Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Visi nepatogūs klausimai apie skiepus – naujoje platformoje: profesionalai dalinsis informacija

Baimė, nežinojimas, dezinformacija ar net apatija – tai tik kelios priežastys, dėl kurių žmonės neapsisprendžia ar skiepytis ir ar skiepyti savo vaikus. Skaičiuojama, kad pasaulyje apie 30 proc. populiacijos nuo vieno ar kelių skiepų susilaiko dėl paprasčiausio informacijos trūkumo. Būtent todėl Lietuvoje startuoja platforma – vakcinABC.lt – kurioje į pačius įvairiausius žmonių klausimus apie skiepus atsakys Lietuvos ir užsienio profesionalai.
Skiepai
Skiepai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Net ir agresyviausiems „antivakseriams“ visada sakiau – sėskime prie stalo ir kalbėkimės. Ar mes priešai? Jums rūpi vaikų sveikata, man irgi. Tam skyriau beveik 50 metų savo karjeros, visą sąmoningą savo gyvenimą dirbau vaikų gydytoju, nenubraukite mano patirties ir žinių, o įdarbinkime tai. Neatimkite iš manęs teisės faktais pasakyti, kad aš irgi rūpinuosi mūsų vaikų sveikata“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius, Vaikų ligoninės Pediatrijos centro konsultantas-vaikų ligų gydytojas habil. dr. Vytautas Usonis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Usonis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Usonis

Profesionalai dalinsis naujausia informacija

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, prof. dr. Algirdas Utkus pabrėžia, kad skiepų tema visuomenėje yra aktuali, dažnai eskaluojama ir aptarinėjama, o maišaties kartais įneša ir patys medikai.

„Kaip gydytojas, galiu pasakyti, kad netgi medikų požiūris šia tema išsiskiria, o garsiai išsakytos skirtingos nuomonės sudaro pagrindą kontraversiškoms interpretacijoms. Reikia pripažinti, kad informacijos apie skiepus yra labai daug ir ji skirtinga, o lengviausiai pasiekiami šaltiniai, retai būna patikimiausi.

Iniciatyva sukurti VakcinaABC portalą yra sveikintina ir, tikiu, bus šiltai priimta visuomenėje. Šio žurnalistinio iššūkio dėka, kuriamas patikimos, išsamios ir moksliniais tyrimais paremtos informacijos apie skiepus šaltinis. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto rezidentai, o kartu ir šios srities ekspertai, jau aktyviai dalyvauja projekte ir rengia atsakymus visuomenei rūpimais klausimais“, – pabrėžė jis.

Dekano teigimu, žiniomis dalinasi jauni, neseniai studijas pabaigę, į naujausią literatūrą bei tyrimus įsigilinę gydytojai, kurie šiuo metu specializuojasi rezidentūros programose, domisi vakcinacijos temomis ir aktyviai dalyvauja tarptautiniuose mokslo renginiuose.

Reikia pripažinti, kad informacijos apie skiepus yra labai daug ir ji skirtinga, o lengviausiai pasiekiami šaltiniai, retai būna patikimiausi, – pažymi A.Utkus.

„Jie ne tik atrinks patikimą informaciją, bet ją susistemins ir pateiks visuomenei suprantama kalba. Visuomenei naudinga iniciatyva, kartu bus puiki proga mūsų jauniesiems specialistams pagilinti savo komunikacinius įgūdžius, plėsti domėjimosi ribas ir ugdyti lyderystę pasirinktoje srityje“, – iniciatyva džiaugėsi profesorius.

Dėmesys ne daiktams, o informacijai

Projekto autorė, sveikatos žurnalistikoje ilgai dirbusi Giedrė Petkevičė, pasakojo, į redakciją, o ne gydymo įstaigą ar kitą oficialią instituciją ne kartą kreipėsi žmonės, prašydami padėti rasti atsakymus į juos dominančius klausimus apie skiepus.

„Iš to gimdavo tekstai ir tada suprasdavau kitą barikadų pusę – medikus. Per kelioliką vizitui skirtų minučių yra fiziškai neįmanoma išsamiai, pasitelkiant statistiką ir naujausius tyrimus papasakoti pacientui apie vakcinas, jų saugumą. O paprasčiausias „skiepykis, nes reikia“ daliai visuomenės nepriimtinas – jie kelia klausimus, domisi. Tam ir sukurta ši plaforma – čia nėra kvailų klausimų, o atsakymus savo srities profesionaliai rengia neskubėdami, pateikdami nuorodas, kuo remtasi“, – kalbėjo G.Petkevičė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcina
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcina

Platformos principas labai paprastas – vakcinABC paieškos laukelyje rašant klausimą sistema pagal raktažodžius siūlo artimiausią atsakymą, o tokiam nesant, žmogus tiesiog užpildo formą ir nusiunčia savo klausimą. Į jį pagal kompetencijas ir darbo sritį atsako geriausias tos srities žinovas – tai ir Medicinos fakulteto rezidentai, profesoriai, kiti Lietuvos ir užsienio profesionalai.

„Anuomet, pirmaisiais Nepriklausomybės metais, trūko visko – juk grįždami iš užsienio vaistus patys vežėm, chirurgai – instrumentus. Tačiau šie sunkūs laikai jau praeity, mes atsistojome ant kojų, valstybė ir visuomenė vystosi, tad dėmesys turi būti ne tik daiktams, bet ir informacijai“, – įsitikinęs vienas projekto rėmėjų prof. habil. dr. V.Usonis.

Profesoriaus teigimu, Lietuva po metų pradžioje šalį sudrebinusio tymų prodrūkio dar neišmoko visų pamokų, tad ši platforma – vieta pokalbiui – gera pradžia užkirsti kelią naujoms klaidoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai