„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šunų veislės: vadovautis mada ar sveiku protu?

Turbūt nėra tokio reiškinio, kuriam nedarytų įtakos mada. Mados vėjai įsisuka ir į šunų giminę...
Šioje nuotraukoje – dviejų populiariausių Jungtinėse Amerikos Valstijose šunų veislių jaunikliai – Labradoro retriveris (dešinėje) ir vokiečių aviganis.
Šioje nuotraukoje – dviejų populiariausių Jungtinėse Amerikos Valstijose šunų veislių jaunikliai – Labradoro retriveris (dešinėje) ir vokiečių aviganis. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šunys – madų ir politikos įkaitai

Neblogas kinologijos madų pavyzdys – Bostono terjerai, kurie 1905–1935 metais Jungtinėse Valstijose buvo labiausiai pageidaujami šunys. Bet kai kino teatruose pasirodė vaidybinė juosta apie Rin Tin Tiną (vokiečių aviganis), visiems prireikė „vokietukų“. Bostono terjerai greit atsidūrė užribyje.

Deja, vokiečių aviganiai neilgai mėgavosi šlove. Prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas sukėlė neapykantą viskam, kas vokiška. Vokiečių aviganius naikino, o jų veisėjus persekiojo. Tokia pati lemtis netrukus ištiko taksus ir kitas vokiečių išveistas šunų veisles.

Žmonės atsikvošėjo tik tuomet, kai gerų veislinių šunų, būsimųjų reproduktorių, liko vos kelios dešimtys.

Panaši lemtis ištiko čiau čiau – kinai juos slapčia gabeno į kaimynines šalis, kad išgelbėtų nuo chunveibinų persekiojimo.

Pasibaigė Antrasis pasaulinis karas. Jungtinėse Valstijose išmušė biglių, pudelių, amerikiečių kokerspanielių, dalmatinų valanda.

Šių šunų populiarumo kreivė šovė aukštyn, nes pasirodė vaidybiniai filmai arba vykusiai sukurta kokio nors produkto reklama su minėtų veislių šunimis. Naujieji šunų savininkai nesuko galvos, kad nieko neišmano apie patikusią veislę. Dauguma nė nesigilino, kokia veislės paskirtis.

Ažiotažo pasekmė – Europoje ir JAV atidaromos (tai vyksta ir šiandien) veislinių šunų prieglaudos, veislių gynimo fondai. Skamba baisiai: veislinių šunų prieglauda.

Vyraujančios šunų mados

Šiuo metu Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose populiariausių šunų veislių penketuką sudaro Labradoro retriveriai, auksaspalviai retriveriai, vokiečių aviganiai, Jorkšyro terjerai ir bigliai. Tačiau žiniasklaida mėgsta tvirtinti, kad dabar žmonės labiau vertina miniatiūrinius, „kišeninius“ šuniukus. Ar tikrai?

Paprasčiausiai „kišeniniai“ šuniukai dažniau pastebimi. Žmonės su jais keliauja, eina apsipirkti, lankosi viešuose renginiuose, kai tuo tarpu „sunkioji artilerija“, dideli šunys, lieka namuose.

Pastaruoju metu šuns veislės pasirinkimą vis dažniau lemia ne dydis, mada ar išskirtinis grožis, o šuns esmė. Kad tai tiesa, rodo retriverių populiarumas. Geranoriški, nesunkiai valdomi, sportiški, nelepūs retriveriai yra puikūs šeimos šunys. Su jais galima ir pačiam sportuoti, ir užsiimti Agility, Obedience ar kitokiu šunų sportu.

Kai žurnalų viršeliuose ar televizijų laidose kažkas ima puikuotis Jorkšyro terjerais, visiems prireikia tokių šuniukų. Gerai, kad pastaruoju metu jorkų mada šiek tiek atslūgo.Statistika rodo, kad žmonės pradėjo vertinti šuns esmę. Pradėjome vertinti tai, dėl ko šunys buvo prijaukinti: būti mūsų palydovais, ištikimais draugais. Ne grožis ir mada, o šuns protas ir geras būdas vis dažniau ima viršų.

Lietuvos populiariausių šunų veislių sąrašo viršuje taip pat rasite vokiečių aviganius, auksaspalvius ir Labradoro retriverius. Tačiau, reikia pripažinti, kad „popsinė“ kultūra daro nemažą įtaką šunų veislių reitingams.

Kai žurnalų viršeliuose ar televizijų laidose kažkas ima puikuotis Jorkšyro terjerais, visiems prireikia tokių šuniukų. Gerai, kad pastaruoju metu jorkų mada šiek tiek atslūgo.

Beje, ieškantiems nedidelių šuniukų veisėjai turi ką pasiūlyti – populiarėja čihuahua, cvergšnauceriai, taksai, prancūzų buldogai, mopsai, bišonai.

„Šuniškos mados“ turi savybę vis atgimti. Štai pastaraisiais metais sustiprėjo Sibiro haskių, Aliaskos malamutų, amerikiečių akitų paklausa. Apsvaigę nuo Šiaurės šunų akių būsimieji šeimininkai sutrinka, kai paklausi apie „šiauriečių“ temperamentą ir auklėjimą.

Tai kokį šunį pasirinkti, paklausite jūs.

Rinkitės ne pagal plauką, o pagal šuns charakterį. Ir ne vien į šuns, bet ir į savo charakterį atsižvelkite. Ir dar pridurtume: prie šuns plaukų galima priprasti, bet prie netinkamo būdo – niekada.

Koks šuo pagal charakterį ir temperamentą jums tiktų, gali padėti ir tam skirtas testas, kurį rasite paspaudę čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų