Prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusio Centrinio Kauno turgaus prekybininkai pranešime sako, kad prieš Kūčias gerokai išauga perkančiųjų neišdorotas silkes su galvomis. Taigi ir tinkamo išsirinkimo klausimas žymiai aktualesnis.
„Jau paruoštos silkės ar filė irgi daugiau nuperka, bet neišdarinėtų – kur kas daugiau. Nes yra tradicija per šventes patiems gamintis, pagal savo receptus tradicinius. Mes čia ir taip atrenkame tik geras žuvis, nes kitaip nepadirbtumėme ilgai.
Gi nuolatiniai klientai ateina, daugelį kaip draugus pažįstame daug metų. Bet jei kas nori pasitikrinti ar kitur perka, tai galiu pasakyti, į ką labiausiai reikia žiūrėti, norint gerą silkę nusipirkti“, – sako žuvimi turguje prekiaujantis Rimas.
Pasak jo, per ilgus darbo metus, jam yra tekę girdėti įvairiausių mitų, kaip esą pasirinkti gerą žuvį. Vienas iš tokių, bene keisčiausias, esą reikia žiūrėti silkei į akis ir rinktis pagal jų spalvą.
„Galiu pasakyti, kad tikrai ne į akis reikia žiūrėti. Ar tos akys raudonos, ar žydros – jokio skirtumo. Reikia žiūrėti, kad būtų platesnė silkės nugara – kuo platesnė, tuo ji riebesnė. Oda turi būti normali, gražiai atrodyti.
Kitas dalykas – kad nebūtų minkšta. Minkšta, vadinasi, nebešviežia. Kiti galvoja, kad sena, jei gelstelėjusi. Iš tikrųjų taip būna dėl neteisingo atšildymo – visos sūdytos silkės iš pradžių vis tiek yra užšaldomos. Aišku, jei yra gelsvumas irgi nieko gero, ir skonis bus nekoks – kietesnė, sausesnė“, – aiškino pašnekovas.
Minkšta, vadinasi, nebešviežia.
Turgaus prekiautojai dažnai dalijasi ne tik patarimais, kaip išsirinkti geriausia produktą, bet ir receptais, kaip juos paruošti.
„Daug čia visko sužinom, išgirstam. Ir su kolegom pasišnekam, ir pirkėjai, būna, paklausia kaip geriau pasigaminti. O būna ir taip, kad ir jie mums papasakoja.
Silkės man asmeniškai ir turbūt daugeliui kitų patinka dar ir dėl to, kad jas galima labai įvairiai paruošti. Grybai, razinos, riešutai, svogūnai, rauginti agurkėliai, svogūnai su pomidorų padažu, citrinos. Su viskuo tinka.
O mane labiausiai nustebino receptas su apelsinais, pirkėja papasakojo prieš kokių porą metų gal. Sakė, kad jau senokai kiti taip gamina, bet aš nebuvau girdėjęs. Įdomus skonis, kas nori išskirtinio patiekalo, mėgsta eksperimentuoti, rekomenduoju pabandyti. Sūrumas su saldumu kontrastuoja, dar tas aromatas apelsino – visai įdomu. Privalumas – ne tik įdomu, bet ir visai paprasta paruošti“, – sakė prekybininkas.