„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Maskvoje prasidėjo lakštingalų „visuotinis surašymas“

Rusijos sostinėje šį savaitgalį organizuojama akcija „Lakštingalų vakarai“, per kurią gyventojai raginami pranešti apie visas Maskvoje išgirstas čiulbančias lakštingalas.
Lakštingala
Lakštingala / Danieliaus Bastajos/wikimedia.org nuotr.

„Lakštingala – puikus aplinkos ir mūsų sostinės želdynų būklės indikatorius. Šios akcijos metu atliekame lakštingalų apskaitą. Kiekvienas, išgirdęs giedančią lakštingalą, šeštadienį ir sekmadienį galės mums pranešti telefonu, kur tai įvyko“, – Rusijos paukščių apsaugos draugijos atstovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

Pasak jo, šios akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į didelio miesto ekologijos problemas.

„Ši akcija taip pat yra socialinė ir šviečiamoji; joje ypač noriai dalyvauja pagyvenę žmonės ir vaikai“, – nurodė draugijos atstovas.

Daugiausiai lakštingalų Maskvoje užregistruota 2005 metais – apie 2,5 tūkst. individų, o pernai gyventojai pranešė tik apie maždaug 500 giesmininkių.„Lakštingalų vakarai“ organizuojami jau vienuoliktą kartą, tačiau iki šiol buvo stebimas Maskvoje gyvenančių lakštingalų skaičiaus mažėjimas.

„Suprantama, tikslaus paukščių skaičiaus nustatyti negalime, nes ne visi skambina, išgirdę lakštingalą. Pasikartojančius pranešimus mes atrenkame, – aiškino Paukščių apsaugos draugijos atstovas.

Pasak jo, daugiausiai lakštingalų užregistruota 2005 metais – apie 2,5 tūkst. individų, o pernai gyventojai pranešė tik apie maždaug 500 giesmininkių.

Draugija nurodo, kad Maskvoje nustatyta 1450 lakštingalų buveinių, iš jų 28 – sostinės centre.

„Dvi arba trys lakštingalos paprastai čiulba Aleksandro sode. Tačiau centras užstatytas, žolė šienaujama, medžiai išpjauti, todėl lakštingalų labai maža – joms tiesiog nėra kur čiulbėti“, – sakė atstovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lakštingalos jauniklis lizde
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lakštingalos jauniklis lizde

Pasak sostinės senbuvių, kai kuriose Maskvos vietose lakštingalos nuolat gyvena jau daugiau nei 30 metų. Daugiausiai šių paukščių paprastai randama dideliuose parkuose miesto pietinėje ir rytinėje dalyse.

„Paukščiams tapo sunkiau išgyventi mieste – dabar iškertami jauni medeliai, vejos prižiūrimos, o nukritę lapai šalinami. Dėl to lieka mažiau vabzdžių ir drugelių, kuriuos lesa lakštingalos, – sakė Paukščių apsaugos draugijos atstovas. – Lakštingalų taip pat atitinkamai sumažėjo. Ypač tai pastebima Terlecko parke, dalyje Izmailovo parko, taip pat Carycine.“

Ekspertas nurodė, kad gieda tik lakštingalų patinėliai.

„Tokiu būdu jie skelbia varžovams, kad teritorija jau užimta, ir vilioja pateles. Čiulbėjimas tęsis labai neilgai – kol patelės susuks lizdus ir perės. Kai išsirita jaunikliai, lakštingalų „tėveliai“ prisideda prie rūpinimosi palikuonimis, todėl čiulbėjimas beveik liaujasi“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs