Lietuvoje registruotos 385 paukščių rūšys, bet daugelis jų žiemoti traukia į svečius kraštus. Rudeninė paukščių migracija prasideda rugpjūtį, o intensyviausia – pirmąją spalio pusę.
Mūsų šalyje paukščius žieduoja Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus filialai – Ventės rago ornitologinė stotis ir Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorija.
Ventės rago ornitologinės stoties tinkluose nuo metų pradžios iki spalio „apsilankė“ daugiau kaip 70 tūkst. paukščių. Visi jie buvo sužieduoti ir iškeliavo toliau. Didžiajame tinkle, kuris yra Ventės rago iškyšulyje, ir pamaryje iškeltuose tinkluose kasdien plazda keli šimtai, o neretai ir keli tūkstančiai sparnuočių. Nuo spalio 1-osios iki šiandien sužieduota dar daugiau kaip 14 tūkstančių. Šio rudens rekordas buvo pasiektas spalio 1 d. – sugauti ir paženklinti 5 747 paukščiai.
Ventės rage pastaruoju metu gausiai žieduojami retieji baltabruviai nykštukai, geltonbruvės pečialindos. Šiemet čia sužieduotų šikšnosparnių skaičius irgi rekordinis – per du tūkstančius. Jau žinoma, kad kai kurie iš šių šikšnosparnių pasiekė Didžiąją Britaniją. Apie tai pranešė juos pagal žiedus identifikavę šios šalies mokslininkai.
Ventgės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys tikisi, kad iki lapkričio pavyks sužieduoti dar ne vieną dešimtį tūkstančių paukščių. Gamtininkams talkina ornitologai mėgėjai, pažįstantys paukščius ir galintys juos ženklinti.
Talkininkais džiaugiasi ir Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos vedėja Ligita Pareigienė. Tarp jai žieduoti paukščius padedančių savanorių – ir keli Aplinkos ministerijos darbuotojai, kurie šiam pomėgiui kasmet skiria savo atostogas.
Pamaryje prie Juodkrantės, didžiųjų kormoranų kolonijos, voratinklinėmis gaudyklėmis nuo rugsėjo antrosios savaitės kasdien sugaunama iki 600–800 sparnuočių. Šiemet per neriją labai aktyviai traukia ilgauodegės, didžiosios ir mėlynosios zylės, liepsnelės, karetaitės, kėkštai. Neseniai pasirodė šiauriniai kikiliai, juodagalvės sniegenos. Čia gausiai migruoja ir plėšrieji paukščiai. Kol kas pasigendama mažųjų apuokų. Jų kasmet paženklinama apie kelis šimtus. Ilgai laukti neteks – vėstantys orai tolimai kelionei nuteiks ir šiuos paukščius.