Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Geri norai gali pakenkti, arba kaip elgtis radus laukinių gyvūnų ar paukščių jauniklius

Gamtoje – jau vėlyvas pavasaris, daugelio paukščių pirmosios vados jau yra išsiritusios ir paaugusios, kai kurie jaunikliai (didžiųjų ančių, pilkųjų žąsų, juodųjų strazdų) jau palieka lizdus. Dauguma paukščių jauniklių iš lizdų iškeliauja dar nemokėdami skraidyti.
Pelėdžiukai
Pelėdžiukai / GGA nuotr.

Tai natūralus elgesys – lizde dideli jaunikliai kelia daug triukšmo ir visi iš karto gali tapti plėšrūnų aukomis. Palikę lizdą jie tyliai laukia su maistu atskrendančių tėvų ir dauguma iš jų išvengia pavojų. Panašiai yra ir su laukiniais žvėreliais. Briedžiukai jau yra 2–3 savaičių, pasaulį išvydo jau antroji šiemet kiškių vada, voveriukai jau irgi savarankiškesni.

Pastarąjį mėnesį į Gyvūnų globėjų asociaciją skambina vis daugiau Lietuvos gyventojų ir praneša, kad rado laukinių paukščių ir žvėrelių jauniklių. Žmonės teiraujasi, ką tokiu atveju daryti, kuo tuos jauniklius šerti. Dažniausiai manoma, kad rastieji jaunikliai yra našlaičiai ir jiems reikia globos.

GGA nuotr./Bebriukas
GGA nuotr./Bebriukas

Radę paukščio ar kokio kito gyvūno jauniklį neskubėkite jį imti į rankas. Neretai mažylių tėvai yra netoliese ir tik pabūgę žmonių bei norėdami neišduoti, kur yra palikuoniai, pasitraukia tolyn. Todėl neimkite tuoj pat bejėgių mažylių, nepadarykite klaidos, nes parsinešę namo ir pašėrę netinkamu pašaru, tik pakenksite laukinei gamtai, o jei ir išauginsite, nelaisvėje užaugusiems mažyliams nebebus įmanoma sugrįžti į gamtą. O už tai, kad tik dėl noro pasidžiaugti jaunikliais pasiėmėte juos į namus, galite būti nubausti administracine bauda, kadangi kištis į laukinę gamtą draudžiama. Gamta protingesnė. Tad nedarykite už ją išvadų. Neretai paukščiai ir žvėrys palieka nesveikus jauniklius. O tų nesveikųjų reikia ir plėšriesiems žvėrims ir jų jaunikliams kaip maisto.

Jei gamtoje aptikote paukščių ar žvėrių jauniklių, pirmiausia nuošaliau būdami stebėkite, ar jie yra sveiki, ar nesužaloti. Jokiu būdu jų nelieskite, niekur neneškite, nemaitinkite, mat laukiniam gyvūnui geriausia laukinėje aplinkoje. Jauniklius palikite toje pat vietoje ir pasišalinkite. Žmonės neretai ne iš blogos valios, o iš nežinojimo kišasi jauniklį į užantį ir vežasi namo. Tačiau būtų kur kas geriau, jei prie tų mažylių ateitumėte po kokių 1–2 valandų. Jei jie tėvų tikrai palikti likimo valiai ar tėvai žuvę, tikrai išgirsite, kad, pavyzdžiui, paukščiukai alkani, pamatysite, kad stirniukas ar šerniukas nusilpęs. Žmogaus pagalba būtina tik tuomet, jei paukštis yra sužeistas arba jauniklio nebegali prižiūrėti tėvai.

GGA nuotr./Globėjų rankose
GGA nuotr./Globėjų rankose

Kaip elgtis radus paukščio jauniklį?

Jei paukščiukas yra sužeistas, ligotas, virsta ant šono, negali plasnoti, kraujuoja, nukarę, išsukti sparneliai, pasišiaušusios plunksnos, atrodo leisgyvis, nedelsdamas kreipkitės į artimiausią veterinarijos gydyklą, gamtosaugininkus ar Gyvūnų globėjų asociaciją.

Jei jauniklis plikas, bejėgis, jei iškritęs iš lizdo, jam taip pat reikia pagalbos. Kol ieškosite, iš kurio lizdo šis paukštukas iškritęs, laikykite jį šiltai. Jei radote lizdą, įkelkite mažylį atgal. Iš tolo stebėkite, ar atskrenda į lizdą tėvai. Jei tėvai pasirodė, jauniklis saugus. Jei tėvų nesulaukėte kelias valandas, kreipkitės į gamtininkus ar į Gyvūnų globėjų asociaciją.

Jei lizdo nerandate arba jis suardytas, tuomet pagaminkite lizdelį – nedidelėje dėžutėje pradurkite skylučių ir į ją įklokite šieno arba įdėkite senojo išardyto lizdo likučius. Po to įkelkite lizdelį su paukšteliu į greta esantį medį, kad neiškristų ir nebūtų saulėkaitoje ir kad nepasiektų plėšrieji gyvūnai. Jei tėvai pasirodė, jauniklis saugus.

GGA nuotr./Tik būdami tikri, kad jauniklio tėvai sužeisti ar žuvę, imkitės juo rūpintis.
GGA nuotr./Tik būdami tikri, kad jauniklio tėvai sužeisti ar žuvę, imkitės juo rūpintis.

Jei jauniklis apsiplunksnavęs ir šokinėja ant žemės, palikite jį ramybėje. Tėvai atskrenda ir jauniklį pamaitina. Jei paukštukas straksi gatvėje ar kitoje judrioje vietoje, panėšėkite jį iki artimiausio medžio ar krūmo ir patupdykite ant šakos.

Tik būdami tikri, kad jauniklio tėvai sužeisti ar žuvę, imkitės juo rūpintis. Paukščių jaunikliams pagalbos reikia tik jei jie sužeisti, rasti ant žemės pliki arba palikti abiejų tėvų.

Jei įsitikinote, kad jaunikliui tikrai reikia pagalbos, kol vešite į Gyvūnų globėjų asociaciją, jo nešerkite ir negirdykite, šiltai laikykite nedidelėje dėžutėje, išklotoje minkštu popieriumi, dėžutės šonuose ir dangtyje pradurkite skylučių.

Tikros nuolatinės globos, rūpinimosi ar gydymo reikia tik sužeistiems, tikrai be tėvų likusiems jaunikliams. Apie tokius rastus ir globos reikalaujančius gyvūnus reikėtų skubiai pranešti Gyvūnų globėjų asociacijai telefonais: 8 655 70058 ir 8 686 44828.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos