Dantų traumas dažniau patiria berniukai
Kaip portalui manodaktaras.lt teigė „Majų odontologijos klinikos“ vaikų odontologas Justas Viršilas, dantų traumos būna įvairios ir jas dažniausiai patiria 2–4 metų amžiaus vaikai:
- pažeidžiami kietieji danties audiniai, t.y., dantis nuskyla;
- pažeidžiami raiščiai, laikantys dantį;
- pažeidžiamas dantį supantis kaulas;
- taip pat pasitaiko minkštųjų audinių pažeidimai.
„Traumas dažniau patiria berniukai nei mergaitės. Dažniausiai traumuojami viršutinio žandikaulio centriniai kandžiai. Pieniniai dantys rečiau nuskyla, dažniau pažeidžiami raiščiai, laikantys dantį. Tuo tarpu nuolatiniuose dantyse dažniau pasitaiko nekomplikuoti vainikų lūžiai“, – pasakojo specialistas.
Apie traumą neretai sužino tik po kelerių metų
Viena iš priežasčių, kodėl dantų traumos tokios dažnos 2–4 metų amžiaus vaikams, pasak J.Viršilo, yra ta, jog tokio amžiaus vaikų koordinacija ir sąmoningumas dar nėra pilnai išsivystę, tad didžioji dauguma traumų įvyksta namuose ar vaikų darželio žaidimo aikštelėse griūvant, važiuojant dviračiu ar paspirtuku.
Dantų traumų sezonas, kaip pastebi vaikų odontologas, prasideda dar pavasarį, nes vos orai atšyla, vaikai aktyviau leidžia laiką lauke, o vasarą, deja, panašių traumų tarp mažų vaikų dar labiau padaugėja.
„Neretai tėvai nesikreipia į odontologą iškart vaikui patyrus traumą arba apie traumą sužino tik po kelerių metų, kai dantis pradeda tamsėti ar kyla komplikacijos, pavyzdžiui, kai dantis supūliuoja ar netikėtai ištinsta vaiko lūpa.
Tuomet gydymas būna daug sudėtingesnis“, – teigė specialistas ir pridūrė, jog itin svarbu laiku kreiptis į vaikų odontologą, kuris įvertins, kiek tai pavojinga ir paskirs gydymą ar stebėjimo planą.
Įvykus pieninio danties traumai, pasak odontologo J.Viršilo, gali būti pažeidžiama nuolatinio danties užuomazga, o išsivysčius pūlingai infekcijai, ji gali pažeisti nuolatinį dantį:
„Tokiu atveju nuolatinis dantis gali išdygti su defektu (pvz., geltona dėme ant priekinio danties), kreivas ar turėti kitų formavimosi sutrikimų.“
Patarimai vaikui patyrus dantų traumą
Pirmiausia gydytojas pataria nusiraminti patiems tėvams, neieškoti kaltų, o stengtis vaikui kuo greičiau padėti.
- Jei yra galimybė, suraskite lūžusį danties fragmentą ar visą išmuštą dantį ir dėkite į pieną ar seiles.
- Jokiu būdu nelaikykite danties sausai, nevyniokite į servetėlę, nemerkite į vandenį.
- Paskambinkite vaiko odontologui ir papasakokite, kas nutiko – gausite naudingų patarimų.
- Jei išmuštas nuolatinis dantis – reikia bandyti ji įstatyti į buvusią vietą (alveolę), tačiau dažnu atveju tėvams tai daryti nedrąsu, o vaikas verkia, todėl skubėkite į odontologijos kliniką (dantį laikykite piene).
Atvykti į odontologijos kliniką rekomenduojama visais atvejais po bet kokios dantų traumos.
Gydytojas odontologas įvertins ne tik vaiko dantų būklę, tačiau galbūt rekomenduos apsilankyti pas šeimos gydytoją dėl antitetaninio serumo suleidimo (juk dažniausiai traumos įvyksta lauke, nešvarioje aplinkoje), gali reikėti paskirti antibiotikus, jei yra gretutinių širdies ir kraujagyslių ligų ar stiprūs minkštųjų audinių (pvz., lūpos) pažeidimai.
Vaikų dantų gydymas po traumos gali būti įvairus
- gali reikėti uždėti įtvarą;
- kartais užtenka periodinio stebėjimo;
- gali tekti dantį plombuoti;
- kartais gali prireikti gydyti danties kanalus;
- galbūt prireiks šalinti, jei dantis suskilęs neatstatomai.
Jei dantis prižiūrimas specialisto, o pacientas laikosi rekomendacijų ir atvyksta skirtu laiku, anot vaikų odontologo J.Viršilo, neigiamos pasekmės retos, tačiau, reikiamai neprižiūrint, nutinka visko. Kai pacientai atvyksta tik prasidėjus skausmui, gydymas būna sudėtingesnis.
Gydytojo patarimai, kas gali padėti išvengti dantų traumų tiek vaikams, tiek suaugusiems:
- Nenaudokite dantų kaip įrankių, pvz., maišelių ir kamštelių atidarinėjimui;
- Venkite kramtyti nagus, pieštukus ir kt.
- Jei aktyviai sportuojate (ypač kontaktinio sporto metu) patartina naudoti apsauginę dantų kapą. Dažnas įsivaizduoja, kad ji reikalinga tik bokso metu, tačiau ji gali būti naudinga krepšininkams, tinklininkams ir kt.
- Jei miegodami griežiate dantimis, jums gali prireikti naktinės parafunkcinės kapos.