Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vitaminas B12: svarbiausi faktai ir jo stokos simptomai

Vitaminas B12 (kobalaminas) yra būtinas kiekvieno iš mūsų organizmui – jis naudingas mūsų nervų ir kraujo ląstelėms, yra gyvybiškai reikalingas smegenų sveikatai bei imuniteto palaikymui. Net ir medžiagų apykaitos sistema be šio vitamino tinkamai neveiktų.
Vitaminas B12
Vitaminas B12 / „Fotolia“ nuotr.

Ilgalaikis vitamino B12 trūkumas lėtai ir nepastebimai gali sukelti negrįžtamus smegenų, ypač atminties, pažeidimus, ilgainiui gali atsirasti rimtų koncentracijos problemų, nemiga ar netgi – erekcijos sutrikimų ir šlapimo nelaikymo.

„Šio vitamino trūkumas gali sukelti mažakraujystę, nuo kurios gali varginti bendras organizmo silpnumas, taip pat dėl jo trūkumo gali pagreitėti širdies plakimas“, – portalui msn.com sakė Los Andžele dirbanti mitybos ekspertė Maggie Moon.

B12 yra kiek kitoks nei visi kiti vitaminai. Jis aptinkamas tik įvairiuose gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip moliuskai, mėsa, kiaušiniai ar kiti pieno produktai, būtent dėl to jo trūkumą dažniausiai junta veganai ir vegetarai. Jiems mitybos ekspertai pataria vartoti šio vitamino papildus arba valgyti vitaminu B12 praturtintus produktus, pavyzdžiui, pusryčių dribsnius ar grūdus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vitaminizuoti pavasario kokteiliai gerai savijautai: 7 receptai

Ankstyvieji simptomai – silpnumas ir nuovargis

Vitaminas B12 ne veltui vadinamas energijos vitaminu – jo trūkumas sutrikdo raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, būtent dėl to pirmieji šio vitamino trūkumo požymiai ir yra nuolat juntamas užsitęsęs silpnumas ir nuovargis.

Anot mitybos ekspertės Stephanie Middleberg, problema yra ta, kad nuovargį ir silpnumą gali sukelti begalė dalykų, būtent dėl to dažnas net nesusimąsto, kad tokios būsenos priežastis paprasčiausiai gali būti vitamino B12 trūkumas.

Ekspertė pataria į gydytojus kreiptis ir dėl šio vitamino trūkumo išsitirti, jei silpnumas, nuolatinis nuovargis ir neaiškus mąstymas kamuoja nors ir pora savaičių.

Ankstyvą stoką pastebėti sunku

„Kadangi mūsų organizmui vitamino B12 atsargų gali pakakti nuo 2 iki 5 metų, ankstyvus šio vitamino nepakankamumo sunkumus pastebėti yra gan sunku. Tik praėjus nemažam laiko tarpui po pirmųjų simptomų (nuovargio, silpnumo) atsiradimo, pasirodo ir kiek stipresnių požymių: tirpulys, dilgčiojimas galūnėse, depresija, kūno drebulys, paranoja ar net haliucinacijos.

Tačiau net ir jie kiekvienam pacientui gali nebūtinai pasireikšti ar dar ne visada rodo būtent šio vitamino stoką, todėl tai tik dar labiau apsunkina būklės diagnozę“, – tikina Stephanie Middleberg.

Matomi požymiai: blyški oda, liežuvio patinimai ir opos burnoje

Išblyškusi oda, patinęs ir paraudęs liežuvis, burnos gleivinės opos – taip pat yra vitamino B12 stokos požymiai, tačiau, anot Stephanie Middleberg, jie pasirodyti gali praėjus ne vieniems metams nuo būklės pradžios.

Pagreitėjęs širdies plakimas, greitai atsirandančios ir neišnykstančios mėlynės – taip pat rodo ilgalaikę vitamino B12 stoką.

Vitamino stoka gali būti sumaišyta su demencija

„Vitamino B12 stokos požymiai labai panašūs į demencijos simptomus. Tai ir atminties praradimai, suprastėjusi orientacija, ir koncentracijos stoka bei sulėtėjęs mąstymas, tačiau šios ligos dažniausiai ir būna susijusios. 75–90 proc. žmonių, kurių organizme trūksta vitamino B12, serga ir demencija. Tai galioja net ir jaunesnio amžiaus žmonėms“, – tikina Maggie Moon.

Sukelia specifinę anemijos rūšį

75–90 proc. žmonių, kurių organizme trūksta vitamino B12, serga ir demencija. Tai galioja net ir jaunesnio amžiaus žmonėms.

Vitamino B12 trūkumas taip pat sukelia ir mažakraujystę, yra išskirta ir specifinė dėl šio vitamino stokos atsirandanti anemijos rūšis. Ji kamuoti gali dėl to, kad skrandyje nesigamina pakankamai baltymo, kuris padeda žarnynui įsisavinti vitaminą B12, ir dėl to kraujyje pradeda trūkti raudonųjų kraujo kūnelių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Sveikos mitybos ABC: maisto produktai, turintys daugiausia mineralinių medžiagų ir vitaminų

Ši anemijos rūšis, kaip manoma, gali būti paveldima, kilti dėl autoimuninių ligų ar esant skrandžio problemoms. Gydant taikoma leidžiamo ir geriamo vitamino B12 terapija.

Stoka gali atsirasti ir kūdikiams

Nors šio vitamino stoka kūdikiams ganėtinai reta, tačiau taip gali nutikti, jei naujagimis negauna visiškai jokių gyvūninės kilmės produktų arba jei krūtimi maitinanti jį mama yra veganė, nevartojanti vitamino B12 papildų.

Kūdikiams vitamino B12 stoka taip pat gali sukelti anemiją, judesių koordinacijos sutrikimus, o ateityje – ir mokymosi sunkumus.

Alkoholis blogina įsisavinimą

Dažnas alkoholio vartojimas gali sukelti gastritą ar skrandžio sienelių sudirginimą, dėl ko skrandyje sumažėja jo rūgščių ir dėl to suprastėja ir vitamino B12 pasisavinimas.

Maža to, vitaminas B12 kaupiasi kepenyse, o ilgalaikis alkoholio vartojimas visų pirma jas ir pažeidžia, taigi taip tik dar labiau apsunkinamas kepenų darbas jį panaudojant.

Geriausias vitamino B12 šaltinis – mėsa ir žuvis

Nacionalinis sveikatos institutas skelbia, kad patys geriausi vitamino B12 šaltiniai – jautienos kepenys ir moliuskai. Tačiau jei nė vieno iš jų nemėgstate, turite ir kitų pasirinkimo variantų: jautienos mėsa, kalakutiena, austrės, vištiena, upėtakis ir lašiša taip pat yra puikūs šio vitamino šaltiniai.

Vos viena bet kurio iš minėtų produktų porcija organizmui suteikia visą reikiamą vitamino B12 dienos normą. Taip pat neblogi, tačiau mažesni šio vitamino šaltiniai yra ir kiaušiniai bei pienas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ekspertė atskleidžia 5 būdus, kaip greitai atsikratyti blogos nuotaikos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?