„Prieš kelias dienas Liepų gatvėje Klaipėdoje jaučiausi tarsi į važiavęs į juodą debesį. Šaligatviu ėjo vaikinas, jis ėmė klykti ir rankomis mojuoti, bandydamas nuo savęs nuvyti įkyruolius“, – pasakojo pašnekovas. Kai po keliolikos minučių vyras tuo pačiu maršrutu važiavo namo, vabalų daugiau nebematė.
„Klaipėdos paplūdimių“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki, teigė šį pavasarį nepastebėjęs grambuolių aktyvumo, kaip buvo 2013-iaisiais, kai po masinės vabalų migracijos teko gaišenas iš paplūdimių vežti traktoriumi, o poilsiautojai skundėsi nepakeliamu dvoku.
„Mieste mačiau ne vieną grambuolį, pajūryje jų nesimatė. Gal vienas kitas. Tikriausiai jų antplūdžiai priklauso nuo vėjo krypties“, – svarstė A.Siakki. Gelbėtojai paplūdimiuose darbo dar nepradėjo – budėti jie ims birželio 1-ąją.
Grambuolių masinės migracijos nepastebėta ir Kuršių nerijoje. „Pernai buvo įdomi situacija – Juodkrantėje grambuolių nesimatė, o Nidoje komunalininkai juos graibė iš marių vandenų. Paprastai grambuolių antplūdis stebimas kas ketverius penkerius metus. Tai natūralus ciklas“, – aiškino Kuršių nerijos nacionalinio parko vyriausioji specialistė Emilija Razmienė.
Grambuolių lervos dirvoje gyvena 3-4 metus. Maitinasi šaknimis, taip gali sunaikinti krūmus, vaismedžius. Kas penkerius metus grambuoliai maždaug gegužės-birželio mėnesiais pradeda masiškai skraidyti. Suaugę maitinasi lapais. Kiaušinėlius suaugę grambuoliai deda į dirvožemį.