Sunkaus parazitinio susirgimo echinokokozės, alveokokozės atvejų šiemet Lietuvoje užregistruota net keturis kartus daugiau nei praėjusiais metais, užsikrėtusiųjų askaridėmis padaugėjo beveik dešimtadaliu, ūmios trichinieliozės atvejų taip pat padaugėjo (pernai nebuvo užregistruotas nė vienas atvejis).
Parazitų kiaušinėlius perneša tiek naminiai, tiek laukiniai gyvūnai.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Veterinarinės patobiologijos katedros profesorius habilituotas daktaras Saulius Petkevičius primena prieš keletą metų kartu su studentais atliktų tyrimų rezultatus – 70 proc. mėginių paimtų iš vaikų smėlio dėžių buvo užkrėsti parazitais.
Situacija nesikeičia ir šiandien. Neatsakingi gyvūnų augintojai, benamiai ir laukiniai gyvūnai kelia grėsmę. Parazitų kiekio protrūkiai vaikų žaidimų aikštelėse, smėlio dėžėse verčia priminti, kad sunkių parazitinių susirgimų daugėja.
Gyvūnų šeimininkai turėtų reguliariai gydyti augintinius nuo kirminų, atsikratyti pomėgio leisti augintiniams laižyti veidus bei draustų jiems ėsti iš savo indų. Anot prof. S.Petkevičiaus ant šuns snukučio ir liežuvio gali būti parazitų kiaušinėlių, kurie patekę į žmogaus virškinimo traktą gali sukelti susirgimą. Jeigu vedžiotume augintinius jiems skirtose aikštelėse, o jų išmatas surinktume į maišelius ir išmestume į tam skirtus konteinerius dalies problemų lyg ir išvengtume, bet toli gražu ne visų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl nepatartina „bučiuotis“ su augintiniu?
„Dažnas praeivis mato, kad į gyvūnų išmatoms skirtus konteinerius kraunamos įvairios šiukšlės, o ir ne visi augintinių šeimininkai suvokia savo atsakomybę dėl augintinių higienos bei gerovės. Dėl šių problemų ir parazitų plitimo esame atsakingi visi. Parazitų kiaušinėlius perneša tiek naminiai, tiek laukiniai gyvūnai“, – teigia profesorius.
Augintinio šeimininkas net nesusimąsto, kad būtent jo augintinis guldomas į lovą ir maistu besigardžiuojantis iš šeimininko indų – parazitų šaltinis. Daugelis kaimo gyventojų vis dar priešinasi gyvūnų gerovės taisyklėms ir šunis laiko pririštus, teigdami, kad saugo jų sveikatą. Neva jie, būdami pririšti, nebendrauja su valkataujančiais gyvūnais ir yra apsaugoti nuo ligų.
Profesorius sako, kad didžiausi gamtiniai parazitų šaltiniai yra laukiniai gyvūnai. Kaip pavyzdį būtų galima išskirti lapes, kurios dažnai užklysta ir į gyvenamuosius rajonus bei „apžiūri“ naminių gyvūnų maisto dubenėlius. Jeigu nesilaikysime higienos normų ir gyvūnų priežiūros taisyklių, parazitinių susirgimų proveržis gali tapti nevaldomu.
Kaip įspėja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro epidemiologai, vaikų žaidimų aikštelės ir smėlio dėžės yra patraukli vieta katėms, šunims tuštintis, todėl patartina nenaudojamas smėlio dėžes dengti. Smėlį perkasinėti ir kasmet jį keisti. Šios dėžės turėtų stovėti saulėtose vietose. Vasarą arba rudenį, iškylaudami lauke, nukritusio ant žemės maisto taip pat neturėtume valgyti. Reikėtų atsisakyti pagundos valgyti neplautas rudens gėrybes net ir iš savo sodo ar daržo.
TAIP PAT SKAITYKITE: Paprasti būdai išvalyti organizmą nuo parazitų: kokie maisto produktai tai atlieka