Ultravioletinių spindulių indeksas: kokiomis valandomis saugiausia mėgautis saule?

Ilgą laiką vasara buvo labiau panaši į rudenį, todėl dabar, tikrajai vasarai pasiekus ir Lietuvą, būtina žinoti pagrindines buvimo ultravioletiniuose spinduliuose taisykles. Vertėtų atkreipti dėmesį į patarimus, leidžiančius mėgautis vasaros saule be „šalutinių“ nudegimo efektų.
Deginimasis saulėje.
Deginimasis saulėje. / Fotolia nuotr.

Apsauga

Saulė yra labai svarbi kiekvienam žmogui. Be jos nebūtų jokios gyvybės Žemėje. Tačiau nepaisant šios labai svarbios Saulės funkcijos, būtina žinoti, jog buvimas ultravioletiniuose spinduliuose naudingas tol, kol jis su saiku. Kaip iš lietuviškos patarlės: „Kas per daug, tas nesveika“. Saulė skleidžia kelių tipų spindulius: gama, infraraudonuosius, ultravioletinius, rentgeno (arba populiariai vadinamus X spindulius) ir akimi matomus šviesos spindulius. Ultravioletiniai spinduliai (toliau – UV) yra patys svarbiausi ir labiausiai žmogaus organizmą veikiantys spinduliai.

Shutterstock nuotr./Mergina paplūdimyje
Shutterstock nuotr./Mergina paplūdimyje

Šešėlis

Ypač svarbu žinoti, kokioje šalyje kokiu metu geriausia degintis. Vienas įsimintinų dalykų – Saulės piko metu patartina kuo daugiau būti šešėlyje. Pietinėse šalyse ultravioletinių spindulių intensyvumas yra pakankamai didelis, todėl gamintis vitaminui D jų užtenka ir būnant šešėlyje, o buvimas tiesioginiuose Saulės spinduliuose ilgą laiką – nerekomenduojamas. Todėl atostogaudami kaitriose šalyse, ramiai laiką leiskite medžio ar skėčio pavėsyje ir patikėkite – ir ten jus pasiekia ultravioletiniai spinduliai, padedantys odai įgauti gražų atspalvį.

Keliaujantiems svarbus žinoti šalies UV lygį

Dauguma žmonių žino, jog ultravioletiniai spinduliai vasaros metu yra intensyviausi vidudienį ir ankstyvą vakarą. Todėl žmonėms visur vasaros metu yra rekomenduojama riboti buvimą Saulės atokaitoje tarp 11 ir 15 valandų. Tačiau aistringiems keliautojams tai gali būti pernelyg paprastas ir netikslus patarimas.

Ultravioletinių spindulių intensyvumas kinta skirtingose Žemės vietose, priklauso nuo metų laiko ir dienos meto. Pavyzdžiui, vidurdienio pavasario saulė Lietuvoje gali būti mažai pavojinga, tačiau pusiaujo šalyse tokiu metu Saulė gali būti ypač stipri. Todėl keliautojams labai svarbu žinoti apie sezonų įtaką UV spinduliams, saulės intensyvumo valandas dienos metu ir apskritai natūralias vietines UV apsaugos priemonės. Kai kuriose šalyse (pvz., Lietuvoje) žiemą organizmas visiškai negauna UV spindulių ir negamina vitamino D, o, tarkim, Šveicarijos kalnuose viduržiemį UV spinduliai yra ypač stiprūs.

Ultravioletinių spindulių indeksas (UVI), parodantis saulės intensyvumą skirtingose Žemės vietose.
Ultravioletinių spindulių indeksas (UVI), parodantis saulės intensyvumą skirtingose Žemės vietose.

Vanduo

Pagrindinis žodis vasarą privalo būti „vanduo“. Troškulio funkcija yra saugoti mūsų organizmą. Tačiau šis mechanizmas yra gerokai nusilpęs nuo visų saldiklių, skonio stipriklių, alkoholio, tabako ir kitų cheminių maisto priedų. Todėl dažnai organizmas ima rimtai dehidratuoti dar nejausdamas troškulio. Paprasčiausia taisyklė – vasarą privaloma gerti daug gryno negazuoto vandens ir kuo mažiau saldžių limonadų.

Rekomenduojamas dienos vandens kiekis:‎ 

  • moterims – 1,5-2 l,
  • vyrams – 2-2,5 l,
  • vaikams (priklausomai nuo amžiaus) – iki 1,5-2 l.

Apranga

Lengvi, neaptempti drabužiai, ilgos kelnės, laisvi marškiniai arba palaidinė iš stangriai pasiūtų audinių yra geriausi rūbai vasarai. Verta žinoti, kad šlapi drabužiai praleidžia UV spindulius gerokai labiau, todėl vidurdienį neverta lįsti į fontaną ir išsidžiovinti drabužius ant kūno saulėje.

Pagarbus požiūris

Ultravioletiniai spinduliai yra neatskiriama visos gyvybės palaikymo dalis. Apskritai, be šių spindulių neegzistuotų jokia gyvybė Žemėje. Tačiau labai svarbu žinoti, jog kaip ir viskas, šie spinduliai privalo būti vertinami su pagarba ir saiku. Būtina atsižvelgti į mitybą, nuolatinį organizmo „pildymą“ vandeniu, apsaugą vidudienio metu ir atsiminti, jog UV spinduliai Lietuvoje žiemą yra kitokie nei Turkijoje arba Šveicarijos kalnuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis