Santariškių klinikų medikai ir jų talkininkai kviečia žmones pasimatuoti kraujospūdį, pasitikrinti cholesterolio, gliukozės kiekį, pasisverti. Sveikos širdies priešai – rūkymas alkoholis, nutukimas.
Medikai ne tik tiria, bet ir aiškina, pavyzdžiui, apie cholesterolio plokšteles, užkemšančias kraujagysles, kitus rizikos veiksnius. Kai kuriems žmonėms patariama kreiptis į šeimos gydytojus.
Medikai ne tik tiria, bet ir aiškina, pavyzdžiui, apie cholesterolio plokšteles, užkemšančias kraujagysles, kitus rizikos veiksnius.
Pasak medikų, per kelerius metus Lietuvoje sergančiųjų širdies nepakankamumu padaugėjo nuo 80 iki beveik 130 tūkstančių. Šios ligos gydymas, ypač ligoninėse, vienas brangiausių. Tad norima perimti tokių Europos šalių, kaip Švedija, patirtį.
„Švedijoje 80 proc. ligoninių turi specializuotus širdies nepakankamumo kabinetus. Dirba kardiologai, kurie specializuojasi širdies nepakankamumo srityje, slaugytojos, dirbančios šalia kardiologų“, – sako Kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės pirmininkė Jelena Čelutkienė.
Kol kas Lietuvoje tik vienintelėje Santariškių klinikoje galima kreiptis į specializuotą slaugytoją. Tiesa, tokio etato dar nėra, su pacientais dirba doktorantė.
„Tokius pacientus atsiunčia kardiologai, kurie konsultuoja Santariškių poliklinikoje. Kadangi gydytojo darbo laikas ribotas, konsultacijai laiko labai nedaug. O mokymas tokio paciento užtrunka 45 min. Kai kada – ir valandą, viskas priklauso nuo to, kiek pacientas žino apie savo ligą“, – teigia Santariškių klinikų slaugytoja Edita Lycholip.
Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, tikimasi, kad lėšos steigti specializuotus širdies nepakankamumo kabinetus bus numatytos kitų metų biudžete.