Pasaulinė gyvūnijos diena: verta prisiminti gyvūnų teises

Gyvūnai yra mūsų draugai, pagalbininkai ir šeimos nariai. Jie turi teisę niekada nejausti alkio ir troškulio, nepatogumo, baimės, skausmo ir kančios bei elgtis pagal prigimtinius poreikius, parengtoje publikacijoje rašo Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas.
Šunys banglentininkai Kalifornijoje
Šunys banglentininkai Kalifornijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

1931 m. Florencijoje (Italija) tarptautinės gyvūnų globos konferencijos dalyviai nusprendė spalio 4-ąją, šv. Pranciškaus mirties dieną švęsti kaip Pasaulinę gyvūnų globos dieną. Krikščionys laiko šv. Pranciškų gyvūnų globėju, todėl ši diena buvo paskelbta ir Pasauline gyvūnijos diena.

Lietuvoje Pasaulinė gyvūnų diena pradėta minėti nuo 2000 m. ir yra įtraukta į minėtinų dienų sąrašą. Šios dienos misija – pagerbti visas gyvūnų gyvybės formas bei žmonijos ir gyvūnijos tamprų ryšį, padėkoti gyvūnams už jų didžiulę svarbą žmonių gyvenime, suteikiant žmogaus gyvenimui daugiau džiaugsmo ir prasmės. Šios dienos paminėjimo proga rengiami įvairūs susitikimai su visumene, skaitomos paskaitos, skatinama susimąstyti apie gyvūnijos apsaugą, gyvūnų teises, jų priežiūrą.

Daugelyje kitų pasaulio valstybių laikomasi tradicijos šią dieną pamaloninti savo gyvūnus skanesniu ėdalu, neversti dirbti sunkių darbų, neskersti gyvūnų. Susirūpinimas gyvūnų gerove yra grindžiamas pripažinimu, jog gyvūnai yra jautrios būtybės, gebančios jausti skausmą, kentėti, turinčios individualius poreikius.

Alfredo Pliadžio nuotr./Laimingas šunų gyvenimas Norvegijoje
Alfredo Pliadžio nuotr./Laimingas šunų gyvenimas Norvegijoje

Šiuo pagrindu, kaip pažymi Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai. siekiama, jog žmogaus naudojami gyvūnai išvengtų bereikalingo skausmo, jiems būtų užtikrinamos tam tikros gyvenimo ar elgesio su jais sąlygos. Įstatymuose gyvūnų gerovės reikalavimai atsirado XIX amžiuje, pirmiausia Britanijoje.

Šiuo metu elgesį su gyvūnais reguliuoja daugelis valstybių, tam dėmesys skiriamas veterinarijos moksle, bandymuose su gyvūnais, bioetikoje. Taip pat šioje srityje veikia atskiros valstybinės institucijos ir nevyriausybinės organizacijos.

ES – gyvūnų strategija

Europos piliečiams labai rūpi gyvūnų gerovė, ir pastaraisiais metais vis daugiau žmonių domisi, ar su gyvūnais elgiamasi etiškai.

Remiantis ES tyrimu, gyvūnų gerovė aktuali 64 proc. gyventojų. Gyvūnų gerovė yra viena iš prioritetinių sričių Europos Sąjungoje. Siekdama užtikrinti kuo aukštesnį gyvūnų gerovės lygį, Europos Komisija yra parengusi ES strategiją dėl gyvūnų gerovės apsaugos 2012 – 2015 m.

ES gyvūnų apsaugos ir gerovės strategija yra gerovės standartų gerinimo 2012–2015 m. pagrindas, užtikrinantis, kad tie standartai būtų taikomi ir jų būtų laikomasi visose Europos Sąjungos šalyse.

Gyvūnų teisės ir laisvės:

– turėti namus ir nekentėti dėl temperatūros pokyčių ar kitokio fizinio diskomforto;

– turėti galimybę natūraliai vystytis ir elgtis pagal prigimtį;

– nekęsti skausmo ir kančių nuo ligų ir žaizdų;

– nebadauti ir gauti kokybišką vandenį ir pašarą;

– gyventi be baimės ir baigti gyvenimą be kančių.

Pagarba gyvūnams ir jų teisių bei laisvių užtikrinimas turėtų būti kiekvieno mūsų moralės norma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis