Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, tai viena pagrindinių muziejaus švenčių, sutampanti su sezono pradžia.
„Vardynų dieną pas mus apsilanko šimtai vaikų, – pasakojo direktorė. Dažniausiai – tai moksleiviai ir vaikai, dalyvavę gyvūnų vardų konkurse“.
Jūrų muziejaus nuotr./Taip atrodė dar mažylis ruoniukas. |
Šiemet šio konkurso dalyviai buvo itin aktyvūs – atsiųsta apie keturi šimtai laiškų. Vardą ruoniukui rinko ir klasės, ir šeimos, ir darželių grupės. Buvo atsiųsta eilėraščių ir piešinių.
„Vardynos – tai ne tik smagi šventė, – sako muziejininkė–edukologė Loreta Rimkienė, – Vaikai priversti atsiversti knygas arba panaršyti internete, ieškodami gražių Baltijos jūros sąsiaurių ar įlankų pavadinimų, susipažindami su artimiausios mums jūros ekologija ar biologija“.
Šiemet ruoniukui buvo išrinktas tikrai jūrinis vardas – Brizas. Tai silpnas vėjas, du kartus per parą keičiantis kryptį ir pučiantis jūrų bei didelių upių pakrantėse: dieną pučia nuo vandens į sausumą, naktį – atvirkščiai.
Jūrų muziejaus nuotr./Vardą ruoniukui Brizas sugalvojo Špakauskų šeima. |
Vardą pasiūlė klaipėdiečių Špakauskų šeima, auginanti keturmetę dukrą Jurgitą. Pasak Vaidos Špakauskienės, lankytis muziejuje ir susipažinti su jo augintiniais ir paskatino mažoji.
„Šiame konkurse dalyvaujame pirmą kartą, – pasakojo Vaida. – Ką tik gimęs ruoniukas atrodė švelnus ir silpnutis, todėl pamanėme, kad Brizo vardas jam labai tiks“.
Dabar muziejuje yra dvylika Baltijos pilkųjų ruonių (Halichoerus grypus macrorhychus). Keturi iš jų – Girinis, Verba, Kukulis ir Parnidė – šį pavasarį buvo rasti nusilpę Baltijos pakrantėje. Baltijos pilkieji ruoniai – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta retai.
Muziejuje yra ir 3 Rytų Atlanto paprastieji ruoniai (Phoca vitulina).
Jūrų muziejuje ruoniai gyvena nuo 1978 metų, ir jau šešiolika – veisiami. Per tą laiką sulaukėme 46 mažylių.
Jūrų muziejaus nuotr./Ruoniškas tortas |
Jūrų muziejaus nuotr./Šventės akimirkos |