikras situacijas, sužinoti poros suderinamumą ar tinkamą specialybę, registruokitės Lanos Kutkytės konsultacijai „Facebook“ paskyroje „Sadhana“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs