„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vaidos sveikata vis prastėja, o medikai nenustato priežasties: „Mano viltis – rasti daktarą Hausą“

Vaida Venskutonytė visada gyveno aktyviai, o sportas buvo nuolatinis palydovas. Deja, anksčiau šuoliavusi į tolį varžybose, šiandien 29-erių moteris vos pasiekia parduotuvę. Prieš kelerius metus sunkiai susirgus jai buvo diagnozuota reumatinė liga. Po ilgos remisijos sveikata vėl pablogėjo, tačiau medikai iki šiol nenustatė diagnozės. „Iš jų supratau, kad tai tikra mįslė ir ne kiekvienas ją greitai gali perprasti. Esu jauna ir nenoriu dar kelerių metų praleisti ligoninėse. Tikrai pavargau. Dėl to pradėjau ieškoti pagalbos“, – sako ne finansinės paramos, o tinkamo specialisto ieškanti Vaida.
Vaida Venskutonytė
Vaida Venskutonytė / Asmeninio archyvo nuotr.

Aktyviai sportavo, šiandien vos pasiekia parduotuvę

Paprašyta papasakoti apie save, Vaida sako, kad visas jos gyvenimas susijęs su akademine veikla. Jauna moteris yra baigusi psichologijos bakalauro, lietuvių literatūros bakalauro ir literatūros antropologijos magistro studijas Vilniaus universitete. Dirba mokytoja – privačiai ruošia abiturientus valstybiniams egzaminams. Taip pat nemažai metų yra skyrusi savanorystei.

„Dirbu jau beveik 10 metų. Kai tapau studente ir atvykau į Vilnių, aktyviai savanoriavau: pusmetį padėjau neregiui, vėliau prisijungiau prie projektų ir organizacijų. Metus savanoriavau „Mamų unijoje“ kaip savanorė Vaikų onkohematologiniame skyriuje. Vėliau penkerius metus kaip savanorė vaikų globos namuose Antakalnyje neatlygintinai vedžiau lietuvių kalbos pamokas, užauginau vieną mergaitę, kuri tapo mano krikšto dukra. Šiuo metu ji jau baigė aukštąją mokyklą ir dirba“, – šypsodamasi pasakoja Vaida.

Kaip savo didžiausią pomėgį pašnekovė įvardija aktyvų sportą: bėgimas, šuoliavimas į tolį, dviračių maratonai.

„Mindavau po 50–100 km. Dalyvaudavau sportiniuose žygiuose. Lengvąją atletiką lankiau visą mokyklos periodą, sportavau profesionaliai – turiu 22 medalius. Esu šuoliavusi varžybose su garsia sportininke Austra Skujyte, – dalijasi Vaida ir priduria: – Deja, šiandien sunkiai nueinu iki vaistinės ar parduotuvės.“

Pirmieji sveikatos sutrikimai pasireiškė 2019 m.

Paklausta, kada pirmą kartą susidūrė su simptomais ir kokie jie buvo, Vaida prisimena 2019-ųjų pavasarį:

„Tada sunkiai susirgau. Buvau pirmo kurso magistrantė ir per paskaitą man pasidarė labai silpna, nuėjau pas gydytoją. Vėliau blogėjo kasdien. Mane tyrė dvejus metus, ieškojo autoimuninės ligos, nes ANA (antibranduoliniai antikūnai) testo rezultatai buvo stipriai teigiami. Galiausiai mane diagnozavo reumatologė – gavau reumatinės ligos diagnozę. Ilgą laiką – 9 mėnesius – turėjau remisiją, kai nekankino skausmai ir gyvenau įprastą gyvenimą.

Pabundu ryte ir negaliu suvokti, kad aš ir vėl sergu. Noriu nubusti iš šio košmaro.

Deja, šių metų sausį man ėmė svaigti galva einant. Vos atsistodavau – jausdavau svaigimą, nesvarumą, oro trūkumą. Šis svaigimas gydytojos reumatologės buvo pripažintas netipišku mano ligai, dėl to buvau nusiųsta pas neurologus dėl išsėtinės sklerozės ar kitų panašių ligų.“

Dėl pablogėjusios sveikatos Vaida sako sunerimusi greitai, nes galvos svaigimas trukdė funkcionuoti: „Iš pradžių nebegalėjau sportuoti, o galiausiai ir dirbti tapo išties sunku. Kreipiausi į vieną gydytoją, kuri specializuojasi lėtinių ligų srityje. Dabar Jolita Buitvydienė tapo mano šeimos gydytoja. Esu jai be galo dėkinga už profesionalumą ir empatiją šiame tyrimų maratone.“

Laukia tyrimų maratonas

Reumatologė, įvertinusi Vaidos būklę, pripažino, kad galvos svaigimas yra rimtas simptomas ir dėl to moteriai reikėtų išsamiai išsitirti.

Vaida jau lankėsi pas hematologus, jie, pašnekovės teigimu, nenustatė jokių kraujo ligų, tik buvo rastas feritino (geležies atsargų) stygius.

„Dėl to man lašino geležį. O šią savaitę laukia daug tyrimų: kraujo, šlapimo, išmatų, vidaus organų echoskopija. Vėliau – neurologas, infektologas, otoneurologas. Infektologė užsakė man tyrimus dėl įsisenėjusios Laimo ligos, kurią ypač sunku aptikti vėlesniame etape.

