Vilniuje registruotas 19-tas organų donoras šiais metais: padės keturiems žmonėms

Paskutinę pavasario dieną Vilniuje registruotas organų donoras, kuris į normalų gyvenimą sugrąžins net keturis žmones, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Inkstų transplantacija
Inkstų transplantacija / 123RF.com nuotr.

Antradienį, gegužės 31 d., Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo užregistruotas potencialus donoras. Mirusiojo šeima pasikalbėjusi su gydytojais nusprendė, kad artimojo organai būtų transplantuojami jų laukiantiems recipientams. Tai jau 19 efektyvus organų donoras šiais metais Lietuvoje.

Įvertinus organų būklę nustatyta, kad transplantacijai tinka donoro inkstai, kepenys ir ragenos. Šie organai padės net keturiems jų laukiantiems žmonėms.

Transplantacijos sėkmingai atliktos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose.

„VULSK multidisciplininė komanda sėkmingai atliko transplantacijas panaudojant visas aukščiausias technologijas ir ilgametę patirtį bei yra pasiruošus užtikrinti sėkmingą pacientų gijimo procesą”, – džiaugiasi Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovė-abdominalinės chirurgijos gydytoja Dr. Aistė Kielaitė-Gulla.

Svarbiausias sprendimas – artimųjų rankose

NTB primena, kad galimybė padovanoti mirusiojo organus jų laukiantiems žmonėms yra pradedama svarstyti tik tuomet, kai reanimacijoje konstatuojama smegenų mirtis arba sustojus širdžiai. Konstatavus smegenų mirtį, kitų organų veikimas palaikomas medicinos aparatūra ir vaistais.

Transplantacijų koordinatoriams mirusįjį užregistravus kaip potencialių donorą – yra atliekami įvairūs kraujo tyrimai, kuriais siekiama išsiaiškinti kurie donoro organai ir audiniai yra tinkami transplantacijai.

Vis dėlto pats svarbiausias etapas – artimųjų sutikimas paaukoti mirusiojo organus donorystei, nes be jo transplantacija įvykti negali. Šiuo metu Lietuvoje artimųjų prieštaravimai sudaro apie 22 proc.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus ir gavus kraujo tyrimų rezultatus – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinka.

Recipientai laukia įvairių organų transplantacijų

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 323 žmonės: 82 laukia inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 35 širdies, 5 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 42 kepenų, 153 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai.

Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Dabar Lietuvoje veikia informuoto sutikimo donorystės modelis, t. y. kuomet norintieji po mirties paaukoti savo organus sergantiems žmonėms, užpildo prašymą ir gauna Donoro kortelę, tačiau žmogaus mirties atveju reikalingas ir artimųjų sutikimas. Tokio tipo organų donorystės modelis yra taikomas dar 7-iose Europos valstybėse. Didžiojoje dalyje Europos valstybių taikomas numanomo sutikimo organų donorystės modelis. Tokio modelio atveju, žmogus laikomas pritariančiu organų donorystei, jeigu nėra raštu pareiškęs kitaip.

Bet kokiu atveju, svarbiausiais galutinio sprendimo priėmimo dalyviais yra mirusiojo artimieji, tad šį jų sprendimą galima palengvinti iš anksto išreiškiant savo valią.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų