Šalti kompresai ir ledukai
Stresinės situacijos metu mūsų kūne įsijungia „kovok arba bėk“ reakcija, pasakoja vaistininkė M.Kazakevičienė. Anot jos, kartais minčių nuraminimui gali pakakti šalto kompreso ar ledo kubelio.
„Patiriant stresą, nerimą, ištikus panikos priepuoliams, tampa sunku nuraminti savo mintis ir vertinti situaciją objektyviai. Mūsų kūnas yra pasirengęs gynybai: staiga organizme išsiskiria streso hormonas kortizolis, sukeliantis grandininę reakciją – pagreitėja širdies ritmas, pakyla kraujospūdis, padažnėja ir pasunkėja kvėpavimas.
Tokiais atvejais gali padėti šalto kompreso laikymas prie krūtinės, ledo kubeliai delnuose. Jie padeda susikoncentruoti į savo kūną ir aplinką nukreipdami dėmesį nuo streso šaltinio“, – pasakoja M.Kazakevičienė.
Juodosios arbatos puodelis
Įtemptesniu gyvenimo tarpsniu vietoje kavos ir žalios arbatos vaistininkė rekomenduoja rinktis juodos arbatos puodelį.
„Juodojoje arbatoje itin svarbų vaidmenį atlieka aminorūgštis L-teaninas, kuris gali sumažinti patiriamo streso ir nerimo lygį organizme. Lygiai taip pat juodos arbatos puodelis įtemptą dieną gali padėti lengviau atsipalaiduoti bei geriau susikoncentruoti.
Tai vienas didžiausių skirtumų nuo kavos, kuri slopina mūsų organizmą raminančio hormono adenozino gamybą. Vietoje to, nors kava suteikia prabudimo ir budrumo jausmą, didesnis jos kiekis gali netgi paskatinti kortizolio gamybą taip sukeliant nerimo jausmą“, – paaiškina M.Kazakevičienė.
Pietų miegas
Trumpas pietų miegas yra tikras pagalbininkas kovojant su stresu, pasakoja vaistininkė. Anot jos, geriausia dienos metu rasti iki 15–30 minučių pietų miegui.
„Trumpas popiečio miegas mažina kortizolio kiekį mūsų organizme taip numalšindamas jaučiamą streso lygį. Taip pat pietų miegas gali padėti bent trumpam paleisti emociškai sunkią situaciją, o prabudus žmogus gali jaustis ne tik ramiau, bet ir budriau.
Be to, toks dienos miegas padidina energijos kiekį, sumažina mieguistumą, stiprina kūrybiškumą ir produktyvumą, taip pat šitaip pailsinus mintis gali būti lengviau priimti svarbius sprendimus“, – pasakoja vaistininkė.
Aromaterapija namuose
Aromaterapija jau daugeliui žinoma dėl savo psichologinės ir emocinės naudos, tačiau vaistininkė pastebi, kad žmonės retai ją išbando namų sąlygomis.
„Priklausomai nuo eterinio aliejaus, aromaterapija gali pakelti nuotaiką, numalšinti skausmus, atpalaiduoti raumenis arba palengvinti nerimo simptomus. Ilgalaikis stresas gali sukelti rimtų sveikatos problemų ateityje, todėl patariama kartas nuo karto namuose, jaučiant nerimą, išbandyti levandų eterinio aliejaus terapiją.
O tai padaryti labai paprasta – į pagalbą pasitelkite difuzorius, masažo aliejus, vonios priemones. Taip pat pasitepkite eteriniu aliejumi smilkinius ir riešus, užlašinkite ant drabužio, nosinaitės, patalo krašto, pabūkite tyloje ir skirkite bent porą minučių laiko kvėpavimui“, – pataria vaistininkė.
Gelbsti ir vitaminai
„Norint palengvinti nerimą, vitaminai gali veiksmingai pagelbėti stiprinant nervinę sistemą. Čia geriausiai padeda vitaminas D, žuvų taukai bei B grupės vitaminai su magniu. Jie reguliuoja mūsų nervų sistemos veiklą, stiprina imunitetą, palaiko normalią energijos apykaitą, mažina nuovargį bei kovoja su nerimu.
Visuomet patariama nelaukti pirmųjų nervinės sistemos nusilpimo požymių ir iš anksto tam užkirsti kelią. Juk išeikvojus visus savo resursus daug sunkiau juos susigrąžinti, negu visuomet džiaugtis gera savijauta“, – šypsosi vaistininkė.