Rimvydas Vekerotas gyvena su persodinta donoro širdimi |
Tokiose žaidynėse užsienyje jau yra dalyvavęs ir vilnietis Rimvydas Vekerotas, gyvenantis su persodinta širdimi.
Lietuvos asociacija „Gyvastis”, esanti ir Europos širdies ir plaučių transplantacijos pacientų asociacijų federacijos (EHLTF) narė, jau dabar pradeda rengtis žaidynėms. Lietuvoje viešėję šios federacijos nariai įvertino Lietuvos galimybes surengti tarptautines sporto žaidynes.
Būtinos sąlygos
Kad tokios žaidynės būtų rengiamos, reikia užtikrinti būtinas sąlygos. Suprantama, juk dalyviai – ne šiaip užsienio svečiai. Jie yra išskirtiniai dėl to, kad gyvena su donorinėmis širdimis ir plaučiais.
Pasak Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentės Ugnės Šakūnienės, tokių sporto žaidynių istorijoje rimtų sveikatos sutrikimų nėra buvę, nebent dalyviams reikėdavo padėti dėl patemptų raumenų.
Federacijos (EHLTF) nariai vertino ne tik sportinių žaidynių ir varžybų vietas (sales, bėgimo takus, baseinus), bet norėjo įsitikinti, kad Lietuvos gydytojai yra pasirengę suteikti pagalbą sunegalavusiems sportininkams. VU ligoninės Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centre apsilankę federacijos atstovai gavo patvirtinimą, kad gydytojai yra pasirengę tokią pagalbą suteikti. Šiame transplantacijos centre kasmet yra atliekamos 5–7 širdies transplantacijos, ligoniai ir prižiūrimi po operacijų, taikomas gydymas, tiriama, ar nėra organo atmetimo reakcijų.
Federacijos prezidentas Davidas Walkeris sako, kad sportas su transplantuota širdimi gyvenančiam žmogui – labai svarbus geros savijautos veiksnys. Jis tai asmeniškai gali patvirtinti, nes jo sūnus, 26 metus gyvenantis su dovanota širdimi, blogai jautėsi ir gydytojai nustatė organizmo atmetimo reakciją tik tuomet, kai jis nesportavo, dirbo sėdimą darbą.
„Olimpinės“ rungtys
Žmonių su transplantuotomis širdimis ir plaučiais sporto žaidynėse dalyviai rungiasi daugelyje rungčių: dalyvauja tinklinio ir dviračių sporto varžybose, žaidžia tenisą, badmintoną, golfą, „petankę“, varžosi plaukimo rungtyje, bėga krosą.
Sportinės žaidynės – proga skleisti donorystės idėją
Sporto žaidynės, kurios yra organizuojamos kas dvejus metus, yra puiki proga apie donorystę ir transplantaciją kalbėti labai atvirai, matant transplantuotus žmones sveikus, aktyviai sportuojančius, gyvenančius visavertį gyvenimą. „Tai labai svarbi žinia visiems – ir kurie laukia transplantacijos, ir kurie sulaukė donorinio organo“, – sako federacijos narys Brendanas Gilliganas. Jis 11 metų gyvena su dovanota širdimi.
Federacijos viceprezidentas Andre Lassooij, 17 metų gyvena su transplantuotais plaučiais. Jis – aktyvus sportininkas: 100 metrų nubėga per 12,69 sek.
Svečių pasakojimas apie asmeninę patirtį, išgyvenimus ir dabartinį gyvenimą po transplantacijų – įkvepia nepasiduoti net ir sunkiai sergantiems žmonėms. O donorystės sklaidos prasme tokie renginiai turi milžiniškos naudos – visuomenė juos mato, girdi jų sėkmės istorijas, suvokia donorystės prasmę.
Neveltui, sportininkams su persodintais organais apsilankius Širdies chirurgijos centre, pacientų akyse sužibo viltis: jei kitas po tokios operacijos gyvena ir net sportuoja, tai ir mano operacija bei reabilitacija bus sėkminga.
Daugiau informacijos apie donorystę – transplantacija.lt.