Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Tyrėja Gintarė Sauliūtė: lašišoje sunkieji metalai viršijo normas raumenyse – ką mes ir valgome

Laikant lašišas didžiausiose leistinose sunkiųjų metalų koncentracijose, jos vis tiek gali prikaupti normas viršijančius sunkiųjų metalų kiekius. Tokį rezultatą pristatė viena tyrimo vykdytojų, Vilniaus universiteto Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto doktorantė Gintarė Sauliūtė.
Lašiša
Lašiša / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Švino koncentracija, reglamentuojama higienos normoje gyvūnų mėsoje, raumenyse (lašišos – red.) viršyta net du kartus, nustatyti ir nikelio viršijimai žiaunose.  Keista, nes sunkieji metalai paprastai kaupiasi kauluose, žiaunose ir inkstuose, o lašišoje sunkieji metalai viršijo normas raumenyse – ką mes ir valgome“, – Žinių radijui komentavo G.Sauliūtė.

Keista, nes sunkieji metalai paprastai kaupiasi kauluose, žiaunose ir inkstuose, o lašišoje sunkieji metalai viršijo normas raumenyse – ką mes ir valgome. Komentavo G.Sauliūtė.

Pasak jos, tyrime buvo naudojami ir pavieniai sunkieji metalai, ir jų mišinys iš nikelio, švino, chromo, kadmio, cinko. Anot G.Sauliūtės, pastebėta, kad mišinyje metalai arba nuslopina vienas kitą, arba padidina poveikį.

„Mes vykdėme eksperimentą ir pamatėme, kad laikant žuvį prie didžiausių leistinių koncentracijų įmanomi viršijimai. (...) Mes rekomenduojame didžiausias leistinas koncentracijas higienos normoje, kuri reglamentuojama žalioje gyvūnų mėsoje, sumažinti“, – susirūpinimą reiškė G.Sauliūtė.

Biomedicinos mokslų daktarė, Aleksandro Stulginskio universiteto profesorė Elvira Jerienė paaiškino, kad sunkieji metalai – tai mikroelementai, kurių atominė masė didesnė negu 40. Pasak jos, sunkieji metalai į žmogaus organizmą patenka su maistu, kvėpuojant ir per odą.

„Pavojingiausi sunkieji metalai yra gyvsidabris, arsenas, varis, kadmis. (...) Švinas organizme kaupiasi labiau. (...) Gyvsidabris gali išsiskirti su šlapimu, išmatomis, prakaitu, tačiau taip pat gali kauptis ir pažeisti kai kuriuos organus“, – kalbėjo E.Jerienė.

Pasak jos, sunkieji metalai chromas, nikelis, varis, cinkas kaupiasi sunkesniame dirvožemyje, o durpingame – chromis ir cinkas. Daugiausia sunkiųjų metalų, profesorės teigimu, sukaupia augalo šakniagumbiai.

 „Mes irgi patys darėme tyrimus ir nustatėme, kad žievelėje didesnė koncentracija (sunkiųjų metalų – red.), o po to jau eina į augalo vidų. Kuomet didžiausia koncentracija susikaupia šakniagumbyje, po to jau eina į viršutinę augalo dalį – į lapus“, – sakė E.Jerienė.

„Merameda“ medicinos klinikos Vilniaus filialo vadovė, šeimos gydytoja Sofija Irena Bartašienė Žinių radijui nurodė sunkiųjų metalų kaupimosi organizme galimus padarinius: „Kai praeina daugiau laiko, kai susikaupia didesnis kiekis (sunkiųjų metalų – red.), tada sutrikdoma tam tikra organų veikla: gali pagreitinti heterosklerozės išsivystymą, piktybinių navikų susidarymą.“

Visą laidos „Atsakingas už gamtą“ įrašą galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos