Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys įsitikinęs, kad investicijos į Priklausomybės ligų centro atnaujinimą siunčia aiškų signalą pacientams ir visuomenei, kad jie sulauks ne tik savalaikės, tačiau ir orios pagalbos.
„Dėmesys ir investicijos į priklausomybės ligų gydymą yra geriausias atsakas vis dar gajoms nuostatoms ir stigmoms, susijusiomis su priklausomybių gydymu. Atnaujintomis sąlygomis gydomi pacientai gaus aiškią palaikymo žinią šiame nelengvame kelyje. Jei tai paskatins bent dalį žmonių kreiptis dėl pagalbos, visi būsime laimėtojai“, – teigia ministras.
„Man atrodo, kad pastarieji keli metai – išskirtiniai. Iki šiol, jei kalbame apie priklausomybes, buvome daugiau susikoncentravę į bausmes, kaip užkardyti pasiūlą – baudos, alkoholio pardavimo valandos ir pan. Visiškai nenoriu pasakyti, kad tai nėra priemonės, kad tai nėra svarbu, bet niekada nebus galutinio rezultato, jei mes nedirbsime su paklausos mažinimu“, – tikino ministras.
Dėmesys ir investicijos į priklausomybės ligų gydymą yra geriausias atsakas vis dar gajoms nuostatoms ir stigmoms
A.Dulkys džiaugėsi, kad dabar Vilnius turi atnaujintas patalpas, kas reiškia, kad tie žmonėms, kuriems tai aktualu, svarbu, galės spręsti savo problemas oriai. Sveikatos ministras atkreipė dėmesį, kad svarbiausia ne tik fizinis atnaujinimas, tuo pačiu bus teikiama ir daugiau paslaugų, o būtent jų plėtimo spektrą A. Dulkys išskyrė kaip veiksnį, kuriuo pats tiki labiausiai.
Siekis, anot ministro, suteikti daugiau dienos ir ambulatorinių paslaugų, skirti finansavimą kvalifikacijai, dirbančiųjų su priklausomybių turinčiais asmenimis. O taip pat, jo teigimu, itin svarbu kaip įmanoma mažinti stigmas: „Aš tikiu, kad tai svarbus žingsnis orių paslaugų link, bet jis – ne vienintelis. Tai – viena iš sudedamųjų dalių. Nenoras anksčiau investuoti į tokias paslaugas, iš dalies irgi susijęs su minėtomis stigmomis.“
Dirbo nepritaikytose patalpose
Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius dr. Emilis Subata šioje gydymo įstaigoje dirba daugiau kaip 30 metų (nuo 1992 m.).
„Ilgą laiką filialas dirbo nepritaikytose patalpose, nes 1990 metų pabaigoje čia buvo bendrabutinio tipo pastatas, kuris buvo šiek tiek pritaikytas priklausomybių ligų gydymui. Mes džiaugiamės galėdami įsikelti į visiškai renovuotas patalpas. Pacientams dabar galės oriai sveikti, o specialistams – visai kitos sąlygos dirbti“, – apie 2024 metų sausį jau pradėjusį veikti filialą kalbėjo E. Subata.
Gerosios vilties g. 3 įsikūręs filialas yra vienintelė vieta Vilniuje, skirta specializuotai gydyti priklausomybes. Kitos įstaigos – Vilniaus psichiatrijos ligoninė ar Vasaros g. Psichiatrijos ligoninės, kurios teikia panašią pagalbą, esant ūmiems ar psichozės atvejams, spacializuotų skyrių neturi. E. Subata tikino, kad minėtose įstaigose pacientai gauna skubią pagalbą, o kitam gydymo etapui atvyksta į Priklausomybių ligų centrą. Taip pat čia pacientai patenka gavę gydytojo siuntimą arba kreipęsi anonimiškai.
Lietuvos gyventojų tikrai supranta, jog priklausomybė yra tokia pati liga, kaip kitos lėtinės ligos
„Laikas ir žinios be perstojo keitė visų mūsų požiūrį. Noriu tikėti, kad šiandien jau dauguma Lietuvos gyventojų tikrai supranta, jog priklausomybė yra tokia pati liga, kaip kitos lėtinės ligos, pavyzdžiui, padidėjusio kraujospūdžio liga ar cukrinis diabetas.
Priklausomybes, kaip ir minėtas lėtines ligas, nors ir ištinka atkryčiai, reikia ir galima gydyti, kontroliuoti. Sudarydami sąlygas sveikti oriai, nuolat skleisdami žinią apie pagalbos prieinamumą ir aiškindami stigmos žalą, realiai ir profesionaliai mūsų pacientams ir jų šeimoms suteikiame naujo gyvenimo galimybę. Mūsų įsitikinimu, kai finansavimas skiriamas priklausomybėms gydyti, investuojama ne tik į pastatus, lovas ar modernią įrangą, o ir į žmogaus gyvybę. Tai – neįkainojama ir visai valstybei, ir kiekvienai šeimai“, – sako dr. Emilis Subata.
Priklausomybių centro vadovas tikino, kad šiuo metu, vertinant priklausomybių spektrą, daugiausiai gydoma pacientų, turinčių alkoholio priklausomybę, taip pat – priklausomybės nuo įvairių psichoaktyvių medžiagų, raminamųjų vaistų, tabako ir lošimų.
Tabako vartotojams, pasak E. Subatos, anksčiau buvo teikiamas mažesnis dėmesys, bet dabar jau patvirtintas Sveikatos apsaugos ministerijos aprašas ir tikimasi, kad dėl probleminio tabako vartojimo kreipsis vis daugiau žmonių, kuriems reikia pagalbos. O šiemet planuojamas ir pagalbos linijos, kuri padės norintiems mesti rūkyti įveikti šią priklausomybę, įkūrimas.
Vilniaus filiale, kuriam vadovauja Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertas Giedrius Likatavičius, dirba gydytojai psichiatrai, klinikiniai toksikologai, psichoterapeutai, psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, ergoterapeutai, menų terapeutai, rezidentai, praktikantai ir administracija (iš viso – daugiau kaip 100 specialistų).
Vien 2023-ais metais čia fiksuoti 8 683 ambulatorinio gydymo ir 898 stacionarinio gydymo epizodai. Stacionarines gydymo programas sėkmingai baigė daugiau nei 90 proc. pacientų. Lovų užimtumas – net 92 proc.