Savivaldybės administracijos Aplinkos kokybės specialistai per vieną dieną suskaičiavo per pusantro šimto žuvusių mažųjų paukštelių Klaipėdos naujamiestyje. Daugiausia žuvusių paukštelių buvo rasta prie pastatų, kurių fasadų didelį plotą užima stiklai.
Didelio ploto stikluose, priklausomai nuo pastatą supančios aplinkos, atsispindi dangus, medžiai. Šis stikluose atsispindėjęs vaizdas paukščius suklaidina ir jie, atsitrenkę į stiklus, žūsta, mirtinai susižaloja arba stipriai prisitrenkia.
Siekiant išvengti migruojančių paukščių žūties ir sužalojimo, ornitologai rekomenduoja stiklus uždengti užuolaidomis, ant langų klijuoti plėšrių paukščių atvaizdus ar popieriaus lapus, plakatus.
Anot Klaipėdos savivaldybės aplinkos kokybės skyriaus specialistės Renatos Chockevičienės, dvi specialistės ketvirtadienį ėjo prie Klaipėdos centre esančių „K“ ir „D“ formos pastatų. Prie jų rasta daug negyvų paukštelių. „Apie dešimt paukštelių specialistės įsidėjo į dėžutę, parsinešė, jie sušilo ir atsigavo, juos paleidome. Šiaip vaizdas tikrai liūdnas“, – sakė moteris.
Skyriaus darbuotojos užėjo į viešbutį, susitiko su jo atstovais ir paragino imtis priemonių, kad paukšteliai būtų apsaugoti.
Paukštelių rasta ir prie „Manto namų“, prekybos centro „Mega Plaza“, kitose vietose, kur yra stiklinių pastatų.
Apklijavo langus
Klaipėdos savivaldybės pav./Nykštukas |
Negyvų paukštelių rasta ir M.Gorkio vidurinės mokyklos vidiniame kieme. Pasak mokyklos direktorės Irinos Narkevičienės, ketvirtadienio rytą paukščiai kaip niekad puolė į mokyklos langus, jų suskaičiuota 161. „Chemijos pamokoje mokytoja nebesugebėjo išsėdėti – tarsi paukščių kruša kristų į langus. Su vaikais išbėgo į lauką. Susisiekėme su specialistais, mums patarė sudėti į krepšelį, gali būti, kad kai kurie atsigaus. Taip ir padarėme“, – pasakojo direktorė.
Specialistai patarė ant mokyklos langų užklijuoti plakatus. Mokytojai suskubo tai padaryti. Ant jų užlipdyti žemėlapiai, chemijos pamokose naudojami plakatai ir kita vaizdinė medžiaga. „Tikimės, kad nors kiek padės. Paukščių visada atsidauždavo į stiklus, bet tiek, kiek šiandien, dar niekad nebuvo. Gal kažkas jiems nutiko“, – svarstė direktorė.
Ornitologų teigimu, vienas stiklinis pastatas pražudo daug daugiau paukščių nei visos vėjo jėgainės esančios Lietuvoje.
Klaipėdos savivaldybė kviečia ir ragina visus klaipėdiečius prisidėti prie paukščių išsaugojimo ir suteikti jiems galimybę pavasarį sugrįžti į Lietuvą.
„Įsivaizduokime, jei kiekvienas klaipėdietis išsaugotų nors vienam paukšteliui gyvybę, koks pulkas grįžtų švęsti pavasario... “, – sakoma savivaldybės pranešime.
Statistika šiurpi – skaičiuojama, kad kasdien Europoje atsitrenkę į pastatus žūva per 200 tūkstančių paukščių.
Plėšriųjų paukščių atvaizdai ant stiklų negelbsti
Šiuo metu vyksta intensyvi rudeninė smulkių paukščių migracija. Vienas iš pagrindinių paukščių migracijos kelių driekiasi pajūriu, todėl paukščiai norom nenorom turi skirsti per Klaipėdos miestą. Teiginiai, kad žūvančių paukščių skaičių galima sumažinti ant langų priklijavus plėšriųjų paukščių siluetų, yra mitas. Paukščiai iš vidaus priklijuotų tamsių daiktų nemato, nes langai atspindi priešais lauke augančius medžius. Jau kelerius metus Klaipėdos mieste stebima situacija, kaip žūva paukščiai, atsitrenkę į pastatą, kurio langai yra apklijuoti tokias siluetais, tvirtina Lietuvos gyvūnų globos daugijos (LGGD) atstovas Julius Morkūnas.
Jo išplatintame pranešime teigiama, kad vien šį rudenį per maždaug tris savaites atsitrenkę į minėto pastato langus žuvo mažiausiai 70 nykštukų, slanka, kikilis, kelios zylės. Dar 34 nykštukai rasti gyvi ir, atsigavę po trumpos globos, buvo paleisti. Tikėtina, kad tai tik mažesnioji į atsitrenkusių paukščių dalis, nes daugelį nelaimėlių išnešioja varniniai paukščiai ir katės.
Galima langus ištepti skystu muilu ar indų plovimo priemone, kad jie kuo mažiau atspindėtų aplinkinius objektus.
Daroma išvada – priemonė plėšriųjų paukščių siluetais apklijuoti langus nėra efektyvi. Manoma, kad metodas apklijuoti stiklą padėtų tik tuo atveju, jei būtų apklijuota 80 procentų permatomo stiklo ploto (pavyzdžiui, tai tiktų stiklinėms autobusų stotelių sienoms).
Apsisaugoti nuo mirtinų paukščių atsitrenkimų į langus galima naudojant specialų stiklą, kurį paukščiai mato kaip kliūtį. Tai galėtų būti taikoma bent jau naujai statomiems pastatams su stiklo konstrukcijomis, tvirtina LGGD atstovas.
Yra ir keletas paprastesnių variantų, kurie padėtų apsaugoti sparnuočius. Pavyzdžiui, galima neplauti, nevalyti langų, kad jie kuo mažiau atspindėtų supančios aplinkos (bent jau rudeninės ir pavasarinės migracijos metu). Galima langus ištepti skystu muilu ar indų plovimo priemone, kad jie kuo mažiau atspindėtų aplinkinius objektus. Gera priemonė galėtų būti tiesiog užtrauktos dieninės užuolaidos ar šviesios žaliuzės. Pastebėjus, kad į langus atsitrenkia daug paukščių, ant stiklų iš vidaus reikėtų priklijuoti didelius balto popieriaus lapus.