Žurnale „Plos One“ trečiadienį apie tai išspausdinta publikacija, rašo CNN. Mokslininkai vadina naują beždžionių rūšį Cercopithecus Lomamiensis, vietiniai gyventojai jį vadina lesula. Šios beždžionės Konge aptinkamos Lomani miškuose. Mokslininkai tvirtina, kad tai tik antra atrasta nauja beždžionių rūšis per 28 metus.
„Mes niekada nesitikime rasti naujų rūšių, tačiau Lomami baseinas yra labai didelis, o biologinių tyrinėjimų jame atlikta labai mažai“, – sakė Johnas Hartas, pagrindinis projekto vadovas.
Anot vadovo, aptikti naują rūšį padėjo tiesiog sėkmė.
Apsistojusi vienoje gyvenvietėje komanda praėjo pro paštą, prie kurio virvute buvo pririšta beždžionė. Ją augino vietos mokyklos direktoriaus duktė Georgette, priglaudusi beždžionėlę, kai jos motiną nužudė medžiotojai.
Komanda nufotografavo beždžionę ir parodė savo vadovui Hartui. „Aš iškart pamačiau, kad tai kažkas nauja. Tai buvo beždžionėlė, kuri, atrodė, tarsi būtų iš Rytų, jos spalva ir linijos buvo visai kitokios“, – pasakojo vadovas J.Hartas.
Mokslininkams kilo įtarimų, mat jiems buvo žinomos beždžionės, kurias jie vadino pelėdsnukėmis. Biologai nebuvo tikri, ar lesula ir pelėda yra ta pati rūšis, mat vyriškos ir moteriškos lyties tos pačios rūšies beždžionės gali atrodyti kiek kitaip.
Tyrė trejus metus
J.Hartas ir jo komanda moksliškai įrodinėjo, kad tai nauja beždžionių rūšis. Vadovas pasitarė su antropologais ir genetikais. Išsamus tyrimas truko trejus metus.
Komandos nariai miškuose pastatė garso įrašymo prietaisus, kad galėtų įrašyti beždžionių skleidžiamus garsus.
Iš miško buvo surinktos neseniai leopardų nužudytos beždžionės, jos buvo vežamos į tyrimų centrą JAV.
Po ilgų tyrinėjimų atrasta nauja beždžionių rūšis. Teigiama, kad lesula beždžionės gyvena 17 tūkst. kv. metrų teritorijoje tarp Lomani ir Tshuapa upių Kongo Demokratinėje Respublikoje.
J.Hartas tikisi, kad naujas pranešimas paskatins saugoti centrinės Afrikos miškus. Šie miškai, teigiama, yra potencialus mokslinių atradimų šaltinis ir pagrindinis žemės biologinės įvairovės atspindys.