Tyrėjai nustatė, kad kai kurių rūšių papūgos gyvenimo pradžioje vienodai gerai naudojasi dešine ir kaire kojomis, tačiau ilgainiui pradeda teikti pirmenybę kuriai nors vienai iš jų.
Australijos mokslininkai išsiaiškino, kad beveik visos jų tirtos papūgos labiau linkusios naudotis kaire koja ir akimi, o ne dešine.
„Iš esmės pastebimas labai glaudus ryšys tarp akies, kuria jos apžiūrinėja daiktus, ir letenėlės, kuria juos sugriebia. Tai labai būdinga visoms rūšims, išskyrus porą (išimčių), – sakė šiam tyrimui vadovavęs Sidnėjuje esančio Macquarie universiteto vyresnysis lektorius Calumas Brownas. – Kai kurių rūšių papūgoms būdingas griežtas dešiniarankiškumas arba kairiarankiškumas – iš esmės beveik be jokios variacijos.“
Straipsnyje, kuris buvo paskelbtas mokslo žurnale „Biological Letters“, nurodoma, kad C.Brownas ir jo kolegos ištyrė apie 320 papūgų, priklausančių 16-ai Australijoje paplitusių rūšių, siekdami nustatyti, kuria akimi paukščiai dažniau apžiūri potencialų lesalą.
Galiausiai jie išsiaiškino, kad apie 47 proc. papūgų labiau linkusios naudotis kaire koja ir akimi, 33 proc. – dešine, o likusios vienodai naudodavosi abiejų pusių galūnėmis ir akimis.
Žmonių dešiniarankiškumą arba kairiarankiškumą lemia tai, kad kuris nors iš smegenų pusrutulių yra labiau išlavėjęs – šis reiškinys vadinamas lateralizacija. Tačiau panašu, kad papūgų gebėjimas naudotis galūnėmis nepriklauso nuo skirtingo smegenų pusių išlavėjimo.