Tai pirmas etapas. Viskas vyks dviem ar trim etapais. Žinau, kad vėl kartos tyrimus dėl autoimuninių ligų. Kiek suprantu, paskutinė stotelė būtų genetinės ligos. Labiausiai kol kas bijoma išsėtinės sklerozės. Bet tai tik pirminės hipotezės. Manęs dar laukia ilgas tyrimų maratonas. Kadangi jau turiu patirties, numanau, kad tai gali trukti nuo kelių mėnesių iki metų“, – pasakoja Vaida.

Asmeninio archyvo nuotr./Vaida Venskutonytė
Asmeninio archyvo nuotr./Vaida Venskutonytė

Savijauta ypač pablogėja vakarais

Paklausta, kaip šiandien jaučiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, Vaida vardija, kad einant svaigsta galva, jaučia deguonies stygių, skausmą širdies plote (pulsas 90–104), visas kūnas nusėtas mėlynių ir raudonų dėmių, kraujuoja dantenos, skauda kaulus. „Ypač pablogėja vakarais. Negaliu ilgai miegoti, nes silpna ir skauda“, – sako pašnekovė.

Kalbėdama apie emocinę pusę, moteris pasidalija, kad per tuos beveik ketverius metus neseniai pirmą kartą sulaukė nuoširdaus gydytojo klausimo, kaip ji jaučiasi, kai kasdien atliekami tyrimai, atsakymų tenka ilgai laukti, o diagnozės vis dar nėra:

„Atsakiau, kad jau turiu patirties ir nepanikuoju, vertinu situaciją racionaliai. Sakau, kad sergu liga X. Iš anksto nepriskiriu sau jokios ligos, nes tai būtų labai žalinga.

O kaip žmogus išgyvenu daug jausmų: apatiją, nuovargį, pyktį, liūdesį, džiaugsmą ir viltį. Turiu dirbti, ruošti 30 mokinių – negaliu galvoti tik apie save.

Kartais save lyginu su Hemingway veikėju iš „Senio ir jūros“. Aš tas senis, kaskart bandantis iš naujo ir iš naujo. Pabundu ryte ir negaliu suvokti, kad aš ir vėl sergu. Noriu nubusti iš šio košmaro, bet stengiuosi nepanikuoti ir išlaikyti minčių discipliną. Aš kovoju didžiausią savo kovą – kokybiškai gyventi.“

Ieško daktaro Hauso

Šiuo metu Vaida jokių vaistų nevartoja, nes jie, kol nežinoma galvos svaigimo priežastis, ir nėra paskirti. Moteris geria tik papildus.

„Neseniai atradau CBD aliejų, kuris labai sumažina skausmus. Šiuo metu man žinomas feritino, vitamino D ir magnio stygius. Magnio problemų turiu jau trejus metus, mano magnis yra 0,72, kai riba prasideda nuo 0,77. Ir, nors vartoju papildus, keičiau ne vieną gamintoją, išbandžiau netgi lašelines – jis niekaip neįsisavina.

Pirmą kartą į šią problemą buvo sureaguota šiemet. Neurologė pasakė, kad tai rimta ir blogai. Iki tol niekas nekreipė dėmesio ir netyrė, nestebėjo. Dėl to taip pat neramu, nes aš 1,5 metų nesitikrinau, gyvenau sveikai ir neįtariau tokio atkryčio“, – sako pašnekovė.

Asmeninio archyvo nuotr./Vaida Venskutonytė
Asmeninio archyvo nuotr./Vaida Venskutonytė

Moteris pasakoja, kad yra kardinaliai pakeitusi savo gyvenimo būdą: lanko psichoterapiją, sporto salę, reguliariai miega, nevartoja cukraus, alkoholio, tabako ir kt.: „Vis mokausi ir galvoju, ką dar galėčiau padaryti, kad gyvenčiau ilgai ir sveikai.“

Kol kas Vaidai atliekama daugybė tyrimų, o aiškesnis planas, kaip viskas vyks toliau, kaip ji pati sako, bus, kai ims ryškėti tyrimų rezultatai.

Paklausta, ar jai reikalinga finansinė parama, moteris sako, kad yra kitų, kuriems ji reikalinga labiau, o ji kol kas išsiverčia pati. Tačiau jai labai reikia specialisto, kuris sugebėtų įminti jos sveikatos mįslę:

„Man lengviau gelbėti, nei būti gelbėjamai. Tačiau tiesa tokia, kad aš nevaikštau, nuolat svaigsta galva, o turiu 30 mokinių, kurie laukia, kada pasveiksiu. Dėl to moku už visus tyrimus, kad procesas vyktų greičiau. Noriu sutaupyti laiko ir gauti tikslią diagnozę, todėl man reikia gydytojo Hauso, kuris pagal simptomus ją nustatytų. Tik tiek. Nes man ieško retų ir sudėtingų ligų: nuo autoimuninių, neurologinių iki genetinių. Jos dažniausiai diagnozuojamos per 3–5 metus nuo simptomų pradžios.

Kiek diskutuoju su medikais, supratau, kad tai tikra mįslė ir tikrai ne kiekvienas ją greitai gali perprasti. O aš esu jauna ir nenoriu dar kelerių metų praleisti ligoninėse… Tikrai pavargau. Dėl to pradėjau aktyviai ieškoti pagalbos ir dalintis informacija su žmonėmis.“

Jei galite ar žinote, kas galėtų padėti Vaidai, moteris būtų labai dėkinga už suteiktą informaciją. Su ja galite susisiekti el. paštu: vaida.pamokos@gmail.com.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“