Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jūrų muziejuje išslaugytas ruoniukas bus paleistas į laisvę

Pirmadienį Smiltynėje ties Meškaduobe į Baltijos jūrą bus paleistas Jūrų muziejuje išslaugytas ruoniukas Velykis.
Ruonis
Asociatyvinė iliustracija: ruonis / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

Ruoniukas į Lietuvos jūrų muziejų pateko per Velykų šventes: nidiškiai, paplūdimyje ties Naglių rezervatu pastebėję nusilpusį, vos bejudantį ruoniuką, paskambino Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjui Arūnui Grušui, rašoma pranešime spaudai.

„3–4 savaičių amžiaus gyvūnėlis buvo labai nusilpęs, netekęs daug skysčių, – pasakojo A.Grušas. – Ant užpakalinės letenėlės pūliavo kastinė žaizda, svėrė jis tik 14 kilogramų. Iš pradžių Velykis buvo girdomas tik fiziologiniu tirpalu, paskui jau maitinamas per zondą malta silke su priedais – virškinimo fermentais, vitaminais, žuvų taukais. Gyvūnas po truputį stiprėjo ir po mėnesio jau palikęs laboratoriją prisijungė prie muziejuje besipliuškenančių jo gentainių būrio. Dabar Velykis sveria daugiau nei 50 kilogramų.“

A.Grušas, išslaugęs ir grąžinęs Baltijai 23 ruoniukus, pastebi, kad Velykis išsiskiria iš kitų augintinių nuolatiniu dėmesio reikalavimu.

„Vos tik pasirodau prie baseino, žiūrėk, Velykis jau ir dainuoja, – šypsosi Arūnas. – Tačiau dėmesiu šio gyvūno nenorėjau lepinti, nes žinojau, kad jis turės grįžti į laukinę gamtą, kurioje reiks už viską kautis pačiam.“

Kiekvieną pavasarį Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai priglobia ir slaugo jūros pakrantėje rastus nusilpusius ruoniukus. Tokiems ruoniukams jau dvidešimt dveji metai muziejus tampa antraisiais namais. Atvežami gyvūnėliai dažnai leisgyviai, o pagiję ir sustiprėję jie vėl paleidžiami į Baltijos jūrą.

Jau keleri metai ir Aplinkos ministerija padeda muziejui rūpintis pamestinukais. Pernai buvo skirta 24 tūkst. litų ruoniukų gydymui ir reabilitacijai. Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, civilizuotos šalys, tokios kaip Lenkija ar Vokietija, ruonių reabilitacijos klausimus sprendžia iš esmės.

„Šiose šalyse veikia ruonių reabilitacijos, gydymo stotys, – sakė Olga Žalienė. – Juk Baltijos pilkieji ruoniai yra įtraukti ir į Lietuvos raudonąją knygą, o tai reiškia, kad valstybė įsipareigoja saugoti šią nykstančią gyvūnų rūšį.“

Mokslininkai teigia, kad keičiantis Baltijos jūros ekologinei situacijai, vis daugiau Baltijos pilkųjų ruonių pastebima pietinėje, Lietuvos pakrantėje. Juos čia traukia iš šiaurinės dalies atplaukusių žuvų tuntai.

Baltijos pilkieji ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų