„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vaikui sugedo dantis: plombuoti ar protezuoti?

Išgirdus apie dantų protezus, daugelis žmonių prisimena vandens stiklinėje plūduriuojančius dantis, tačiau ši asociacija nėra teisinga. Dantų protezavimu vadinami visi dantų atkūrimo būdai: vainikėlis, užklotas ar laminatė. Dažnai tėvai išsigandę protezavimo termino priima klaidingus vaiko dantų gydymo sprendimus.
Dantų protezavimas
Dantų protezavimas / 123RF.com nuotr.

Pasak odontologijos klinikos „Dantų harmonija“ gydytojos odontologės Linos Dusevičiūtės, gana dažnai dantis tenka protezuoti ir vaikams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Mažiesiems pacientams pasitaiko įvairios dantų traumos, dantys anksti sugenda ar atsiranda genetinių problemų, tada kyla klausimas: kaip taisyti dantis vaikui kuo patikimesniu ir ilgaamžiškesniu būdu?

Gydytoja L.Dusevičiūtė sako, kad danties atkūrimo būdas pasirenkamas įvertinus danties pažeidimo laipsnį. Odontologės teigimu, jeigu danties vainiko audiniai yra pažeisti daugiau nei 60 proc. arba daugiau nei 60 proc. jų nebėra, rekomenduojama rinktis danties atkūrimą protezuojant. Atsižvelgiant į situaciją, tai gali būti vainikėlis, užklotas, įklotas ar laminatės.

Pranešimo autorių nuotr. /Odontologė Lina Dusevičiūtė
Pranešimo autorių nuotr. /Odontologė Lina Dusevičiūtė

Taip pat vaikų dantų atkūrimas reikalauja papildomo gydytojo atidumo ir žinių, dėl vaiko ar paauglio vis dar augančių ir besivystančių skeleto kaulų. Svarbu, kad odontologas kiekvienu atveju įvertintų paciento amžių ir parinktų tinkamas nuolatinio ar laikino protezavimo konstrukcijas.

Pagrindiniai skirtumai

„Cirkonio arba keramikos restauracijos yra sukuriamos laboratorijoje, todėl medžiagos yra kokybiškesnės ir atsparesnės nei plombos, formuojamos ant danties tiesiogiai odontologo kabinete. Laboratorijoje sukurta restauracijos medžiaga tvirtesnė, atspari temperatūroms, pažeidimams ir prie jos sunkiau limpa apnašos. Žinoma, kasdienę burnos higieną palaikyti būtina“, – sako odontologė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad atkuriant dantis itin svarbi jų forma, vadinama dantų architektūra, kuri lemia saugų danties funkcionalumą ir ilgaamžiškumą.

„Protezuojant dantis yra galimybė atkurti danties formą ir spalvą, artimiausią natūraliai, tai įgyvendinti plombuojant yra gerokai sudėtingiau. Laboratorijoje kuriant vainikėlius, užklotus ar laminates galime maksimaliai kontroliuoti kokybę“, – sako odontologė.

Bijo, kad dantį reikės šalinti

L.Dusevičiūtė pasakoja, kad dažnai išgirsta klaidingą pacientų nuomonę apie danties šalinimą.

„Manoma, kad norint restauruoti dantį reikia išrauti jį su šaknimis, tačiau tai netiesa. Šiuolaikiniai metodai kuriami ir naudojami tam, kad leistų išsaugoti kuo daugiau nuosavo danties audinių. Šalinti dantį vaikams tenka retesniais atvejais, kai nebegalima išsaugoti danties šaknų“, – sako gydytoja.

Specialistės teigimu, tėvai taip pat nuogąstauja, kad dantų atkūrimas susilpnina dantį, tačiau situacija yra priešinga – kokybiškai atliktas protezavimas apsaugo ir sutvirtina dantų vainikus ir leidžia jiems funkcionuoti maksimaliai saugiai.

Dantų atkūrimas vaikams nemokamas

Vaikas ar paauglys, patyręs traumas, turintis anksti sugedusius dantis ar nepalankią genetiką, išgyvena ne tik kasdienius nepatogumus ir dažnesnį dantų taisymą, bet ir patiria gėdą dėl savo išvaizdos ar net patyčias.

Nei vienas tėvas nelinki to savo vaikams, tačiau tėvams tenka spręsti finansų klausimą. Gydytoja sako, jog daugelis nežino, kad Teritorinės ligonių kasos vaikams iki 18 metų kompensuoja dantų atkūrimą net iki 1724,10 Eur, todėl galima rinktis ilgaamžiškesnį ir kokybiškesnį gydymą savo vaikams, nepatiriat išlaidų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs