Šiauriniame Laose esančioje prieglaudoje gyvenanti Champa nuo pat savo gimimo kovėsi už galimybę gyventi. Į prieglaudą ji pateko dar visai mažytė, nes dėl atsikišusios kaktos buvo nepriimta į savo būrį.
Kai jauna lokė pradėjo permainingai elgtis ir jos regėjimas suprastėjo, prieglaudos „Free the Bears“ prižiūrėtojai pradėjo įtarinėti, kad jai yra galvos smegenų vandenė. Kaip mano veterinatai, lokė dėl šios būklės nuolat jautė stiprų galvos skausmą, dėl ko ir buvo irzli ir sunkiai bendraujanti.
Vakarų šalyse sunkiai sergantis gyvūnas būtų užmigdytas, tačiau gilias budizmo tradicijas turinčiame Laose, kur gyvūnų teisės yra saugomos ir įstatymais, tokios minties niekas nė nesvarstė – lokę nuspręsta gydyti.
Kaip rašo „National Geographic“, kai kuriose vakarų šalyse sunkiai sergantis gyvūnas būtų užmigdytas, kad nesikankintų, tačiau gilias budizmo tradicijas turinčiame Laose, kur gyvūnų teisės yra saugomos ir įstatymais, tokios minties niekas nė nesvarstė – lokę nuspręsta gydyti.
Champai buvo atlikta sudėtinga šešias valandas trukusi smegenų operacija, kurią atliko iš Pietų Afrikos kilęs gyvūnų chirurgas Pizzi, šiuo metu dirbantis Edinburgo zoologijos sode (Škotija).
Operacijos metu Champai buvo pragręžta nedidelė skylė už ausies ir ultragarso zondas patvirtino, kad ją iš tiesų kankina galvos smegenų vandenė. Champos smegenyse buvo patalpintas plonas vamzdelis, kuris visus perteklinius skysčius nukreips į pilvo ertmę, o ten jie lengvai bus apdorojami, taigi lokė pagaliau galės gyventi visavertį gyvenimą.
„Free the Bears“ vadovas Mattas Huntas teigė, kad jau kitą rytą po operacijos Champa buvo lyg visai kitas lokys. „Ji iš karto labiau ėmė bendrauti su prižiūrėtojais. Mes nesame tikri, ar jos regėjimas visiškai atsigavo, tačiau jis tikrai pagerėjo“, – džiaugėsi M.Huntas.
Kaip teigia „National Geographic“, praėjus šešioms savaitėms po operacijos Champa jau priaugo svorio, yra aktyvesnė ir mielai bendrauja tiek su kitais lokiais, tiek su prieglaudos prižiūrėtojais.
„Free the Bears“ prieglaudoje yra globojami gyvūnai, kuriuos Laoso valdžia konfiskuoja iš nelegalių gyvūnų prekeivių. Himalajų lokiams gresia išnykimas – juos medžioja brakonieriai, kurie lokių kūno dalis parduoda liaudies medicina užsiimantiems Kinijos ir Korėjos žmonėms.