„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vaistinės tapo alkoholikų išsigelbėjimu: lietuviai „gydosi“ tinktūromis, kuriose absoliutaus alkoholio daugiau nei degtinėje

Lietuvoje vis labiau riboja prekybą alkoholiu, tačiau kepant suvaržymus lieka skylių, kuriomis naudojasi nuo alkoholio priklausomi žmonės. Parduotuvėse alkoholio galima įsigyti tik tam tikru metu, o štai vaistinėse – bet kada, kada tik jos dirba. Vaistinėse be recepto galima įsigyti ne tik vaistų, bet ir pačių įvairiausių vadinamųjų „gydančių“ tinktūrų, kurių sudėtyje yra nemažas alkoholio kiekis.
Tinktūra
Tinktūra / 123RF.com nuotr.

Tokių tinktūrų, tirpalų ar antpilų sudėtinės dalys yra ne tik įvairūs augalai ar žolelės, bet ir spiritas ar etilo alkoholis. Šių „vaistų“ gausu mūsų vaistinėse ir vaistinėlėse namuose ir jie aprašomi kaip gydantys pačius įvairiausius sutrikimus – nuo virškinimo iki širdies ir kraujagyslių ligų, palengvinantys nerimo simptomus, raminantys nemigos kamuojamus žmones.

Tačiau tokius „vaistus“ vartojant galima sulaukti netikėtų pasekmių. Toksikologas Robertas Badaras ir Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė, medicinos psichologė Aina Adomaitytė pastebi, kad lietuviai tinktūrų perka tiesiog gluminančiai daug. Jų nuomone, tokiais kiekiais vartoti tinktūras yra pavojinga.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Toksikologas Robertas Badaras
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Toksikologas Robertas Badaras

Tinktūros skiriamos be recepto, o įsigyti galima bet kada

„Visi šie preparatai yra nereceptiniai, t. y. pilnametis asmuo juos gali pirkti nors ir visą parą neribotais kiekiais. Gydytojo konsultacijos yra nieko verti buržuaziniai prietarai, žmogus turi teisę ir pareigą pats nuspręsti, kurie „vaistai“ jam šiuo metu tinkamiausi. Kai kurie iš jų atrodo ypač egzotiškai, bet ko dėl žmonių sveikatos nepadarysi“, – ironizuoja toksikologas R.Badaras, paklaustas apie tinktūras ir jų vartojimą.

Vartotojas, ypač turintis alkoholinę priklausomybę ar polinkį į ją, mielai „pakeičia“ įprastinį alkoholį šiuo „vaistu“, taip nuramindamas artimuosius ir save.

Specialistas sako, kad pagrindinė šių preparatų veiklioji medžiaga, vartojant daugiau nei rekomenduojama (o tik toks vartojimas gali paaiškinti nesuvokiamus suvartojimo kiekius), yra alkoholis. Kada vartojimas tampa pavojingas, įvertinti sudėtinga, o jei žmogus jau yra priklausomas, pačiam savęs objektyviai „įsivertinti“ neįmanoma. Bet koks vartojimas, viršijantis rekomenduojamus kiekius, yra rizikingas. Pavojus labai padidėja, kai „lašai“ virsta „gurkšniais“. Tai toks „saugus“ save apgaunantis ir net nuraminantis būdas svaigintis, kuris „netikėtai“ laikui bėgant suformuoja priklausomybę.

„Aš negeriu, aš gydausi“

„Žmonės, nuolat vartodami tokius vaistus, gali tapti priklausomi nuo alkoholio ir net patys to nesuprasdami ir nenujausdami, kad palaipsniui susiformuos priklausomybė.

Labai dažnai pacientai turi netinkamą suvokimą apie tokios tinktūros poveikį. Visų pirma šie preparatai NĖRA vaistai tikrąja to žodžio prasme. Gamintojai sumaniai bando sudaryti tokį įvaizdį, vartodami „tradicinio augalinio vaisto“ ar „maisto papildo“ terminus. Vartotojas, ypač turintis alkoholinę priklausomybę ar polinkį į ją, mielai „pakeičia“ įprastinį alkoholį šiuo „vaistu“, taip nuramindamas artimuosius ir save: Aš juk negeriu, aš gydausi...“ – sako R.Badaras.

Toksikologas pastebi, kad didžioji problema ir slypi šiame žodyje „gydausi“. Su labai retomis išimtimis gydytojai šių produktų savo pacientams neskiria. Tai yra savigydos fenomeno klasika.

„Tai pirmiausia reikėtų sau atsakyti, kokiu tikslu vartojamos tokios tinktūros. Jei dėl kardiologinių negalavimų, tuomet reikia kreiptis į kardiologą ir gauti tinkamą gydymą, o ne apgaudinėti savęs tokia savigyda, kuri realiai yra tik naujos problemos – priklausomybės užsiauginimas. Tiesą sakant, jokių tyrimų apie teigiamą tokių tinktūrų poveikį nėra“, – tikina toksikologas R.Badaras.

Kodėl tinktūras pamėgo moterys?

Specialistai pastebi, kad daugelis žmonių gana dažnai šias tinktūras vartoja kaip alkoholio pakaitalą.

„Ypač moterys dažnai vartoja tinktūras, nes vaistinėje perkant buteliuką sau ir kitiems neatrodai kaip galima alkoholikė, o parduotuvėje pirkti alkoholio butelį jau „nepatogu“, nors tinktūra suvartojama kaip alkoholio pakaitalas. Taip pat tinktūros „labai tinka“, kai po vartojimo reikia „taisyti sveikatą“, kad prieš šeimos narius ar darbe galėtum pasiteisinti, kad ne alkoholį, o tik tinktūrą išgeri“, – sako A.Adomaitytė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Aina Adomaitytė, Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė, medicinos psichologė
Asmeninio archyvo nuotr. /Aina Adomaitytė, Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė, medicinos psichologė

Siūlo keisti tinktūrų įsigijimo tvarką

„Turėtų būti keičiamos tokių tinktūrų pardavimo sąlygos, kai asmenys nėra patys tiek sąmoningi, kad saugotų save. Augalinių vaistinių preparatų kontrolę turi taikyti Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Taip pat norėtųsi, kad šeimos gydytojai motyvuotų pacientus tokių lašiukų nevartoti, nes tai daugiau alkoholis kitokia formule, ir labai stipraus poveikio.

Jei iš tiesų šitie augaliniai preparatai padeda, tai nėra jokios būtinybės vartoti alkoholinį jų tirpalą, nes vaistinėse prekiaujama tabletinėmis jų formomis. Kažkodėl jos nėra tokios populiarios tarp vartotojų“, – pastebi R.Badaras.

Vartodami ne pagal rekomendacijas rizikuoja ne tik sveikata

Specialistai teigia, kad pirmiausia nuo tinktūrų vartojimo padidintais kiekiais galima apgirsti, o kartais ir stipriai pasigerti. Vartojant ne pagal rekomendacijas (rekomendacinis kiekis išdidintas du, tris ar keturis kartus daugiau) galimas ir apsinuodijimas.

Tokios tinktūros nėra skiriamas gydytojo, tai jos vertinti kaip „gydančio vaisto“ nereikėtų.

„Apsinuodijimui įtaką daro ir sąveika su kitais medikamentais, nes, kaip žinome, vartojant medikamentus alkoholio vartojimas bet kokia forma nepatartinas ir net griežtai. Dažnai vyresnio amžiaus pacientai turi kardiologinių nusiskundimų ir vartoja medikamentus, todėl papildomai gerdami tinktūras rizikuoja. Medikamento siekiamas poveikis yra „iškreipiamas“, tampa neveiksnus ar net žalingas pacientui.

Didžiausia problema yra ne ūminis apsinuodijimas, o pastovus, metų metais besitęsiantis piktnaudžiavimas, dažnai pereinantis į alkoholinę priklausomybę“, – teigia R.Badaras ir A.Adomaitytė.

Vairuotojams, pamėgusiems tinktūras, jie taip pat turi ką pasakyti – absoliutaus alkoholio jos turi daugiau nei degtinė.

„Vartojant kiekiais, didesniais nei rekomenduojama, rizikuojate vairuodami transporto priemonę. Tokios tinktūros nėra skiriamas gydytojo, tai jos vertinti kaip „gydančio vaisto“ nereikėtų. Pagal mūsų šalies tokių tinktūrų vartojimo tradicijas norisi daryti išvadą, kad tai tik alkoholis kitokia – saugesne – forma“, – sako R.Badaras.

Parduodami milijonai pakuočių

15min Valstybinės vaistų kontrolės atstovės spaudai Aistės Tautvydienės pasiteiravo apie tinktūrų prekybos mastus.

– Kiek per metus nuperkama tinktūrų ir kitų skysto pavidalo vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra alkoholio?

– Išnagrinėjus 2015–2017 metų tinktūrų bei kitų skysto pavidalo vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra etanolio, pastebėta, kad šių preparatų pardavimai minėtu laikotarpiu buvo stabilūs.

  • 2015 metais tokių preparatų pardavimai sudarė 4 mln. pakuočių;
  • 2016 metais tokių preparatų pardavimai sudarė 3,9 mln. pakuočių;
  • 2017 metais tokių preparatų pardavimai sudarė 4,1 mln. pakuočių;

– Ar tokius preparatus galima įsigyti bet kuriuo paros metu?

– Atkreipiame dėmesį, kad vaistinis preparatas, kurio sudėtyje yra augalinių medžiagų ir kurio farmacinė forma – nevandeninis (spiritinis) tirpalas, nepriskiriamas prie alkoholinių gėrimų, todėl LR Alkoholio kontrolės įstatyme numatyti apribojimai alkoholiniams gėrimams netaikomi.

Pažymėtina, kad vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra etilo alkoholio (etanolio), dažniausiai dozuojami lašais, pakuotės būna nedidelės (30 ml, 50 ml) ir uždarymo sistemoje yra įkomponuotas lašintuvas. Vaistinių preparatų išoriniam vartojimui (pvz., skruzdžių spiritas) pakuotės taip pat nėra didelės – dažniausiai 50 ml.

– Kaip tinktūros traktuojamas – kaip vaistai ar maisto papildas?

– Jos gali būti traktuojamos ir taip, ir taip. Tai priklauso nuo preparato sudėties, jame esančių veikliųjų medžiagų koncentracijos.

Augalinių vaistinių preparatų poveikis priklauso nuo augalinės medžiagos sudėtyje esančių biologiškai aktyvių junginių, kuriems išskirti iš augalinės žaliavos ir naudojamas dažniausiai etilo alkoholis (etanolis) kaip tirpiklis. Be etilo alkoholio (etanolio) nebūtų galima pagaminti tinktūrų, skystų ekstraktų, išgauti veikliąsias medžiagas iš augalinės žaliavos.

Skystieji ekstraktai ruošiami naudojant atitinkamos koncentracijos etilo alkoholį (etanolį) ir (arba) vandenį kartu su, jei reikia, kitomis medžiagomis (pvz., gliceroliu arba amoniako tirpalu) ekstrahuoti augalinę medžiagą. Ekstraktams, tinktūroms dažniausia gaminti naudojamas atitinkamos koncentracijos etilo alkoholis (etanolis), atitinkantis Europos farmakopėjos reikalavimus, nes jame gerai tirpsta dauguma veikliųjų medžiagų, be to jis yra gera konservuojanti medžiaga. Vanduo skystiesiems ekstraktams, tinktūroms gaminti naudojamas retai, nes jame blogai tirpsta veikliosios medžiagos, be to vandeniniai ekstraktai, tinktūros nepatvarios, greitai genda, rūgsta, pelija.

– Ar ateityje yra ruošiama keisti tinktūrų įsigijimo tvarką, pavyzdžiui, tik su receptu?

– Visi vaistiniai preparatai pagal Farmacijos įstatyme nustatytus kriterijus, suderintus su ES teisės aktais, klasifikuojami į receptinius ir nereceptinius vaistinius preparatus jų registracijos metu.

Vaistinių preparatų klasifikacija gali būti peržiūrima, jeigu atsiranda naujų faktų apie vaistinių preparatų saugumą, ir vaistinis preparatas neatitinka anksčiau taikytų klasifikavimo kriterijų, kurių pagrindu buvo priskirtas prie receptinių ar nereceptinių vaistinių preparatų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs