„Su šuniu automobiliu po Europą“ – taip vadinasi pernai Ukrainoje išleista Igorio knyga. Joje jis aprašė, kaip su kalyte Lada apkeliavo aštuonias valstybes Europoje.
„Ta knyga skirta postsovietinių šalių gyventojams, kad jie nebijotų su šunimis keliauti, kad nebijotų pažinti kitų kultūrų ir keliaudami nepaliktų augintinių namuose“, – 15min pasakojo Igoris.
Lietuva šioje knygoje neaprašyta, tačiau Igoris neabejoja, kad knyga netrukus turės tęsinį, kuriame vietos atsiras ir Palangos kurortui.
„Mums čia labai patinka. Vietos vaikščioti su šuneliu labai daug. Tačiau labai apmaudu, kad maudytis šunims nėra kur ir net formaliai negalima Lados vestis į paplūdimį“, – sakė Igoris.
Supratome, kad tie ženklai – tik formalumas. Ne mes vieninteliai čia su šuniu, – aiškino ukrainiečiai.
Tiesa, Nataliją ir Igorį sutikome būtent draudžiamoje zonoje – prie įėjimo į paplūdimį, visai šalia Centrinės gelbėtojų stoties.
„Ženklai yra, bet kelias dienas vaikščiojome, ir mums niekas nieko nesakė. Supratome, kad tie ženklai – tik formalumas. Ne mes vieninteliai čia su šunim. Jei šuo gražiai elgiasi, niekas nesiskundžia“, – aiškino pora.
Tiesa, ukrainiečiai pripažino, kad būtų daug geriau, jei ir Lietuvoje, kaip Italijoje ar Lenkijoje, šunims būtų palikta vietos pasimaudyti.
„Vakaruose žmonės labai malonūs keliautojams su gyvūnais. Net specialios trasos, pramogos šunims padarytos. Yra vyno šunims, alaus šunims, žinoma, nealkoholinio, jau nekalbu apie paplūdimius“, – pasakojo Igoris.
Tačiau kuo toliau į Rytus, tuo mažiau pakantumo augintiniams. Pasak Igorio, Ukrainoje vis dar gaji nuomonė, kad šuns vieta – prie būdos.
„Čia sovietai įkalė tokį požiūrį, tačiau kuo žmonės laisvesni, tuo labiau jie supranta, kad gyvūnai irgi turi savo teisių. Ukrainoje, pavyzdžiui, dar išvis sunku kalbėti apie poilsį su augintiniu, nes viešbučiai nė neturi taisyklių, ar apgyvendina su šunimis, ar ne. Atvažiuoji, o tada pasako, kad negalima, nors telefonu tareisi kitaip. Palangoje dėl nakvynės su šuniu nekilo problemų. Net papildomai mokėti neprašė“, – lygino Natalija.
Žmonės būna purvinesni?
Palangoje su augintiniais atostogaujantys lietuviai taip pat skundžiasi esantys priversti į paplūdimį šunis vestis slapukaujant.
„Radome tokią vietą, kur paplūdimyje nėra ženklų, kur nenurodyta, kad jiems negalima. Tačiau ir ten privažiavo gelbėtojai ir pareiškė, kad vedžioti galima, bet išmaudyti šuns – jokiu būdu. Tai absurdas savaime, nes šunys fiziologiškai negali nusilengvinti vandenyje. Be to, prižiūrėti šunys, atsiprašau, bet yra švaresni už 80 proc. paplūdimiuose susirenkančių žmonių“, – 15min skundėsi vilniečiai Justina ir Mantas.
Poilsiautojai tikino, kad pasidžiaugti galima tuo, jog pajūrio kavinės ir restoranai augintinius priima be problemų, duoda jiems vandens.
Be to, prižiūrėti šunys, atsiprašau, bet yra švaresni už 80 proc. paplūdimiuose susirenkančių žmonių, – įsitikinęs Mantas.
Kiek sunkiau tik su apgyvendinimu, tačiau, vilniečių teigimu, tai ne Palangos, o visos Lietuvos problema.
„Prieš porą savaičių ieškojome nakvynės Klaipėdos viešbutyje, rezervavome gerą kambarį, parašiau, kad atvyksime su šuniu, o atvykus mus už tą pačią kainą į prastesnį kambarį išsiuntė dėl Jodos. O mums dingti jau irgi nebuvo kur“, – pasakojo Justina.
Pasak pašnekovės, jie mielai sumokėtų papildomai už kambario tvarkymą, nes po šuns reikia stipriau pasiurbti grindis. Taip pat vilniečiai neatsisakytų susimokėti ir už augintinės pasimaudymą jūroje.
„Už papildomą mokestį mes eitume ir nesuktume galvos. Kad tik būtų maišelių, specialių šiukšlinių, kažkokios minimalios pramogos“, – kalbėjo Justina.
Už apsilankymą paplūdimyje su kalyte, vardu Istorija, mielai papildomai mokėtų ir Palangoje sutiktos Rūta ir Grytė. Pasak jų, dabar tenka prie jūros šunį vestis tada, kai jame mažiau žmonių.
„Kartą vakare vedžiojome netoli tilto, tai aplinkosaugininkai priėjo ir paprašė išeiti. Gelbėtojai jokio dėmesio nekreipė. Yra rizika, kad eini su šuniu ir gali gauti baudą, arba neini visai. Palangos savivaldybė yra žadėjusi, kad padarys specialią zoną, tačiau nieko nepadarė. Todėl dabar išeitis pavažiuoti į Nemirsetą", – kalbėjo Rūta.
„Tai didelė neteisybė, Palanga nėra draugiškas miestas augintiniams ir mes, jei neturėtume, kur nemokamai čia apsistoti, tikrai rinktumėmės kitą kurortą. Tiesa, geros, kultūringos kavinės, restoranai mielai priima“, – tęsė Grytė.
Merginas stebina ir aplinkinių reakcija į gyvūnus. Esą ne kartą gyvūnai užsipuolami visai be reikalo.
„Tokia teta vieną kartą mus baisiai aprėkė, nes šuo apgraužė žilvičio šakelę. Ta moteris pradėjo šaukti, kad mūsų šuo kaip bebras gamtą naikina“, – juokėsi Rūta.
Vestis į paplūdimį nemato reikalo
Tačiau ne visi šunų savininkai nori savo augintinius vestis į paplūdimį. Štai Justina ir Aurimas mano, kad per karščius šuneliui prie jūros nėra ką veikti.
Pajūryje vedžioti, kai karštas smėlis, mano galva, šuns kankinimas. Negi vietos miškuose mažai? – klausia Jūratė.
„Mes per karščius ir taip nenorime ten šuns vestis, nes juk jam tai kančia, ką jam ten veikti? Vakare pavedžioti gal ir būtų galima“, – svarstė pašnekovai.
Netoli kopų savo augintinę Smilgą vedžiojusi palangiškė Jūratė taip pat mano, kad šunims paplūdimiuose – ne vieta.
„Ir žmonės, ir vaikai poilsiauja, o šunys ir išdykauja, ir išgąsdinti gali. Nėra reikalo vestis. Jei būtų atskiras kampelis, tai irgi visi šunys tada turėtų būti sterilizuoti, kad jie nepultų vienas ant kito, bet pas mus tokios praktikos nėra, tai kokia prasmė juos visus suleisti? Bus peštynės ir šuniukų krūva. Yra erdvės visur, tikrai nebūtina eiti į paplūdimį. Reikia atsakomybę turėti už šunį, kurį laikai. Pajūryje vedžioti, kai karštas smėlis, mano galva, šuns kankinimas. Negi vietos miškuose mažai? Rudenį ir mes vaikštome paplūdimyje, bet tada jau niekas nesimaudo“, – tikino Jūratė.
Baudos nemenkos
Palangos savivaldybė prieš kelerius metus svarstė galimybę dalį paplūdimio atskirti šunų poilsiui. Tačiau paaiškėjo, kad vien savivaldybės noro negana. Vedžioti šunis paplūdimiuose draudžia aukštesnis teisės aktas – sveikatos ministro pasirašyta higienos norma „Paplūdimiai ir jų maudyklos“.
15min nepavyko gauti šiuo metu atostogaujančio sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos komentaro apie galimybę šią normą taisyti.
Už šuns vedžiojimą paplūdimyje šiuo metu policija gali bausti bauda iki 29 eurų.
Piktybiškiems ir dažnai nusižengiantiems poilsiautojams gali tekti mokėti ir 57 eurų dydžio baudą. Jei nusižengta ne pirmą kartą arba buvo pakenkta aplinkiniams, ši suma gali siekti ir daugiau nei 500 eurų. Taip pat gali būti konfiskuotas augintinis.
Šią vasarą Palangos paplūdimyje buvo vykdomas reidas, kurio metu septyni poilsiautojai su šunimis sulaukė įspėjimų, o dviem skirtos minimalios baudos – po 14 eurų.