Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vitamino D privalumai: mažesnis svoris ir geresnė nuotaika

Dauguma svorio metimo programų ir dietų koncentruojasi ties maisto kiekio mažinimu ir valgiaraščio siaurinimu, tačiau moksliniai tyrimai atskleidžia visiškai kitą pusę – vieno vitamino trūkumas gali padidinti organizmo polinkį kaupti perteklinius riebalus ir tokiu būdu tukti.
Moteris su augintiniu.
Moteris su augintiniu. / Shutterstock nuotr.

Dar 2000-aisiais metais JAV turimas vidinės medicinos archyvas (ang. Archives of Internal Medicine) paviešino visuomenės sveikatos ataskaitą, kuriame konstatuojama, kad net 77 proc. JAV gyventojų turėjo reikšmingą vitamino D trūkumą savo organizme. Mokslininkai pripažino faktą, kuris nuolat atnaujinamas ir patvirtinamas naujausiais tyrimais, kad vitaminas D yra nepakeičiamas elementas kaulų stiprumui, depresijos mažinimui, imuniteto gerinimui. Tačiau dabar, po dešimtmečius trukusių tyrimų ir tūkstančių mokslinių stebėjimų, medicinos ekspertai įrodė, jog būtent vitamino D, vadinamojo „saulės vitamino“, trūkumas gali būti viena iš pagrindinių antsvorio priežasčių.

Priešingai nei visi kiti vitaminai, vitaminas D yra gaminamas kiekvieno žmogaus kūne, kai oda gauna ultravioletinių spindulių. Tai yra natūralus gamtos procesas, išsivystęs per milijonus evoliucijos metų. Gyvybė Žemėje atsirado vien dėl to, jog primityvūs organizmai ėmė kaupti iš Saulės gaunamą energiją. Žmogus yra viso šio nuostabaus ir įspūdingo gyvybės formavimosi Saulės dėka kūrinys. Padedamas ultravioletinių spindulių, organizmas gamina vitaminą D, kuris būtinas palaikyti stiprią sveikatą ir imunitetą, svarbus gerai nuotaikai, stipriems kaulams, kūno svorio reguliavimui.

Minėtas tyrimas buvo atliktas stebint dvi moterų grupes, iš kurių viena dažniau gaudavo ultravioletinių spindulių, o kita atvirkščiai – gerokai mažiau. Buvo siekiama išmatuoti, ar pirmosios grupės vitamino D normalizavimasis turės įtakos svorio pokyčiams. Rezultatai buvo stulbinantys: pirmoji moterų grupė, gavusi reikiamą kiekį ultravioletinių spindulių ir pasigaminusi būtiną vitamino D kiekį organizme, kūno svorį normalizavo ir netgi ėmė mesti perteklinius riebalus. Kita grupė, kurioje buvo moterys su mažesniu nei rekomenduojamas vitamino D kiekiu, maitindamasi taip pat, kaip ir prieš tyrimą, svorio nenormalizavo – šis toliau augo.

Tai mokslininkams padėjo ne tik dar kartą patvirtinti vitamino D ypatingą vaidmenį ir teigiamą poveikį sveikatai, tačiau atrasti ir dar vieną efektą – ultravioletiniai spinduliai ne tik padeda įdegti, tačiau šio proceso metu gaminamo vitamino D dėka žmogaus organizmas sugeba normalizuoti svorį ir net jį mesti bei efektyviau sutvirtinti kūną sporto metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais