Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Vyriškos problemos nepaiso amžiaus

Vyrai garsėja tuo, kad vengia gydytojų ir ignoruoja bet kokius simptomus, kurie gali signalizuoti apie sveikatos negalavimą. Tai gali padėti paaiškinti, kodėl moterys paprastai gyvena ilgiau. Nors įvairaus amžiaus žmonėms svarbu atkreipti dėmesį į savo kūną, statistika rodo, kad vyrai nežiūri į savo sveikatą taip rimtai kaip moterys. Bet turėtų. Ypač dabar, kai keičiasi metų laikai: saulėtas dienas keičia cepelinų spalvos dangus.
Vyriškos problemos nepaiso amžiaus
Vyriškos problemos nepaiso amžiaus / Partnerio nuotr.
Temos: 2 Urologas Prostata

Kada vyras privalo rūpintis savo sveikata? Pradėti tai daryti reikia ne tada, kai liga paguldo ant patalo, bet daug anksčiau, kuomet dar nejaučiami jokie pirminiai ligos simptomai. Neverta bijoti visų galimų ligų, kurias rasime enciklopedijoje, užtenka žinoti, kokios tam tikrame amžiuje yra dažniausios ir kaip galima su jomis kovoti.

Vyriškas slogutis rudenį

„Vyrams dėl įvairių priežasčių, o ypač rudenį, kai keičiasi sezonai, sumažėja testosterono kiekis. Tai yra vyriškas lytinis hormonas, kurį gamina sėklidės. Jis yra reikalingas vyriško organizmo funkcijų veikimui: sumažėjus prarandamos tam tikros vyriškos savybės. Prarandamas vyriškas interesas, tokiam vyrui nerūpi moterys, jis tampa irzliu, apatišku, grįžta iš darbo, atsigula ant sofos ir snausdamas žiūri televizorių. Niekas jam neįdomu: nei žvejyba, nei medžioklė. Atsiranda širdies problemų, gresia nutukimas. Rudenį, kai saulės mažai, vyrams dažniausiai testosterono kiekis sumažėja“, – apie rudeniškas vyrų problemas kalba Balys Dainys, gydytojas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras.

Partnerio nuotr./Balys Dainys, gydytojas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras
Partnerio nuotr./Balys Dainys, gydytojas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras

Testosteronas ypatingai svarbus ir sportuojantiems vyriškos lyties atstovams, nes šis hormonas stipriai lemia vyro raumenų masės augimą, jų tvirtumą ir fizinę ištvermę. Gyvenimas teka savo vaga, saulės dar teks palaukti bent gerą ketvirtį metų, tačiau vyrai neturėtų nuleisti rankų, mat normalizuoti šio hormono koncentraciją galima natūraliais būdais. Daug įtakos turi visavertė mityba, subalansuotas poilsio režimas bei natūrali medicina – tiksliau, augaliniai preparatai, pagaminti iš jau šimtmečius žinomos ir Rytų medicinoje naudojamos Tribulus terrestris (liet. Gulsčiosios ragužės) žolės.

Ragužės ekstraktų poveikis organizmui patvirtintas moksliniais tyrimais. Gulsčioji ragužė vyrams yra puikiai žinoma dėl afrodiziakinių, libido bei lytinę funkciją palaikančių savybių. Profesionaliai sportuojantys – ne išimtis, nes gulsčiosios ragužės vaisių ekstraktas gali padidinti ištvermę, raumenų tonusą. Profesorius pažymi, kad testosterono kiekis vyrų organizme pradeda pamažu mažėti nuo 31-ųjų gyvenimo metų, todėl jo kiekį papildyti, kuomet jis pradeda mažėti, yra naudinga.

Prostata – sekso dirigentas

Daugelis yra girdėjęs, kad prostata – antroji vyro širdis. Sveika prostata – sveikas vyras, todėl susirūpinti ja reikia ne tik senatvėje: prostatos ligos vyrus gali kamuoti nuo jaunumės iki pat gilios senatvės. Negana to, vyrai 24 proc. rečiau lankosi pas gydytoją reguliariai tikrintis nei moterys, todėl labai dažnu atveju, numojus ranka į pirminius ligos požymius, galima uždelsti. Negydomas ar blogai gydomas prostatos uždegimas – prostatitas – net gali būti prostatos vėžio užuomazga.

„Prostata – tai vyro šlapimo sistemos organas – liauka, gaminanti tirštą skystį, kuris maišosi su sperma ir tampa sėklos skysčio dalimi. Prostatos funkcijos yra labai svarbios vyro gyvenime: svarbiausia – seksualinė potencija. Jeigu prostata serga, tai nukenčia vyro vaisingumas. Prostata yra vyrų sekso dirigentas. Jeigu dirigentas serga, tai ir orkestras blogai groja. Taip pat ji reguliuoja ir nuo jos priklauso vyro šlapinimosi procesas. Esant bėdų su prostata ar tiesiog su amžiumi ji didėja, užspaudžia šlaplę ir tada vyras pradeda blogiau šlapintis“, – teigė prof. B.Dainys.

Serga tiek jauni, tiek vyresni vyrai

Profesorius atkreipė dėmesį, kad prostatos ligos aplanko įvairaus amžiaus vyrus. Vyresnio amžiaus vyrams neretai diagnozuojama gerybinė prostatos hiperplazija. Ji išsivysto tada, kai su amžiumi dėl organizmo hormoninių pakitimų pradeda vešėti prostatos audinys ir dėl to sutrinka šlapinimasis.

„Štai jaunus vyrus dažnai kamuoja prostatos uždegimai – prostatitai. Jų priežastys – net kelios: lytiniu keliu plintančios ligos, kurios sukelia uždegimus, ir įvairūs peršalimai. Dabar madinga vaikščioti nuogu pilvu, važiuoti maudytis prie šaltos jūros į Palangą, todėl prostatitų skaičius šalyje – didelis, o sergančiųjų amžius gali būti nuo 20-ties ar anksčiau, kuomet jaunuoliai pradeda lytinį gyvenimą“, – savo pastebėjimais dalijosi prof. B.Dainys.

Natūrali pagalba iš Amerikos indėnų

Save gerbiantis ir besirūpinantis savo sveikata vyresnio amžiaus vyras visada apsidraus ir atliks profilaktinius prostatos tyrimus, tačiau kiekvieno prostata padėkos už papildomą rūpestį, naudojant natūralius preparatus. Senovėje Serenoa Repens (liet. Gulsčiosios serenojos) vaisius arba „juodąsias uogas“ Amerikos indėnų liaudies medicinos žinovai vartodavo šlapimo pūslės, prostatos ir uretros susirgimams gydyti. Dabar gulsčiosios serenojos vaisiai yra bene populiariausia pasaulyje žaliava, iš kurios gaminami maisto papildai arba vaistai, padedantys palaikyti vyrų reprodukcinę funkciją bei normalų šlapimo nutekėjimą.

„Serenojos vaisių ekstraktas – svarbus vyrams, nes turi teigiamą įtaką prostatos sveikatai ir jos funkcijoms. Vaisiuose esančios medžiagos bėgant amžiui pristabdo prostatos didėjimą, išvešėjimą. Tai aktualu vyrams, kurie įžengia į andropauzę, o jos metu prostata yra linkusi didėti. Atsiranda šlapinimosi problemų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad, jei vyras negali nusišlapinti, – reikia operacijos, maisto papildai jau nepadės. Serenoja – puiki pagalbininkė, kai nusiskundimai yra nedideli, pati pradžia. Serenojos vaisiuose esančios medžiagos taip pat padeda prostatai atsigauti po įvairių gydymo kursų, pavyzdžiui, prostatito, kuris aktualus jaunesnio amžiaus vyrams“, – pasakojo prof. B.Dainys.

Pabaigai profesorius akcentavo, kad jei vyrai perkopė 45–50 metų ribą, būtinai bent kartą per metus reikėtų pasitikrinkite prostatos būklę. Jis taip pat kreipėsi į moteris, kurios sveikata rūpinasi atidžiau: „Jeigu vyras iš tualeto grįžta drėgnais batų galais, nedelsdamos veskite pas urologą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos