ŠRAAD gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai, vakar atlikto patikrinimo metu, nustatė, kad dramblys laikomas vidaus patalpoje, kurios išmatavimai yra 6x6 metrų, tai yra 32 m2. Bei lauko patalpoje, kurios plotas beveik 225 m2. Nustatyta, kad dramblio laikymo vidaus patalpa neatitinka laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių 4 priede nurodyto ploto – 60 m2.
Tikrintojams, cirko atstovai pateikė teisėtus gyvūnų įsigijimo dokumentus, sertifikatus, gyvūnų pasus ir kitus reikiamus dokumentus, kurie atitinka keliamus reikalavimus. Tačiau atstovai neturėjo reikiamo Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo prekiauti gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų skirto cirko pasirodymams.
Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios institucijos taip pat ėmėsi spręsti, kur dramblį reikėtų apgyvendinti, jei būtų nuspręsta jį konfiskuoti.
„Ši situacija atskleidžia įsisenėjusią problemą, kad Lietuva nėra pasirengusi konfiskuoti ir laikinai apgyvendinti tokio dydžio gyvūnų. Todėl Aplinkos ministerijos planai įsteigti laukinių gyvūnų globos centrą tampa dar aktualesni – būtina surasti finansavimą ir imtis darbų nedelsiant“, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas.
Nesant galimybės dramblį apgyvendinti zoologijos sode Kaune, patikrinta informacija, kokie zoologijos užsienyje ieško dramblių. Šiuo metu dramblį galėtų priimti net trys institucijos Prancūzijoje.
Cirko atstovams įteiktas privalomasis nurodymas įrengti drambliui erdvesnę vidaus patalpą bei ne vėliau kaip per 12 dienų Šiaulių RAAD pareigūnams pateikti leidimą prekiauti gyvūnais, jų dalimis ir gaminiais iš jų. Už šių reikalavimų neįvykdymą cirko atstovams gresia administracinė atsakomybė.
Seimo narys Linas Balsys įregistravo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti Lietuvoje vykstančiuose cirko pasirodymuose naudoti laukinius gyvūnus. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisomis taip pat siekiama, kad laukiniai cirko gyvūnai nebūtų gabenami per Lietuvos teritoriją, pranešė parlamentaras.
„Visai neseniai Šiauliuose įsikūrusio keliaujančio čekų cirko pasirodymo vietoje užfiksuotas besiblaškantis, galimai pažeistos psichikos dramblys. Tokie psichiškai sužaloti gyvūnai kelia pavojų ir žmonių sveikatai. Ko gero ne vienas gerai atsimena atvejį, kai Kaune iš „Ąžuolyno meškučių cirko“ pabėgusi meška stipriai sužeidė moterį. Šiuolaikinių, modernių cirkų pasirodymai, pritraukiantys daugybę žiūrovų visame pasaulyje, jau seniai apsieina be gyvūnų išnaudojimo“, – sako L.Balsys.
Anot jo, šiuo metu apribojimus gyvūnų išnaudojimui cirko pasirodymuose yra numačiusios 24 Europos valstybės.
„Francesko Praga“ cirko veikla domimasi jau ne pirmą kartą. Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas, dar balandžio pabaigoje, gavo kito cirko atstovų skundą, kad „Francesko Praga“ cirkas, kurio globoje yra egzotinių gyvūnų, numato rengti pasirodymus Mažeikių mieste. Nuvykusiems aplinkosaugininkams, cirko atstovai pateikė Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei savivaldybės išduotus leidimus rengti pasirodymus. Taip pat nurodė, kad dėl leidimo yra kreiptasi Aplinkos apsaugos agentūrą.
ŠRAAD atstovai apie planuojamus rengti cirko pasirodymus, su egzotiniais gyvūnais, pranešė aplinkos apsaugos agentūrai. Tačiau agentūra neatsakė, dėl kokių priežasčių leidimas neišduotas ir ar jis bus išduodamas.
Cirkui persikėlus į Šiaulius ir ėmus rengti pasirodymus, ŠRAAD gavo Aplinkos apsaugos agentūros raštą, kad yra kreiptasi į Lietuvos zoologijos sodą dėl sutikimo mokslo ir (ar) mokymo tikslais priimti ketinamus sulaikyti ir konfiskuoti cirko „Francesko Praga“ gyvūnus: afrikinį dramblį ir du liūtus. Lietuvos zoologijos sodas nurodė, kad dėl vietos stokos negali priimti ketinamų sulaikyti ir konfiskuoti gyvūnų.