Venų varikozės gydymas – tai paprasčiau, nei Jūs galvojote

Teigiama, kad tokie nemalonūs simptomai, kaip kojų tinimas, skausmas, nuovargis ir kraujotakos sutrikimai Lietuvoje kamuoja mažiausiai tris šimtus tūkstančių žmonių. Tikriausiai šis skaičius žymiai didesnis, nes dauguma pacientų delsia gydyti šią klastingą ligą ir gydytojo kraujagyslių chirurgo (flebologo) kabinete dažnai pasirodo jau su rimtomis komplikacijomis.
Mėšlungis
Kojos / 123RF.com nuotr.

Pastebima, kad ši liga dažniau pasitaiko moterims (bent vienai moteriai iš keturių), nei vyrams (maždaug kas šeštam vyrui nustatomi kojų venų kraujotakos sutrikimai). Tai rodo, kad venų varikozė itin dažna tarp abiejų lyčių pacientų, nors kaip vienas iš rizikos faktorių dažnai įvardijama būtent moteriškoji lytis. Flebologai teigia, kad laiku pastebėjus šią ligą, jos gydymo prognozės labai geros. Daug sudėtingiau yra gydyti pažengusią venų varikozę, mat ji nuolat progresuoja ir gali komplikuotis netgi ypatingai pavojingomis atviromis opomis.

Vadinasi, pati pagrindinė taisyklė yra kuo anksčiau kreiptis į specialistą. Pradinėse ligos stadijose jis dažniausiai paskiria dėvėti tinkamą elastinį trikotažą. Dabar egzistuoja labai didelis elastinio trikotažo pasirinkimas – specialūs elastiniai bintai naudojami jau gana retai ir dažniau pasirenkamos specialios kojinės (kurios gali būti iki kelių ar iki kirkšnių) arba pėdkelnės (kurios gali būti pritaikytos pagal poreikius, pavyzdžiui, su atvirais ar uždarais pirštais, specialiais įsiuvais nėščioms moterims). Teigiama, kad elastinė kompresija yra vienas efektyviausių profilaktikos ir gydymo būdų esant kojų kraujotakos sutrikimams. Elastinis trikotažas pasižymi tam tikra kompresija, kuri, spausdama kojas, padeda kraujui lengviau grįžti iš apatinės kojų dalies į viršutinę, taip palengvindama pažeistiems venų vožtuvams tenkantį krūvį. Reguliariai dėvint elastinį trikotažą pastebimas labai geras poveikis, ligos progresavimas gali būti veiksmingai sulėtinamas.

Gydytojai kraujagyslių chirurgai dažnai rekomenduoja vartoti gelius su heparino natrio druska, nes jie veiksmingai sumažina nemalonius kojų venų varikozės simptomus, padeda jaustis lengviau, atgaivina pavargusias ir ištinusias kojas. Didžiausią koncentraciją heparino natrio druskos savo sudėtyje turi Lioton. Tai malonaus kvapo gelis, lengvai įsigeriantis į kojų odą. Patariama tepti pažeistas sritis lengvais masažuojamaisiais judesiais nuo vieno iki trijų kartų per parą (pagal poreikį).

Jeigu ant kojų odos paviršiaus jau pastebimos ir estetinės problemos, pavyzdžiui, išsiplėtusios smulkiosios venos, tai gali tapti ir nemaža psichologine problema, ypač moterims. Tokiu atveju, gydytojui kraujagyslių chirurgui rekomendavus, gali būti taikomas kitas gydymo metodas – skleroterapija. Jos metu į tam tikrus išsiplėtusius kapiliarus suleidžiamas specialus vaistinis preparatas (sklerozantas), kuris „užrakina“ pasirinktas kraujagysles ir po tam tikro laiko jos perauga jungiamuoju audiniu bei tampa nepastebimos. Kraujas šiomis kraujagyslėmis jau nebeteka, jis teka sveikosiomis venomis. Taikant skleroterapiją galima gauti labai gerą estetinį rezultatą, tuo pačiu sumažinant bendrą venų varikozės progresavimą.

Gydytojas flebologas, įvertinęs kojų venų būklę, gali nuspręsti, kad vieninteliai tinkami gydymo būdai yra chirurginis arba lazerinis gydymas. Jie dažniausiai taikomi, kai nustatomas pažengęs kojų venų vožtuvų silpnumas, o kraujo tekėjimo kryptis pakitusi, kraujas linkęs tekėti priešinga kryptimi, nei turėtų tekėti (tuomet susidaro pavojingi kraujo sąstoviai, padidėja pavojingų komplikacijų rizika). Jeigu nustatoma paskutinė, pavojingiausia ligos stadija (pavyzdžiui, jau atsivėrusios atviros opos), tuomet aukščiau minėtieji gydymo būdai jau vargu ar gali padėti – gydytojas sprendžia dėl chirurginio arba lazerinio gydymo. Šiomis dienomis vis dažniau taikomas lazerinis gydymo būdas, nes operacijos procesas yra šiuolaikiškesnis, jos eiga stebima specialiu echoskopu, pooperacinis laikotarpis daug lengvesnis, gaunamas priimtinesnis estetinis vaizdas. Būtina žinoti, kad kojų venų operacija lazeriu tinkama ne visiems, kai kuriems būtina jas operuoti klasikiniu chirurginiu būdu. Šio būdo taip pat nereikėtų bijoti, nes patyrę kraujagyslių chirurgai jas atlieka kur kas sėkmingiau nei prieš daugelį metų.

Verta pakartoti pačią svarbiausią taisyklę – pastebėjus bet kokius kojų kraujotakos pakitimus, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo sėkmingesnė jo eiga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai