Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu

Šiltajam sezonui įsibegėjus, daugiau laiko praleidžiame vaikščiodami, važinėdami dviračiu, iškylaudami ir užsiimdami kitomis veiklomis. Todėl svarbu užtikrinti, kad namų vaistinėlėje būtų vaistų, priežiūros produktų ir kitų šiam sezonui aktualių priemonių. Vaistinių tinklo „Apotheka vaistinė“ vaistininkė Leonora Puodžiūnaitė plačiau paaiškina, ką būtina turėti namų vaistinėlėje vasarą.
Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu.
Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu. / Apotheka nuotr.

„Sezonui įsibegėjus, patartina peržiūrėti namų vaistinėlės turinį ir papildyti ją, pavyzdžiui, vaistais nuo sezonui būdingų ligų. Rekomenduojama patikrinti turimų vaistų galiojimo laiką, priežiūros priemonių būklę, taip pat pažiūrėti, ar turite jų vartojimo instrukcijas, kad prireikus turėtumėte viską, kas reikalinga. Reikėtų priminti namiškiams, kur namuose laikoma vaistinėlė, ir įsitikinti, kad ji būtų saugioje, vaikams nepasiekiamoje vietoje“, – sako Leonora Puodžiūnaitė.

Apotheka nuotr./Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu.
Apotheka nuotr./Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu.

Pagrindiniai vaistai ir priežiūros priemonės, kurie turėtų būti namų vaistinėlėje vasarą

1. Tepalai, geliai, pleistrai, šaldyklės

Tepalai, geliai bei sąnarių ir raumenų skausmą malšinantys vaistai su ibuprofenu ir diklofenaku ypač pravers, jei dėl fizinio aktyvumo ar darbo sode pajusite rankų, kojų ar nugaros skausmą. Vaistinėlėje galima turėti ir pipirinių ar garstyčių pleistrų bei šildomąjį poveikį turinčių tepalų. Esant sumušimams, skausmą numalšinti padės šaldomasis purškalas arba šaldyklė.

2. Žaizdų dezinfekavimo ir valymo priemonės

Žaizdoms dezinfekuoti ir valyti vaistinėlėje galima turėti vandenilio peroksido, furagino turinčių produktų ir fiziologinio tirpalo. Antibakterinį poveikį turintis chlorheksidinas ir tepalai su dekspantenoliu pasitarnaus gydant odos įbrėžimus ir įtrūkimus bei profilaktikai. Produktai, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties, tinka žaizdoms drėkinti. „Naujausiose žaizdų priežiūros ir valymo rekomendacijose teigiama, kad reikėtų vengti naudoti alkoholio pagrindu pagamintus produktus, pavyzdžiui, briliantinę žalumą ar jodą, nes jie gali sukelti nudegimus. Kita vertus, fiziologinis tirpalas yra universali žaizdų valymo priemonė ir juo taip pat galima plauti akis, nosį bei ausis“, – paaiškino vaistininkė.

Žaizdoms prižiūrėti ir tvarstyti prireiks įvairių dydžių marlės, tvarsčių ir servetėlių, supakuotų steriliose pakuotėse. Taip pat rekomenduotina vaistinėlėje turėti pleistrų ir vatos įvairiems kompresams.

Apotheka nuotr./Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu.
Apotheka nuotr./Vaistininkė pataria, ką svarbu turėti namų vaistinėlėje vasaros metu.

3. Priešalerginiai vaistai

Nereceptiniai priešalerginiai vaistai su loratadinu, cetirizinu ar klemastinu palengvins pavasarines alergijas ir tiems, kurie kasmet patiria alerginius simptomus, ir tiems, kuriems jie pasireiškia netikėtai. Svarbu pažymėti, kad vartojant klemastino turinčių vaistų gali susilpnėti koncentracija ir atsirasti mieguistumas. Geliai su difenhidraminu sumažins niežulį ir paraudimą, atsiradusį dėl dilgėlinės ar vabzdžių įkandimų.

4. Vaistai nuo virškinimo sutrikimų

Vaistai nuo virškinimo sutrikimų (pykinimo, viduriavimo ar vėmimo) – aktyvintoji anglis arba diosmektitas – padeda nuo simptominio skausmo ir viduriavimo. Vaistinėlėje patartina turėti druskų ir gliukozės mišinį, kuris padėtų organizmui gauti pakankamai skysčių esant stipriam viduriavimui ar vėmimui. Persivalgius ar pasimėgavus neįprastu maistu, pravers virškinimo fermentai. Esant pilvo pūtimui, simetikono turintys vaistai sumažins spaudimą ir pagerins savijautą. Produktai, kurių sudėtyje yra makrogolio ir laktuliozės, padės nuo vidurių užkietėjimo.

5. Vabzdžių repelentai

Vabzdžių repelentai su citriodioliu ar geranioliu, taip pat eteriniai aliejai, pavyzdžiui, gvazdikėlių, gali padėti atbaidyti vabzdžius. „Svarbu nepamiršti, kad su eteriniais aliejais elgtis reikia atsargiai, nes ne kiekvienas gali juos naudoti“, – pabrėžė vaistininkė. Vaistinėse siūloma daug gaminių, padedančių atbaidyti vabzdžius ir išvengti jų įkandimų, pavyzdžiui, ultragarsinių erkių atbaidymo prietaisų, tinkamų tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Vaistinėlėje svarbu turėti erkių traukiklį, kuriuo įsisiurbusią erkę ištrauksite daug efektyviau ir saugiau nei pincetu.

6. Vaistai nuo skausmo

Vaistinėlėje patartina turėti analgetikų ir karščiavimą mažinančių vaistų, kurių sudėtyje yra paracetamolio ar acetaminofeno, ibuprofeno, naprokseno, acetilsalicilo rūgšties arba aspirino. Svarbu nepamiršti, kad aspiriną ir naprokseną turėtų vartoti tik suaugusieji. Vaisto dozė ir forma priklauso nuo amžiaus, svorio ir simptomų stiprumo. „Kad vaikams būtų lengviau išgerti analgetikų ar antipiretikų, jie siūlomi ir suspensijos forma. Tačiau šiuos vaistus vartoti reikia atsargiai. Jei skausmo priežastis nežinoma, prieš vartojant vaistus rekomenduojama kreiptis į gydytoją arba vaistininką. Be to, ne visada būtina mažinti kūno temperatūrą, nes taip trukdome organizmui pačiam kovoti su liga. Tačiau kiekvieną atvejį reikia vertinti individualiai ir imtis atitinkamų veiksmų.“

7. Karšti gėrimai

Dėl padidėjusio kondicionierių naudojimo, galima pasigauti slogą, todėl rekomenduojama vaistinėlėje turėti karštų gėrimų su paracetamoliu ir augalų ekstraktais, cinku bei vitaminu C. Čiulpiamosios pastilės su islandinės kerpenos ekstraktu, šaltalankių ar medetkų aliejumi nuramins sudirgusią gerklę. Nosiai plauti tiks fiziologinis tirpalas ar jūros vanduo.

8. Vitaminai ir arbatos

Karštas oras, padidėjęs prakaitavimas gali žymiai paveikti gyvenimo kokybę, todėl vaistinėlėje patartina turėti vitaminų ir arbatų, kurios padėtų gauti daugiau energijos ir pagerintų miego kokybę. „Magnis ir B grupės vitaminai padeda sumažinti streso poveikį ir palaikyti gyvybingumą. Ženšenio arbata, kuri yra viena geriausiai stimuliuojančių ir tonizuojančių medžiagų, padės atgauti energiją. Produktus su melatoninu galima vartoti norint pagerinti miego kokybę. Nepamirškite, kad dėl vitaminų poreikio ir vartojimo reikia pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kad parinktų jums tinkamiausius“, – primena Leonora Puodžiūnaitė.

9. Akių lašai

Kai didžiąją dienos dalį praleidžiame žiūrėdami į įvairius ekranus, vaistinėlėje patartina turėti drėkinamųjų akių lašų, kurie padės nuo ekranų pavargusioms akims.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs