„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vitaminas, kuris padės pagerinti sporto rezultatus

Vartojate maisto papildus, geriate vitaminus ir manote, kad to pakanka? Tačiau galite dėl savo sveikatos padaryti ir daugiau – gauti nemokamo vitamino, kurio trūkumas lemia prastesnę raumenų bei kaulų būklę.
Sportuojant mergina.
Sportuojant mergina. / Shutterstock nuotr.

Apie kokį vitaminą kalbame? Apie vitaminą D. Jis būtinas kalcio įsisavinimui ir kaulų stiprumui. Atliekama vis daugiau mokslinių tyrimų, parodančių, kad vitamino D deficitas yra susijęs ir su tokiomis sveikatos problemomis kaip vėžys, artritas, diabetas ir kraujagyslių problemos. Pastaraisiais metais apie sporto mitybą rašančių mokslinių žurnalų puslapiuose vis daugiau dėmesio skiriama vitamino D trūkumo poveikiui sporto rezultatams.

Pirmojoje XX amžiaus pusėje atletai ir treneriai žinojo bei paisė fakto, jog ultravioletiniai spinduliai teigiamai veikia sporto rezultatus. Raumenims ypač svarbus pakankamas vitamino D kiekis organizme. Mokslininkai yra patvirtinę, jog raumenyse yra vitamino D receptoriai, kurie yra pagrindinis kelias, per kurį šis vitaminas daro įtaką raumenų struktūrai ir formavimuisi.

Taip pat skaitykite: 10 priežasčių, kodėl nekrinta svoris

Drekselio universiteto mitybos mokslo profesorė daktarė Stella Lucia Volpe teigia, jog vis dažnesnė vizito pas gydytojus priežastis – kraujo testo metu nustatytas žemas vitamino D lygis. Priežasčių gali būti daug, tačiau kelios yra gana aiškios: padidėjęs saulės kremų naudojimas, gerokai trumpesnis buvimas lauke ir dėl to negaunamas reikiamas ultravioletinių spindulių kiekis bei mažesnis fizinis aktyvumas.

Profesorės Volpe moksliniai darbai parodo tiesioginę vitamino D įtaką sporto rezultatams. Viename iš jų baleto šokėjos demonstravo stipresnę jėgą ir didesnį šuolio aukštį, taip pat ir mažiau traumų, kai jų organizme vitamino D kiekis buvo didesnis. Kitame darbe profesionalūs sportininkai demonstravo geresnius sprinto rezultatus, kai periodiškai gaudavo ultravioletinių spindulių, ir jų organizme vitamino D kiekis padidėdavo. Tai pat prof. Volpe atlikti tyrimai parodė, kad reikiamas vitamino D kiekis organizme sumažina skausmo lygį, nuovargio ir uždegimo atvejus, padidina pajėgumą treniruočių metu ir užtikrina geresnį proteino įsisavinimą raumenyse.

Taip pat skaitykite: Trijų dienų valomoji limfos dieta

Kadangi organizmas vitaminą D gaminasi tik gavęs ultravioletinių spindulių, žmogui užtenka vos kelių minučių saulės spindulių per dieną. Taip pat žiemą būtina išeiti į lauką, valgyti riebią žuvį ir gerti apelsinų sultis. 

Naujausi tyrimai parodo, jog kraujo tyrimą, parodantį vitamino D lygį organizme, derėtų darytis bent kartą per metus, ypač sportuojantiems žmonėms. Vitamino D deficitas gali ne tik paversti visas sporto pastangas niekais, tačiau ir pakenkti – fizinis krūvis, kai organizme trūksta vitamino D, padidina traumų ir kaulų sužalojimų riziką. Todėl rekomendacija paprasta – nebijokite saulės, išeikite dažniau į lauką ir sportuokite gryname ore. O jei žiemą esate priversti stiprinti kūną sporto salėje, nepamirškite pasivaikščioti lauke ar ieškoti kitų ultravioletinių spindulių šaltinių. Juk organizmas vitaminą D pasigamina tik gaudamas ultravioletinių spindulių.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs