Anot gyvūnų globėjų, įrengti šėryklas kainuotų nedaug – užtektų tik pastatyti specialius ženklus.
Dėl benamių kačių maitinimo ne kartą tarp jonaviečių yra įsiplieskę ginčai, o savivaldybės viešosios tvarkos skyrius benamius gyvūnus šeriantiems jonaviečiams grasina baudomis.
Pagal galiojančią tvarką, benamius gyvūnus galima šerti tik specialiai tam įrengtose šėryklose, tačiau jų Jonavoje – nėra.
„Tokias šėryklas turi įsirengę ne tik didieji, bet ir mažesni miestai. Jonavoje, deja, nėra nei gyvūnų prieglaudos, nei šėryklų“, – sakė beglobiais gyvūnais besirūpinanti jonavietė Ilona Kolitaitė.
Šėryklos – specialiu ženklu pažymėtos vietos, esančios tam tikru atstumu nuo gyvenamųjų namų, maitinimo įstaigų, vaikų darželių ir mokyklų.
Anot I.Kolitaitės, savivaldybei įteisinus tokias vietas, toliau jų priežiūra galėtų rūpintųsi savanoriai, taip pat gyvūnams maistą ten nešti galėtų ir gyventojai.
„Dabar yra taip, kad žmonės maistą katinams mėto pro langus, po balkonais“, – sakė I.Kolitaitė.
Laukinių kačių buvo ir bus
Pasak I.Kolitaitės, laukinių ir benamių kačių problemos išspręsti nepavyko dar nė vienam rajonui – dažniausiai dėl neatsakingo žmonių elgesio jų buvo, yra ir bus.
„Tačiau galime pasidžiaugti, kad dalyvaujame tarptautinėje sterilizacijos programoje „Pagauk, sterilizuok, paleisk“.
Pagaunamos laukinės katės yra sterilizuojamos, ir toje pačioje vietoje paleidžiamos – taip mažėja benamių kačių problema, jų nedaugėja. Labai tikiuosi, kad seniūnija ir savivaldybė reaguos į mūsų prašymą, ir Jonavoje bus nustatytos vietos, kur galima šerti benamius katinus“, – sakė I.Kolitaitė.
Kaip informavo Jonavos miesto seniūnija, sprendimas dėl kačių šėryklų dar nėra priimtas. „Kai nuspręsime, tada informuosime“, – jonavoszinios.lt sakė miesto seniūnijoje.
Šiauliuose pradžia buvo sunki
Viena iš Lietuvos savivaldybių, įrengusi benamių kačių šėryklas – Šiauliai. Kaip jonavoszinios.lt sakė Šiaulių miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriuje, Šiaulių mieste iš viso yra 15 tokių vietų. Šėryklos Šiauliuose įrengtos nuo 2013 metų.
Pasak L.Vaičeliūnienės, Šiauliuose yra paskirti ir gyvūnų šėrikai, kurie benamiais keturkojais rūpinasi, o savivaldybė bendradarbiauja su gyvūnų globos organizacijomis.
„Pradžia buvo sunki. Dėl šių vietų pykosi gyvūnų mylėtojai ir nemylėtojai. Dabar jau – viskas gerai. Rasti vietas, kur galėtų būti šėryklos, iš karto nebuvo lengva, juk jos – tarp daugiabučių. Visko buvo, darėm ir gyventojų apklausas. Be abejo, buvo ir nepatenkintų tokiu sprendimu“, – jonavoszinios.lt sakė Šiaulių miesto savivaldybės viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriaus vyr.specialistė Lilija Vaičeliūnienė.
Tiesa, šėryklas įrengusi savivaldybė nepaliko jų priežiūros. Pasak L.Vaičeliūnienės, Šiauliuose yra paskirti ir gyvūnų šėrikai, kurie benamiais keturkojais rūpinasi, o savivaldybė bendradarbiauja su gyvūnų globos organizacijomis.
„Katės prie jų įprato ir iš daugiabučių kiemų „persikraustė“ maitintis į šėryklas, o aplinka prie daugiabučių tapo tvarkingesnė“, – sakė specialistė.
Pasak L.Vaičeliūnienės, Šiauliuose taip pat vykdoma gyvūnų sterilizacijos ir kastracijos programa, o vėliau tokie gyvūnai vėl paleidžiami ten, kur buvo sugauti. Taip mažinamas beglobių gyvūnų skaičius.