„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Tyrimas parodė, kokia veikla padeda senatvėje išlaikyti aštrų protą: demencijos rizika sumažėja net 48 procentų

Vidutinis kognityvinių funkcijų susilpnėjimas (MCI) yra dažnai senatvėje pasitaikanti liga. Tai nėra tas pats, kas demencija – nuo MCI kenčiantys žmonės patiria ne tokius stiprius simptomus. Kita vertus, MCI dažnai tampa įžanga į demenciją. Dabar mokslininkai mano suradę kelis būdus sumažinti MCI riziką ar nutolinti šios ligos simptomus.
Kryžiažodis
Kryžiažodis / Vida Press nuotr.

Vidutinis kognityvinių funkcijų susilpnėjimas (Mild Cognitive Impairment – MCI) nuo demencijos skiriasi nedaug. MCI sergantys žmonės sunkiai tvarkosi su sudėtingesnėmis užduotimis ir protiniu darbu. Jiems sunku suvokti informaciją, kuri jiems pateikiama. Tuo tarpu senatvinė demenciją atima galimybes tvarkytis net su paprastomis kasdienėmis užduotimis. Kita vertus, abi šios ligos turi vieną bendrą bruožą – jos yra nepagydomos.

Mokslininkai jau kurį laiką koncentruotomis pastangomis stengiasi surasti efektyviausius būdus sumažinti MCI ir demencijos riziką arba bent jau atitolinti šių ligų pradžią. Sveika mityba ir sportas yra patvirtinti būdai, kaip tai padaryti, tačiau kaip kasdieniame gyvenime galime tiesiogiai stimuliuoti smegenis?

Greičiausiai jūs tai jau darote.

Į naują tyrimą buvo įtraukti 2000 dalyvių, kurių vidutinis amžius siekė 78 metus. Šie žmonės dar neturėjo MCI ir demencijos simptomų. Jiems teko užpildyti klausimyną, kuriame reikėjo įrašyti informaciją apie tai, kokias protą stimuliuojančias veiklas šie žmonės mėgo dviem gyvenimo laikotarpiais – nuo 50 iki 65 metų ir po 66-ojo gimtadienio. Tyrimo dalyviai tuomet buvo sekami penkerius metus. 532 susirgo MCI.

Mokslininkai išsiaiškino, kad kompiuterio naudojimas sulaukus vidutinio amžiaus gali būti siejamas su 48 % mažesne MCI rizika. Tik 2 % MCI susirgusių tyrimo dalyvių būdami 50–65 metų amžiaus reguliariai naudojo kompiuterį. Kompiuterio naudojimas vėlesniuose gyvenimo etapuose MCI riziką sumažina 30 %.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Kompiuterio klaviatūra
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Kompiuterio klaviatūra

Įvairi socialinė veikla, tokia kaip susitikimai su draugais, išėjimai į miestą, žaidimas kortomis, MCI riziką sumažina 20 %. Tuo tarpu įvairūs rankdarbiai (mezgimas, piešimas) vėlesniuose gyvenimo etapuose MCI riziką sumažina net 42 %. Svarbiausia tai, kad kuo daugiau šių veiklų į savo gyvenimą įtraukė žmogus, tuo su mažesne MCI tikimybe jis susidūrė.

Žinoma, reikalingi tolimesni tyrimai, kad būtų galima geriau suprasti priežastinius ryšius. Tačiau panašu, kad protinius gebėjimus stimuliuojanti veikla nutolina MCI pradžią. Gerai ir tai, kad tokį poveikį turi įvairi veikla – tie, kurie mėgsta dirbti kompiuteriu, tai turėtų daryti ir išėję į pensiją. Kiti gali užsiimti mezgimu ar medžio darbais, dalyvauti įvairių klubų veikloje. Kuo daugiau veiklos, tuo mažesnė MCI rizika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs