Vasarą pienlige sergama dažniau: grybeliui plisti padeda ir šlapi maudymosi kostiumėliai

Pienligė – diskomfortą kelianti moterų intymios zonos grybelinė liga, su kuria, vertinama, bent kartą gyvenime susiduria 7 iš 10 moterų. Nors susirgti pienlige galima bet kuriuo metų laiku, vasarą su šia liga susiduriama dažniau, rašoma pranešime žiniasklaidai. Šilti orai, drėgmė, sintetiniai apatiniai, mitybos pasikeitimai – visa tai sudaro palankias sąlygas plisti pienligę sukeliančiam grybeliui.
Pora.
Pora. / Shutterstock nuotr.

BENU vaistininkė Audronė Ziemelytė sako, kad užkirsite kelią šiam nemaloniam negalavimui ar greičiau sveiksite, jeigu tarp visų vasaros malonumų nepamiršite pasirūpinti atidesne intymios zonos priežiūra.

Pienligę, arba kandidozę, sukelia Candida albicans grybelis, kuris išplinta dėl pakitusios moters makšties mikrofloros ir sutrikusių hormonų. Įprastai grybelis gali būti neveiksnus ir nekelti jokių problemų, tačiau, susidarius palankioms sąlygoms, pradeda daugintis ir sukelia makšties gleivinės uždegimą. Apie prasidėjusią pienligę praneš diskomfortą sukeliantys pojūčiai, todėl ligą pastebėti nesunku.

Pagrindiniai pienligės simptomai yra šie:

  • Makšties niežėjimas ir skausmas
  • Baltos išskyros, kurios gali būti panašios į varškę
  • Deginimas lytinių organų srityje, ypač šlapinantis
  • Skausmas ar diskomfortas lytinių santykių metu
  • Paraudimas ir patinimas

„Pajutus pirmuosius simptomus, rekomenduojama iškart pradėti gydymą. Tai ypač svarbu besilaukiančioms moterims, nes negydoma pienligė gali sukelti savaiminį persileidimą, o vėlesniame nėštumo periode – priešlaikinį gimdymą“, – sako vaistininkė.

Šlapi maudymosi kostiumėliai – terpė grybeliui daugintis

Pasak vaistininkės A.Ziemelytės, vasara reikėtų atsiminti keletą svarbių intymios higienos taisyklių, kurios padės užkirsti kelią uždegimą sukeliančio grybelio plitimui. Pirmoji jų: venkite ilgai būti su šlapiu maudymosi kostiumėliu.

„Jūros ar baseino vanduo pienligės nesukelia, tačiau dažna moteris, mergina po maudynių lieka su drėgnu maudymosi kostiumėliu. Ypač nerekomenduojama su šlapiu maudymosi kostiumėliu degintis, nes taip sukuriama itin palanki terpė – kai šilta ir drėgna – grybeliui plisti“, – sako A.Ziemelytė.

123RF.com nuotr./Baltas maudymosi kostiumėlis
123RF.com nuotr./Baltas maudymosi kostiumėlis

Leidžiant laiką prie vandens, vaistininkė pataria turėti deginimuisi ar aktyvioms paplūdimio veikloms skirtą sausą ir švarų maudymosi kostiumėlį. Po maudynių reikėtų apsiprausti po dušu, persirengti ir tada mėgautis pramogomis prie vandens. Taip išvengsite padidėjusios rizikos kandidozei atsirasti.

Kvapieji prausikliai didina pienligės riziką

Užklupus vasaros karščiams, kur kas gausiau prakaituojame, dažniau norime atsigaivinti ir nusiprausti po dušu. Reikėtų žinoti, kad tiek prakaitas, tiek dažnas prausimasis, ypač naudojant kvapnias prausimosi priemones, taip pat didina riziką susidurti su pienlige. Tad antroji svarbi vasaros taisyklė: venkite kvapnių intymios higienos priemonių. Net ir tualetinio popieriaus su dirbtiniais kvapais.

„Įvairūs dirbtiniai kvapai, esantys intymios higienos priemonių sudėtyje, pažeidžia natūralų makšties gleivinės bakterijų balansą. Dėl šios priežasties gali suaktyvėti Candida albicans grybelis, o organizmas nebus pajėgus su juo kovoti. Netrukus pajusite ir pirmuosius pienligės simptomus.

Kad išlaikytumėte natūralų gleivinės mikrofloros balansą, rinkitės švelnius prausiklius, kurie nebūtų stipriai putojantys, o jų pH atitiktų natūralų intymios zonos pH, t. y. 4,5. Naudingi pieno rūgštimi praturtinti prausikliai – jie padeda palaikyti natūralią makšties mikroflorą. Jeigu per dieną prausiatės kelis kartus, prausiklį naudokite ne kiekvieną kartą – dienos metu apsiprauskite tiesiog tekančiu šiltu vandeniu“, – kaip rūpintis intymia higiena, pasakoja vaistininkė.

Ji taip pat primena, kad menstruacijų metu reikėtų naudoti tik natūralius, medvilninius higieninius paketus ir kuo dažniau juos keisti.

Prabangius apatinius palikite tik ypatingoms progoms

Vasara, kai renkamės atviresnius rūbus, dažniau save palepiname ir romantiškais apatiniais, kurie dažnai yra pagaminti iš sintetinių medžiagų, dekoruoti gausiais nėriniais. Šie gali dirginti intymios zonos odą, o sintetinio pluošto audinys paskatinti prakaitavimą bei sulaikyti drėgmę. Tokiu būdu vėl sukuriama palanki terpė pienligės sukėlėjams daugintis. Tad trečioji vasaros taisyklė: rinkitės natūralaus pluošto apatinius.

Vida Press nuotr./Pora lovoje
Vida Press nuotr./Pora lovoje

„Natūralaus audinio apatinius rekomenduojama dėvėti visais metų laikais. Jeigu norisi pasilepinti prabangiais, tačiau sintetiniais apatiniais, nedėvėkite jų visą dieną.

Sintetinių apatinių ypač nerekomenduoju sportuojančioms. Joms reikėtų rinktis odai kvėpuoti leidžiančius ir drėgmę garinančius medvilninius apatinius. Beje, atkreipkite dėmesį ir į išorinę aprangą – aptempti šortai ar tamprės taip pat turėtų būti iš drėgmę garinančio audinio“, – pataria vaistininkė.

Ir makšties grybelis „mėgsta“ saldumynus

Nors vasarą turime daugiau galimybių maitintis sveikai, kartu ir daugiau pagundų saldžioms nuodėmėms. Atminkite, kad ir pienligę sukeliantis grybelis „mėgsta“ saldumynus. Tad ketvirtoji taisyklė: saldumynus valgykite saikingai.

„Palankias sąlygas daugintis grybeliui sukuria padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, todėl svarbu išlaikyti mityboje pusiausvyrą. Nepiktnaudžiaukite saldumynais, dažniau rinkitės šviežias vasaros gėrybes – daržoves, vaisius, uogas. Jose esantys vitaminai ir mineralai sustiprins imunitetą ir padės organizmui kovoti su ligų sukėlėjais, tarp jų – ir Candida albicans grybeliu. Be to, norint atstatyti natūralią mikroflorą, naudinga valgyti daugiau raugintų daržovių ir pieno produktų – juose gausu gerųjų bakterijų“, – išlaikyti mitybos pusiausvyrą pataria vaistininkė.

Ji primena, kad riziką susirgti pienlige padidina ir alkoholio vartojimas, todėl svarbu ir čia išlaikyti saiką.

Nepiktnaudžiaukite saldumynais, dažniau rinkitės šviežias vasaros gėrybes.

Gydoma ne tik moteris, bet ir partneris

Susidūrus su pienlige, pirmiausiai reikėtų sustiprinti visą organizmą. Rekomenduojama peržiūrėti savo mitybą, įtraukti daugiau sveikų produktų, mažinti saldumynų, aštrių patiekalų ir alkoholio vartojimą. Taip pat peržiūrėkite, kokius apatinius dėvite, kokias intymios higienos priemones naudojate. Esant poreikiui, pakeiskite kuo natūralesnėmis.

„Pienligės gydymui skiriami vaistai nuo grybelio. Tai gali būti makšties kremas, makšties tabletės ar žvakutės, geriamosios tabletės. Jeigu turite partnerį, rekomenduojama tuo pat metu gydyti ir jį. Vyrams skiriami geriamieji vaistai. Nors tai nėra lytiškai plintanti liga, vyrai gali būti grybelio nešiotojai“, – apie pienligės gydymą pasakoja vaistininkė.

Kaip greitai pavyks pasveikti, priklauso nuo kiekvieno organizmo individualiai. Vienoms moterims grybelis atsitraukia jau po pirmos vaistų dozės, kitoms gydymas gali trukti ir kelis mėnesius. Daliai moterų pienligė yra linkusi kartotis, tad jų intymios zonos priežiūra turėtų būti itin kruopšti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų