Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jau vargina kraujasiurbiai uodai, kurie šiemet kitokie

Pastaruoju metu nerimą kelia pagausėjęs spiečius uodų ir jų paliktos įkandimų žymės. Daugelis vaikų šiemet kaip niekad kenčia nuo didelių patinimų, erzinančio niežulio ar net vandeningų spuogų vabzdžio įkandimo vietoje.
Uodai trūkliai šiomis dienomis paplito po visą marių pakrantę. 2011 m. gegužės 11 d.
Uodas / 15min.lt nuotr.

Kaip teigė Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, matyt, dėl to, kad šiemet gamta pabudo vėliau, ir uodai sumanė „papokštauti“.  O šie vabzdžiai šiemet kaip niekad užsiveisė gausiai, yra gerokai didesni bei „sultingesni“ – jei kas bandė sutraiškyti, pastebėjo, kiek daug juose kraujo.

Gamtininkai sako, kad šiuo metu šie kraugeriai dauginasi, todėl ir yra toks aktyvus bei alinantis periodas.

Tačiau nuo uodų įkandimų kenčia ne tik pamariečiai, o ir visa Lietuva. Šiais metais ypač padidėjo ir žmonių, ypač vaikų, alergija uodų įkandimams. Ką daryti?

Nemuno deltos regioninio parko vyr. specialistas, ekologas Robertas Kubilius paklaustas, ar kaip nors nebandoma apsaugoti krašto nuo uodų antplūdžio, atsakė, kad reikia gyventi ekologiškai, prisipirkti įvairių purškiamų apsaugos priemonių ir iškentėti.

Kaip išvengti uodų įkandimų? 

Namus nuo šių vabzdžių patikimiausiai apsaugos specialūs tinkleliai langams ir durims, o gamtoje apsisaugojimui nuo uodų įkandimų patartina naudoti repelentus (atbaidančias medžiagas), tai – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai.

Uodus gerai atbaido gvazdikėlių, baziliko, pelargonijos, anyžiaus ir eukalipto kvapai, pelyno ar varpučio šaknų nuovirai, arbatmedžio aliejus. Pastarasis dar padeda sušvelninti ir įkandimo pasekmes.

O jeigu jau įkando...

Uodų sukandžiotas vietas būtinai nuplaukite švariu vėsiu vandeniu su muilu ir netrindami nusausinkite. Tada ant skaudamų vietų uždėkite ledo arba kitokį šaltą kompresą, įkandimų vietą patepkite dezinfekuojamuoju tirpalu, o tada preparatais, kurie veiksmingai malšina uždegimą ir niežulį, mažina skausmą ir tinimą.

Uodo įkandimo sukeltą niežulį galima numalšinti ant įkandimo vietos 15 min. palaikius vatos gniužulėlį, suvilgytą spiritiniu medetkų žiedų antpilu.

Skausmą ir niežulį gerai naikina šviežiai trinti pelyno, petražolės, mėtos ar gysločio lapai.

Nereiktų pamiršti „seno gero“ tepalo „Žvaigždutė“. Jis, beje, taip pat gerai atbaido uodus.

Išbandytas ir patikrintas metodas

Ir dar vienas paprastas gydymas po kraujasiurbio įkandimo yra maistinio acto tirpalo ir vandens mišinys. Jį pasidaryti reikia savo nuožiūra. Įkandimo vietą patepus įmirkyta sutaisytame mišinyje vata, greitai pranyks niežulys, patinimas ir skausmas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai