„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vaikų ligų dienos stacionare atverti „žalieji koridoriai“, o retomis ligomis sergantieji sulauks ypatingo dėmesio

„Mūsų gydytojai, kurių darbas, diagnozuojant retas ligas, dažnai panašėja į detektyvus, ne tik gelbsti žmonių gyvybes, bet ir pagerina jų kokybę. Įsivaizduokite, koks būtų buvęs retomis ligomis sergančių vaikų kelias prieš 20 metų? Kiek jų būtų išgyvenę ir peržengę paauglystės slenkstį, jei ne inovatyvi medicina", – tarptautinę retų ligų dieną svarstė doc. Donata Ringaitienė.
„Vaikų ligų Dienos stacionaro – reali pagalba reta liga serganciam vaikui“ atidarymas
Sergantis vaikas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Vasario 24-ąją, duris atveriant Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų ligų dienos stacionarui, laikinai einanti Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos direktorės medicinai pareigas doc. Donata Ringaitienė pristatė naują vietą, kurioje vaikams, sergantiems retomis, lėtinėmis, alerginėmis ir kitomis ligomis, teikiamos diagnostikos, gydymo ir ilgalaikės stebėsenos paslaugos, bendradarbiaujama su įvairių specialybių medikais.

Čia dėl retų ligų diagnostikos ir gydymo, dėl šlapinimosi sutrikimų gydymo ir kitų patologijų konsultavimo paslaugas teikia daugiadalykė komanda – visų specialybių vaikų ligų gydytojai.

„Vaikų ligų dienos stacionaro įsteigimas atitinka geriausius vaiko interesus ir Europos asociacijos Vaiko teisių ligoninėse principus,“ – apie siekį įgyvendinti į šeimą orientuotą vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą,“ – sako dienos stacionaro skyriaus vedėja, gydytoja vaikų nefrologė prof. Rimantė Čerkauskienė.

Vaikų ligų dienos stacionare sudarytos sąlygos gerbti vaikų privatumą, konsultacijų arba procedūrų laukiantys vaikai gali pažaisti ir pabendrauti. Ta pačia liga sergantiems ir tuos pačius poreikius turintiems pacientams sudaroma galimybė atvykti tą pačią dieną, o šeimos nariai gali pasidalinti patirtimi.

„Siekdami didinti paslaugų vaikams prieinamumą ir skirdami didelį dėmesį jų kokybei, ieškome būdų šiems tikslams įgyvendinti, – sako VUL Santaros klinikų direktorė valdymui Jolita Jakutienė. – Dienos stacionaro darbo pradžia parodė, kad sukurti konsultacijų algoritmai yra patogūs pacientams, racionaliai panaudojami žmogiškieji ištekliai – medikų darbas vyksta sklandžiai.“

Pacientams iki 18 m. – galimybė pasinaudoti „žaliuoju koridoriumi“

Į dienos stacionarą atvykę retomis ligomis sergantys pacientai tą pačią dieną pagal iš anksto numatytą planą konsultuojami ne mažiau kaip trijų specialistų, jeigu reikia atliekami tyrimai.

„Retos ligos ypatingos ta prasme, kad jomis sergančių pacientų nėra daug, tačiau joms gydyti reikalinga sutelkti didelę daugiadalykės komandos specialistų – ligos ekspertų komandą, kuri sudaro individualų ligos ir sveikatos priežiūros stebėjimo planą, jo eigą koordinuoja paskirti koordinatoriai, tėvai gali dalyvauti priimant sprendimus, – apie darbo specifiką aiškina prof. Rimantė Čerkauskienė. – Mūsų pacientai iki 18 metų amžiaus turi galimybę pasinaudoti vadinamuoju „žaliuoju koridoriumi“ ir greičiau gauti paslaugas ligai diagnozuoti, gydyti bei ligos eigai stebėti. Be to, galime užtikrinti paslaugų tęstinumą vaikams užaugus ir perėjus į suaugusiojo amžių.“

Kokios paslaugos teikiamos dienos stacionare?

Vaikų dienos stacionare be daugiadalykių konsultacijų atliekamos ir kitos procedūros. Pasak prof. R. Čerkauskienės, jei vaikui diagnozuota lėtinė liga, vadinasi, jis jau turi sutrikimų, kurie gali būti priskiriami retoms ligoms: „Vaikams, segantiems autoimuninėmis, įgimto kaulų trapumo ligomis, atliekamos biologinės terapijos, pakaitinės fermentų terapijos, antibiotikų, geležies preparatų ir kitos lašinės skysčių infuzijos.

Be jų čia vaikučiai paruošiami chirurginėms operacijoms, atliekamos infuzijos prieš ar po radiologinių tyrimų, taip pat čia skiepijami itin alergiški vaikai ir dar daugybė procedūrų, kurioms atlikti reikalinga medikų priežiūra ir stebėjimas,“ – dienos stacionare atliekamas procedūras vaikams vardija prof. R. Čerkauskienė. – Paminėtina ir uroterapija vaikams su šlapinimosi sutrikimais esant dieniniam ar naktiniam šlapimo nelaikymui.“

Vaikų ligų dienos stacionaras vienintelis Lietuvoje, teikiantis plėviasparnių vabzdžių nuodų ir įkvepiamųjų alergenų imunoterapiją, atliekantis išsamią alergijos medikamentams, maistui ir kontaktinių alergenų diagnostiką bei skiriamas gydymas.

Santaros klinikose skiriamas ypatingas dėmesys retų ligų gydymui

Vaikų retų ligų diagnostika ir gydymas – daugiadalykės medikų komandos rūpestis. Reta liga sergančio paciento konsultacijų laiko sąnaudos yra didesnės lyginant su įprastu ištyrimu ar gydymu, taip pat teikiamos gydytojo-gydytojui konsultacijos, iškilus neaiškumams prižiūrint reta liga sergantį pacientą.

Kadangi šiomis ligomis sergančių vaikų nėra daug, juos gydantys medikai visoje Europoje aktyviai bendradarbiauja: „Nuolat palaikome tarpusavio ryšį ir savo veiklą koordinuojame su atitinkamomis ekspertų darbo grupėmis Europos referencijos centrų tinkluose – Santaros klinikų referencijos centrai yra paskelbti tikraisiais nariais 12 Europos referencijos tinklų (angl. the European Reference Networks, ERN) ir 6 afilijuotais nariais, – sako prof. R. Čerkauskienė. – Tai yra didelis pasiekimas, nes turime galimybę sudėtingus ligų atvejus aptarti su garsiausių Europos gydymo centrų gydytojais.“

Pediatrijos centro vadovė, Vaikų retų inkstų ligų ir urogenitalinės sistemos formavimosi ydų referencijos centro vadovė prof. Augustina Jankauskienė sako, kad dalyvavimas Europos referencijos tinklų veikloje yra aukštas įstaigos veiklos ir paslaugų kokybės įvertinimas.

„Džiaugiamės, kad mūsų centras yra įsitraukęs į Europos retų inkstų ligų pacientų registrą (ERKReg), kuris puikiai susistemina realią klinikinę informaciją apie retas ir itin retas ligas. Gaudami nuolatinį atgalinį ryšį ir lygindamiesi su viso tinklo nariais, galime pasidžiaugti greita genetine diagnostika ir gera pacientų su lėtine inkstų liga priežiūra. Pas mus atvyksta gydytis ir užsienio šalių vaikai“, – sakė A.Jankauskienė.

„Retos ligos apriboja, o dažnu atveju ir atima retomis ligomis sergančių pacientų savarankiškumą, mobilumą. Jie sunkiai juda, todėl turi teisę, jei tik reikia, gultis į ligoninę su juos lydinčiu asmeniu. Sergantiems tai labai svarbu“, – teigė Seimo narė Monika Ošmianskienė.

Pacientai, kuriems įtariama reta liga ar reikalingos dienos stacionaro paslaugos, turi turėti siuntimą vaikų ligų gydytojo konsultacijai ir dėl išsamesnės informacijos šioms paslaugoms gauti kreiptis el. paštu retosligos@santa.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau