Visuomenės sveikatos specialistai įspėja apie tymų protrūkį – šios pavojingos ligos atvejų registruojama vis daugiau. Tymai – labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti per orą, perduodama per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Liga pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kosuliu, sloga ir akių gleivinės uždegimu. Kartais tymai gali komplikuotis į plaučių ar galvos smegenų uždegimą arba į antrinę bakterinę infekciją.
Pasiskiepijusiųjų mažėja
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė 15min.lt sakė, kad tymų atvejų daugėja visame Vilniuje, tad ji negalėtų įvardinti, jog kurioje nors gydymo įstaigoje atsirado šio užkrato židinys.
Paklausta apie priežastis, kodėl tymai plinta, G.Aleksienė visų pirma paminėjo vaikų skiepus. „Jau penkerius metus mažėja vakcinacijos apimtys. Todėl atsirado daugiau imlių žmonių. Virusą žmonės atsiveža, o kai jam imlių žmonių yra daug, atsiranda terpė, kur virusas gali tarpti, ir pasireiškia liga“, – teigė G.Aleksienė.
Vaikai skiepijami sulaukę 15 mėnesių, gyva vakcina nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito. Paskui yra ir revakcinacija prieš mokyklą 6–7 metų vaikams. G.Aleksienės teigimu, vakcinacija nuo kitų ligų taip stipriai nemažėja, kaip nuo tymų. Visuomenės sveikatos specialistė tvirtina, kad per 5 metus nuo tymų paskiepytų žmonių sumažėjo 5 proc., o kadangi liga pavojinga, virusas greitai išplinta, šie skaičiai iš tiesų gąsdina.
„Reikia, kad būtų 97–98 proc. pasiskiepijusiųjų žmonių, o dabar yra tik 91 proc. Vilniuje“, – apgailestavo G.Aleksienė.
Serga ir paskiepyti žmonės
Jau penkerius metus mažėja vakcinacijos apimtys. Todėl atsirado daugiau imlių žmonių, – teigė G.Aleksienė.
Vis dėlto specialistė tikino negalinti sakyti, jog tymais šiuo metu serga vien tie, kurie nesiskiepijo. Esą keli sirgę vaikai tikrai nebuvo paskiepyti, bet dauguma susirgusiųjų – suaugę, tad nėra tiksliai žinoma, ar visi jie buvo skiepyti. Sovietmečiu vaikai buvo skiepijami priverstinai, tačiau tiksliai nėra žinoma, ar visi jie buvo skiepyti. G.Aleksienė pastebėjo, kad imunitetas šiai ligai per 15–20 metų sumažėja.
„Apsisaugoti nuo šios ligos beveik negalima, jeigu esate imlus. Tad jei kontaktuosite su infekcijos nešiotoju, didelė tikimybė, kad susirgsite. Tyrimų duomenys rodo, kad po kontakto 98 proc. imlių žmonių suserga“, – įspėjo Visuomenės sveikatos centro skyriaus darbuotoja.
Tiesa, galima atlikti serologinį tyrimą ir išsiaiškinti, ar esi imlus. Tačiau net ir tuomet nėra rekomendacijų, kad suaugusieji privalėtų skiepytis. Asmeniui, kuris turėjo kontaktų su sergančiuoju, patariama pasiskiepyti per 72 valandas, jeigu per tris paras nespėta to padaryti – skiepai nebeturi prasmės.
„Gydymas yra simptominis, kokie simptomai, toks ir gydymo būdas pasirenkamas. Liga baisi tuo, kad gali pasireikšti labai daug visokių komplikacijų. Iš vadinamųjų vaikiškų ligų ji yra viena sunkiausių“, – kalbėjo G.Aleksienė.
Sirgo ligoninės ir poliklinikos darbuotojai
Visuomenės sveikatos centro darbuotojai neslepia nerimo ir dėl to, kad ligos atvejų užfiksuota gydymo įstaigose – sirgo personalas.
Wikimedia.org nuotr./Tymų virusas |
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atstovė Eugenija Kostinienė patvirtino, kad dvi šios gydymo įstaigos slaugytojos susirgo tymais. „Negalime to neigti. Buvo tokių atvejų“, – sakė E.Kostinienė, patvirtinusi, kas pavojinga liga susirgo Kardiologijos skyriuje dirbusios slaugytojos.
Atstovės teigimu, personalas papildomai dezinfekavo ligoninės patalpas, dažniau valė, naudojosi kaukėmis, tačiau realiai nėra daug priemonių, kurios sustabdytų tymų plytimą. „Negalime juk uždaryti visos ligoninės ar skyriaus. Buvo atsiųstas pacientas, sergantis tymais. Poliklinikoje ar kitoje pirminės sveikatos klinikoje, kur buvo tas ligonis, tymai nebuvo nustatyti, niekas nežinojo ir taip atsitiko. Tik pakliuvus į ligoninę pasireiškė simptomai. Liga pradėjo vystytis ir slaugytojos užsikrėtė“, – teigė E.Kostinienė.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atstovė tvirtina, kad daugiau tymų atvejų nebuvo užfiksuota nei tarp pacientų, nei tarp darbuotojų, kadangi susirgusios slaugytojos anksti suprato, kokios ligos simptomus pajuto, ir buvo izoliuotos nuo personalo ir ligonių.
Vienas darbuotojas tymais užsikrėtė bei susirgo ir Lazdynų poliklinikoje. Tą 15min.lt patvirtino šios gydymo įstaigos direktoriaus pavaduotoja Dileta Marcinkevičienė. Šioje poliklinikoje užregistruoti ir penki tymais susirgę pacientai. „Kadangi visi suaugę, tai tikrai nemažai. Jie vienas su kitu nekontaktavo, poliklinikoje iki susirgimo nesilankė“, – sakė D.Marcinkevičienė, tikindama, kad poliklinika nėra šios pavojingos ligos židinys.
Ar tymais susirgę asmenys buvo skiepyti nuo šios ligos, direktoriaus pavaduotoja sakė nežinanti, tačiau poliklinikos darbuotoja, užsikrėtusi infekcija, nuo jos tikrai buvo vaikystėje skiepyta.