Kaip kompensuoti vitamino D stygių?
Vitamino D trūkumas siejamas su tokiomis ligomis kaip širdies ligos, vėžys, diabetas, depresija, autoimuninės ligos ir daugeliu kitų.
Naujai atlikti tyrimai rodo, kad už kovą su infekcijomis atsakingų baltųjų kraujo kūnelių aktyvavimui būtinas vitaminas D. Kai baltieji kraujo kūneliai atpažįsta į organizmą įsiveržusius svetimkūnius (bakterijas ar virusus), siunčia aktyvavimo signalus vitamino D receptoriams. Tuomet greitai pradedami gaminti reikalingi proteinai, kurie padeda ląstelėms įsisavinti vitaminą D. Tuomet jis bei aktyvuoti proteinai pradeda gaminti kovai su infekcija reikalingas medžiagas.
Taip pat skaitykite: Onkologė Elona Juozaitytė: „Jaunos moterys krūties vėžiu serga retai“
Vitaminas D padeda gaminti antibakterinius peptidus, kurie verčia organizmą kovoti su gripu. Todėl žiemą, kai yra tiek mažai saulės, žmonėms stinga vitamino D, ir gripas bei kitos infekcinės ligos juos puola daug dažniau.
Kas nuostabiausia, vitamino D stygių galima kompensuoti neišleidžiant nė cento – žmogui tereikia reguliariai gauti ultravioletinių spindulių, kurie padeda organizmui natūraliai pasigaminti vitamino D. Tuomet gripo tikimybė gerokai sumažėja.
Taip pat vitamino D lygio organizme normalizavimas turi įtakos bendrai organizmo sveikatos būklei ir padeda apsisaugoti nuo auksčiau paminėtų ligų. Vitaminas D organizmui padeda gaminti iki 300 skirtingų antimikrobinių peptidų, kurie yra kur kas efektyvesni nei antibiotikai ar antivirusiniai vaistai.
Vitamino D šaltiniai
Kai kurie gydytojai teigia, kad gripas yra vitamino D deficito simptomas. Kaip jau minėjome anksčiau, jei baltieji kraujo kūneliai negali gauti pakankamai vitamino D, jie net nepradeda mobilizuotis prieš infekciją, ir organizmas suserga.
Kalbant plačiau, vitaminas D atsakingas bendrai už tinkamą ir kokybišką visos imuninės sistemos funkcionavimą. Buvo atlikti tyrimai su mokyklinio amžiaus vaikais, kurie parodė, kad turintys reikiamą vitamino D kiekį organizme vaikai daug rečiau sirgo gripu ir daug rečiau juos užklupdavo astmos priepuoliai.
Taip pat skaitykite: Makiažo triukai, padėsiantys sumažinti ir padailinti ilgą nosį
Idealus būdas gauti vitamino D – tai būti saulėje ir gauti pakankamai ultravioletinių spindulių. Šis vitaminas gaminasi odoje. Deja, daugumoje šiaurinių šalių, taip pat ir Lietuvoje, mes negalime gauti pakankamai šių spindulių, kad pasigamintume reikiamą vitamino D kiekį. Ir šis periodas yra nuo rugsėjo iki balandžio mėnesio. Tokiu atveju reikia ieškoti alternatyvių vitamino D šaltinių ir prižiūrėti savo mitybą – vitamino D galima gauti iš riebios žuvies, kiaušinių, mėsos.