„Veterinarijos specialistų, medžiotojų ir visos visuomenės nerimą sukėlė keletas atvejų, kai Alytaus rajono miškuose buvo rastos kritusių šernų gaišenos. Reikia pasakyti, kad tam tikras žvėrių gaišimas yra natūralus procesas, tačiau šiuo atveju suneraminto gan didelis kritusių žvėrių skaičius sąlyginai nedidelėje teritorijoje. Šio reido metu norėjome objektyviai įvertinti šiandieninę situaciją“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.
Pasak direktoriaus, pasirinkti būtent tie regiono miškai, kuriuose buvo rastos kritusių šernų gaišenos. Apžvalgos metu specialistai kritusių šernų nepastebėjo. Tačiau, nors daugiau žvėrių gaišimo atvejų nenustatyta, specialistų vertinimu rizika dėl pavojingų užkrečiamųjų ligų, ypač afrikinio kiaulių maro, vis dar išlieka labai didelė.
Reikia pasakyti, kad tam tikras žvėrių gaišimas yra natūralus procesas, tačiau šiuo atveju suneraminto gan didelis kritusių žvėrių skaičius sąlyginai nedidelėje teritorijoje, – sakė J.Milius.
Įvertinama ir ta aplinkybė, kad kol kas tiksli diagnozė, kas galėjo sukelti šernų gaišimą, nenustatyta. Vienam iš kritusių šernų diagnozuota pastereliozė.
Alytaus rajonas vis dar laikomas padidintos rizikos zona, kurioje taikomos visos priemonės, kurios privalomos įtarus gyvūnų užkrečiamąją ligą. Toliau tiriami visų Alytaus rajone sumedžiotų šernų kraujo ir organų mėginiai afrikiniam ir klasikiniam kiaulių marui nustatyti, imami kiaulių kraujo mėginiai iš kiaulių laikytojų, laikančių kiaules netoli miškų, kuriuose buvo rasti kritę šernai, kasdien apžiūrimi miškų masyvai, šernų gulėjimo vietos, jaukyklos ir šėryklos, tikrinant, ar nėra nugaišusių gyvūnų. Šio rajono medžiotojai neturi vartoti sumedžiotų šernų mėsos maistui, kol negauti laboratorinių tyrimų rezultatai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius pabrėžė, kad nors šiuo metu dėmesio centre yra Alytaus rajonas, tačiau privaloma atidžiai stebėti situaciją visoje šalyje.
Nuo sausio 1-osios iš visos Lietuvos į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą laboratoriniams tyrimams pristatyti 372 sumedžiotų šernų mėginiai afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimams, iš gyventojų, laikančių kiaules bei skerdžiančių jas savo reikmėms, paimtas 201 mėginys. Alytaus rajone paimti 63 šernų ir 9 kiaulių kraujo ir organų mėginiai afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimams. Visų tyrimų rezultatai neigiami, t.y. minėtų ligų sukėlėjų nenustatyta.