Suprasti akimirksniu
- Tėvai masiškai vaikus veža ne į polikliniką, o į ligoninę
- Laukti be vietos tenka 3–4 valandas
- Dažnai atvykstama dėl neskubios pagalbos, už kurią tenka susimokėti
- Konsultacijos įkainiai Lietuvoje juokingi
Kartais automobilyje palaukti gali būti netgi saugiau
Pasak Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotojos valdymui, vaikų ligų gydytojos dr. Sigitos Burokienės, priėmimo-skubios pagalbos skyrių perpildymas ligoninėse – didėjanti sveikatos priežiūros sistemų problema, su kuria susiduria daugelis šalių. Pacientų srautas į ligoninę, ypač vaikų iki 3 metų, padidėja vakarais, po įprastinių darbo valandų.
„Tai pavojingas reiškinys, kadangi atsiranda rizika tarp didžiulės masės vaikų praleisti tokį, kuriam pagalbos reikia nedelsiant, skubiai. Mes stengiamės stiprinti savo darbuotojų kompetencijas, kiekvienas vaikas įvertinamas – jis gali laukti bendroje eilėje ar pagalbos jam reikia skubiai. Po kurio laiko specialiai tam paruoštos slaugytojos atlieka pakartotinį įvertinimą, tikrina, ar kurio nors iš laukiančių vaikų būklė nepablogėjo. Tačiau tai vis tiek problema, nes vaikams tenka laukti po 3–4 valandas, o mums reikia kuo skubiau atpažinti sunkias traumas, meningokokinę infekciją, kitas rimtas būkles“, – teigė medikė.
Poliklinikos sudaro sutartis su kitomis gydymo įstaigomis, kurios jų pacientams teikia paslaugas nedarbo valandomis, bet, deja, patirtis rodo, kad sutartys – sau, o gyvenimas – sau.
Pasak jos, per 10 metų ligoninėje paslaugų, kurias galėtų suteikti poliklinika, apimtys išaugo tris kartus, o ligoninės priimamojo patalpa nepadidėjo. Todėl nedidelėje erdvėje susigrūdę laukia ir išberti vaikai su įtariamomis infekcijomis, ir karščiuojantys, viduriuojantys, vemiantys, ir patyrę traumas, nors jie visi neturėtų laukti gydytojo apžiūros vienoje patalpoje. Kai visai nėra vietos priimamajame, tėvai su mažu vaiku savo eilės laukia tiesiog automobilyje.
„Todėl labai laukiame žadėto pediatrijos korpuso, tikimės, kad tuomet galėsime persitvarkyti ir bent jau turėsime daugiau vietos laukimui priėmimo skyriuje. Taip pat tariamės su savivaldybe, kad daugiau paslaugų savo pacientams suteiktų pirminės sveikatos priežiūros įstaigos. Tiesa, poliklinikos sudaro sutartis su kitomis gydymo įstaigomis, kurios jų pacientams teikia paslaugas nedarbo valandomis, bet, deja, patirtis rodo, kad sutartys – sau, o gyvenimas – sau. Žmonės važiuoja ten, kur jiems arčiau, patogiau ar atrodo patikimiau“, – įsitikinusi S.Burokienė.
Už neskubią pagalbą tenka susimokėti
Medikės manymu, atvykti į ligoninę tėvams dažnai tampa paprasčiausias būdas gauti visas reikalingas paslaugas. Mat jie žino, kad čia bus atlikti visi reikalingi tyrimai ir suteikta pagalba.
„Ko gera, tai paprasčiau negu kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jie mano, kad poliklinikoje teks ilgai laukti, bet čia jie taip pat pasiryžę laukti konsultacijos net keturias valandas, ypač savaitgalį. Tikrai būna visko – ir konfliktinių situacijų, nors mes visada perspėjame apie laukimo laiką“, – pasakojo pašnekovė.
Pasak jos, jeigu į ligoninę atvykstama neskubios pagalbos, pagal visoje šalyje galiojančią tvarką pacientas turi už konsultaciją susimokėti pats. Nemokamai tokią konsultaciją jis gali gauti tik atvykęs su poliklinikos gydytojo siuntimu.
Pagalba nelaikoma skubia, kai vaikas, ypač didesnis, su nedidele temperatūra arba jos visai nėra, serga ne pirmą dieną.
„Būna, kad vaikas kosti apie savaitę ir tėvai nusprendžia jį atvežti patikrinti. Tokia patikra tikrai bus mokama. Arba tėvams buvo pasakyta važiuoti perrišti žaizdos pas savo šeimos gydytoją, bet jie nori tai padaryti ligoninėje. Jeigu tėvai nori išvengti mokesčio, jiems reikėtų važiuoti į tą gydymo įstaigą, su kuria jų poliklinika yra sudariusi sutartį. Nemokama skubi pakalba teikiama tik dėl ūmaus atvejo – ūmiai pakilus temperatūrai, atsiradus bėrimui, kai vaikas daug vemia, viduriuoja, pakito kūdikio elgesys – jis verkia, neramus“, – dėstė S.Burokienė.
Už 12 eurų kainuojančią konsultaciją Amerikoje paklotume 700 dolerių
Medikė atviravo, kad tėvai, išgirdę apie mokestį, būna labai nepatenkinti, ir dėl to kyla nemažai konfliktų, tačiau net ir esami įkainiai ligoninei nuostolingi: gydytojo konsultacija su visais tyrimais valstybės įvertinta vos 12 eurų.
„Vežiau šunį pas veterinarą. Sumokėjau 20 eurų ir jokių tyrimų jam nebuvo atlikta. Taigi keistas toks valstybės požiūris į ligoninės gydytojo darbą.
Mūsų konsultacijos savikaina – beveik 30 eurų, nes dirbama savaitgaliais, naktį, kai mokami 1,5 karto didesni atlyginimai. O iš tų 12 eurų atlyginimui galime skirti tik labai nedidelę dalį, nes reikia atlikti kraujo tyrimus, uždėti gipsą, duoti vaistų ir pan.
Teko stažuotis Filadelfijos vaikų ligoninėje – dirbau kaip gydytoja Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje. Šioje įstaigoje vidutinė konsultacijos kaina – 700 dolerių (626 eurai). Tai pati brangiausia konsultacija, kokia tik gali būti. Mums tai atrodo kosminė suma“, – pasakojo S.Burokienė.