Kaip ir kitose srityse, taip ir optikoje, gamybos technologijos nuolat tobulėja. Akinių lęšių, anot optikos salono „Fielmann“ regiono vadovės Odetos Gedvilienės, šiandien galima įsigyti išties įvairių: skaidrių, tamsintų, tamsėjančių ir šviesėjančių, kitaip tariant, fotochrominių, poliarizuotų. Jei akinių reikia žiūrėjimui ir į tolį, ir arti, siūloma rinktis ir dvižidinius lęšius, kai viršutinė lęšių zona skirta žiūrėjimui iš toli, apatinė – iš arti. Galima rinktis ir progresinius arba multifokalinius lęšius, kurie yra skirti žiūrėti įvairiais atstumais: iš arti, iš toli, iš vidutinio nuotolio.
Dangos, saugančios nuo atspindžių, braižymosi, tepimosi ir rasojimo
Naujausios technologijos leidžia pagaminti lęšius, kurie nuo šviesos atspindžių tampa labai skaidrūs – žmogus jaučiasi tarsi be akinių.
Kaip teigia optikos salono „Fielmann“ atstovė, renkantis akinius, ypač didelį dėmesį derėtų skirti lęšių dangai. Naujausios technologijos leidžia pagaminti lęšius, kurie nuo šviesos atspindžių tampa labai skaidrūs – žmogus jaučiasi tarsi be akinių. Lęšiai visiškai neatspindi šviesos, ant jų paviršiaus nebūna jokių pašalinių atspindžių. Naujausia pakietinimo danga plastikinius lęšius padaro labai kietus, jie tampa atsparūs braižymuisi. Laikui bėgant dėl šios dangos lęšiai nepraranda skaidrumo.
O. Gedvilienė atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu itin ištobulėjo danga, apsauganti lęšius nuo tepimosi. „Anksčiau žmonės skųsdavosi, kad akinių lęšiai labai greit nusitepa, kad juos sunku nuvalyti. Tačiau yra danga, kuri visiškai išlygina lęšį ir padengia jį labai slidžiu polimeru, pasižyminčiu ir antistatinėmis savybėmis. Dėl to lęšiai pasidaro labai slidūs, ant jų nelieka pirštų antspaudų, nekimba dulkės. Tokie lęšiai nereikalauja daug priežiūros, akiniai visada yra skaidrūs, švarūs, juos lengva nuvalyti“, – sako O.Gedvilienė.
Specialistė išskiria ir dangas, saugančias akinius nuo rasojimo, kuris ypač opi problema žiemą. „Žinoma, nereikėtų tikėtis, kad lęšiai, įėjus iš šalto lauko į šiltą patalpą, visiškai nerasos, tačiau padengus minėta danga, reakcija vyksta labai greitai, akinių nereikia valyti“, – skirtingų dangų privalumus vardija O.Gedvilienė.
Taip pat jau gaminami akinių lęšiai su mėlynosios ir violetinės šviesos filtru. Tai spinduliai, artimi ultravioletiniams spinduliams. Tokią šviesą skleidžia ne tik saulė, bet išmanieji telefonai, planšetės, kompiuteriai. Tyrimais nustatyta, kad dėl šios šviesos sutrinka hormono melatonino gamyba – jis atsakingas už žmogaus miego ritmą.
UV filtrai – ypač svarbu
Viena iš paskutinių naujovių lęšių pasaulyje – danga, gerokai labiau apsauganti akis nuo UV spindulių. „Net 40 proc. žalingų UV spindulių mūsų akys gauna tada kai mažiausiai to tikimės – t. y. būnant ne saulės atokaitoje, todėl labai svarbios ir skaidrių korekcinių akinių apsauginės savybės. Akinių lęšių gamintojai, reaguodami į mokslinius tyrimus, siūlo įvairius sprendimus, vis labiau ir labiau pagerinančius akių apsaugą“, – sako O.Gedvilienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu įvestas naujas tarptautinis indeksas E-SPF (Eye-Sun Protection Factor), tiksliau nusakantis, kiek kartų geresnę UV apsaugą užtikrina akinių lęšiai, lyginant su sąlygomis, kai akies nepridengia joks lęšis. E-SPF indeksas yra nusakomas įvertinus lęšio apsaugą tiek nuo tiesioginių, tiek nuo atsispindėjusių UV spindulių. Kuo didesnis E-SPF indeksas, tuo geresnė apsauga nuo UV spindulių.
„Iš šiuo metu optikose siūlomų akinių lęšių būtų galima išskirti lęšius su „Crizal UV“ danga, užtikrinančia ne tik nepriekaištingą apsaugą nuo tiesioginių UV spindulių, bet ir nuo atsispindėjusių nuo užpakalinio lęšio paviršiaus. „Essilor Crizal UV“ šiuo metu yra geriausias apsaugines savybes turintis skaidrus lęšis – sako „Fielmann“ specialistė.
Beje, vieni lęšiai gali turėti visas išvardintas dangas. Tada, žinoma, jie teikia maksimalų regėjimo komfortą. Tiesa, tokie lęšiai nebus pigūs. Ieškantys ekonomiškesnio varianto, mielai renkasi akinius, pakietintus bei padengtus danga nuo atspindžių. Tačiau tokius lęšius tenka dažniau valyti, ypač jei jie yra nešiojami visą dieną.
Pasirinkimo subtilybės
Kokybiškiausius akinių lęšius reikėtų rinktis tiems asmenims, kurie akinius nešioja nuolat
Lęšių kainos klausimą palikus kiek nuošalyje, verta pakalbėti apie tai, kokiais atvejais verta rinktis itin kokybiškus akinių lęšius, o kada pakanka ir paprastų. „Kokybiškiausius akinių lęšius reikėtų rinktis tiems asmenims, kurie akinius nešioja nuolat. Tuomet vaikštant, dirbant, vairuojant žmogaus nevargins atspindžiai ant akinių – jis jausis natūraliai, visada matys aiškų vaizdą. Taip pat lęšiai ilgiau išliks skaidrūs, nesusitepę, nesusibraižę, o šaltuoju metų laiku nevargins lęšių rasojimas. Su kokybiškais akinių lęšiais akys atrodo natūraliai ryškiai, o nuotraukose matyti visas žmogaus veidas, ne akinių lęšių atspindžiai“, – tvirtina O. Gedvilienė.
Jei žmogaus biudžetas akiniams ribotas, visada siūlome geriau rinktis pigesnius rėmelius ir investuoti į kokybiškesnius lęšius
Anot pašnekovės, paprastesni lęšiai puikus pasirinkimas tiems, kurie akinius nešioja rečiau, ne kasdien, taip pat tiems, kurių gyvenimo būdas nėra itin aktyvus, o namie nėra mažų vaikų, naminių gyvūnų. Paprastesni lęšiai puikiai tiks ir atsarginiams akiniams.
„Jei žmogaus biudžetas akiniams ribotas, visada siūlome geriau rinktis pigesnius rėmelius ir investuoti į kokybiškesnius lęšius. Tarkime, mūsų salonuose yra net ir nemokamų rėmelių kolekcija, kuriems suteikiama 3 metų garantija. Sutaupius rėmeliams, galima daugiau išleisti geresniems lęšiams“, – teigia pašnekovė.