Apie kalėdines dovanas: kaip išrinkti, kaip supakuoti ir kaip ištverti Kalėdų sezoną

Būna, kad ir vieną dovaną išrinkti labai sunku, o ką jau kalbėti apie daugybę, kurių tradiciškai prireikia per kalėdinį laikotarpį. Gal mūsų patarimai padės sumažinti įprastą stresą, beveik garantuotą, jei nesielgėte išmintingai ir nepirkote jų iš anksto, per visus metus.
Kalėdinės dovanos
Kalėdinės dovanos / 123rf.com nuotr.

Spalvotame popieriuje – emocijos

Kalėdinės dovanos... Mielieji prekybininkai kasmet pasistengia, kad su jomis susijęs nerimas apniktų kuo anksčiau ir kuo daugiau žmonių. Anot amerikiečių psichologų, „dovanų reikalai“ – labiausiai nervus žeidžianti šio šventinio meto dalis. (Kas, jei ne užatlantės gyventojai, ypač gerai nusimano apie kalėdinių dovanų sindromą – juk panašu, kad dar būdami motinos įsčiose jie pasigauna kasmet pasikartojantį pirkimo, pakavimo, apsikeitimo virusą. Pas mus jam irgi jau gera, o ateityje, matyt, bus dar geriau...)

Amerikoje paskaičiuota, kad kasmet tenykščiai gyventojai išleidžia dovanoms per šimtą milijardų JAV dolerių, iš jų keli milijardai tenka toms, kurios nevertinamos, už kurias jų gavėjai nebūna dėkingi. 

Kodėl ritualas, kuris turėtų padėti atsipalaiduoti ir suteikti vien džiaugsmą, neretai virsta tikru psichologiniu išmėginimu? Todėl kad į spalvotą popierių vyniojamas ne tik daiktas, bet dažniausiai ir gera dozė emocijų, paslėptų prasmių. Pasak antropologo profesoriaus Roberto Cialdini, apsikeitimas dovanomis nėra vien tik malonus gestas – tai vienas iš kertinių žmonių bendravimo stulpų. Kai jas vieni kitiems dovanoja atskirų genčių vadai (šiuolaikiniai įmonių vadovai), genties (darbo kolektyvo) nariai arba genties vadas žemesnio rango nariams (bosas – pavaldiniams), dovanos virsta statuso, pagarbos ir įvertinimo ženklais, tokiais svarbiais kiekvienam mūsų. „Jie kuria ir cementuoja sąjungas, partnerystę.“ O jei kalbėtume apie asmeniškesnius ryšius, kurie mus sieja su šeimos nariais, mylimaisiais ir draugais? Dovanų parinkimas jiems – dar sudėtingesnis darbas (nors kartais taip ir neatrodo): juk jomis atskleidžiame, ką apie tuos žmones galvojame, ką žinome, kaip gerai suprantame ir kaip stipriai mylime...

Sociologas Theodore’as Caplow drauge su kolegomis yra ištyręs 350 amerikiečių šeimų dovanojimo įpročius. Toji studija paskatino jį išskirti keletą pagrindinių reikalavimų, kurių dera paisyti parenkant kalėdinę dovaną. Ji turėtų:

  • maloniai nustebinti;
  • atspindėti duodančio emocinio ryšio su gaunančiu stiprumą;
  • pademonstruoti, kad dovanotojas nutuokia apie gavėjo skonį ir gyvenimo prioritetus;
  • kainuoti maždaug tiek, kokios vertės dovanos žmogus tikisi.

Šiuos punktus galime papildyti. Ar sutiksite, kad, tarkim, gauti gerokai brangesnę dovaną, nei dovanojote nėra smagu, greičiau, atvirkščiai – į smegenis tuoj pat ima lįsti visokie neramūs pasvarstymai, kaip antai: kokie buvo žmogaus motyvai? kaip jam atsilyginti? ką jis pagalvojo apie mane, kai pamatė kuklią dovaną? Ar pritartumėte teiginiui: jei prie vienos Kalėdų eglutės susirinks visi giminaičiai, nepatartina sūnėnui, net ir pačiam mylimiausiam, dovanoti brangesnio daikto nei savo vaikui, o tėvams – tokio, kurio vertė gerokai didesnė nei sutuoktinio tėvų? Turbūt bet kuris žmogus, nesvarbu, kokioje šalyje gyvena, sudėliotų spalvingą puokštę patarimų, paremtų savo kalėdine patirtimi.    

Ar tikrai myli?

Kai įveikiame pirmąjį etapą, t. y. kiekvienam iš sąrašo paruošiame po dovaną, mūsų laukia dar viena stresą kelianti procedūra – jų išvyniojimas. Toji akimirka, kai atsakoma į klausimus: ar mano pastangos, pinigai ir sugaištas laikas lakstant po parduotuves nenuėjo šuniui ant uodegos? gal žmonės tik apsimeta sužavėti, bet iš tiesų yra visai kitaip? O paskui ateina eilė nuoširdžiai pasidžiaugti savo dovana arba tuoj pat tapti genialia aktore, po laiminga šypsena puikiai slepiančia nusivylimą, – juk nesinori kito užgauti. Beje, kalėdinis mandagumas reikalauja ne tik šypsotis, bet ir išsijuosus girti nepatinkančią dovaną ir jos autorių už įžvalgumą...

Kaip palengvėtų kalėdinių dovanų maratono dalyviams, jei visi nuspręstų: svarbi ne dovana, bet davimas. Ir kad metuose, be Kalėdų, dar yra 364 dienos, per kurias taip pat kuo puikiausiai tinka ką nors kitam padovanoti.

Amerikoje paskaičiuota, kad kasmet tenykščiai gyventojai išleidžia dovanoms per šimtą milijardų JAV dolerių, iš jų keli milijardai tenka toms, kurios nevertinamos, už kurias jų gavėjai nebūna dėkingi. Ekonomistas Joelis Waldvogelis keletą metų prašė koledžų studentų spėti gautų dovanų kainą. Paaiškėjo įdomus dalykas – jie neretai jas „atpigindavo“, palyginti su parduotuvės kaina. Kitaip sakant, studentai lyg veidrodis atspindėjo visuotinę tendenciją: kadangi gavėjai dovanos paprastai nesutapatina su pinigais, kuriuos dovanotojas išleido ją įsigydamas, išeina, jog daugybė žmonių, net ir pirkdami ne niekus, bet gerus daiktus, tuščiai iššvaisto krūvas pinigų. O jei taip, kam pirkti brangias dovanas? Kur kas racionaliau būtų apsiriboti kukliomis primenant sau, kad ne ant daikto užrašytas litų kiekis nulemia jos vertę kito akyse. Beje, dovana tampa auksinė tada, kai jos neužsisakome, bet žmogus ima ir pataiko į dešimtuką, – mums dingojasi, jog dovanotojas daug apie mus galvojo ir labai stengėsi.  

Kad ir kokie būtume gyvenimo lamdyti ir mokyti, kad ir kiek mums būtų metų, vis tiek viliamės, jog artimieji padovanos tai, ko iš tikrųjų geidžiame. Patys, be suflerio, susipras, nes kas gi, jei ne jie, gali tai žinoti? Bet kai kuriems iš mūsų ir vėl paaiškėja nemaloni tiesa: žmonės, su kuriais dalijamės duona ir druska (galbūt ir lova), nė nenutuokia, tarkim, kokio dydžio drabužius vilkime. Matyt, dovanos ypač aiškiai parodo, ar tiems, kurie taip arti mūsų, iš tiesų rūpime, ar jie mus iš tiesų myli... Ir ar mes savo ruožtu iš tiesų žinome ir jaučiame, kokie yra, apie ką svajoja mūsų artimiausi žmonės?   

Mokslininkai atliko įvairių tyrimų, siekdami išsiaiškinti, kaip gerai daug metų drauge gyvenantys vyrai ir moterys pažįsta vieni kitus. Ne kartą iškilo aikštėn, jog tokių porų nariai padaro prielaidą, kad antrajai pusei patinka, pavyzdžiui, toks ir toks baldų stilius, remdamiesi savo pačių simpatijomis ir antipatijomis. Ir labai nustemba, kai partneris pasirenka kitokį variantą. Paprastai per tokį testą nesusikerta tik tie, kurie mato ir suvokia pasaulį labai panašiai. 

Kaip palengvėtų kalėdinių dovanų maratono dalyviams, jei visi nuspręstų: svarbi ne dovana, bet davimas. Ir kad metuose, be Kalėdų, dar yra 364 dienos, per kurias taip pat kuo puikiausiai tinka ką nors kitam padovanoti.

Kaip pasilengvinti gyvenimą?

Sakykite, ką norite, bet atlaikyti kalėdinį dovanų pirkimą ir apskritai visą šventinį erzelį su gausybe maisto, alkoholio ir bendravimo reikia sveikatos! Tačiau paisant tam tikrų taisyklių metų pabaigos stresą, nustekenantį ne tik kūną, bet ir sielą, įmanoma sumažinti. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti. Jei nebėra laiko jais pasinaudoti šiemet, jie pravers kitąmet.

  • Būkite organizuota!

Palikdama viską paskutinei minutei tikrai padarysite sau meškos paslaugą – turime galvoje ir sveikatą, ir piniginę. Iš anksto apgalvoti ir sudaryti pirkinių sąrašą – labai patartina. Beje, ir kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, žirnelių ar majonezo, juk galima nusipirkti nelaukiant gruodžio 24-osios, ar ne?  

  • Neperženkite savo galimybių!

Nesileiskite apkvailinama šventinės reklamos ir pagaunama masinės pirkimo psichozės, kuri kartais įtraukia net ir tada, kai pirkinių planas apgalvotas iš anksto. Šiuo metų laiku patartina dažniau pasitikrinti kreditinės kortelės sąskaitą ir įsitikinti, ar ne per greitai tirpsta pinigai.   

  • Informuokite iš anksto!

Jei jūsų tėvai išsiskyrę ir tenka apsispręsti, su kuriuo iš jų sėsite prie Kūčių stalo, informuokite „paliktąjį“ iš anksto, kad jam būtų laiko apsiprasti su nesmagia žinia. Taip elkitės ir tuomet, jei sutuoktinio tėvai gyvena kitame mieste ir ketinate važiuoti švęsti pas juos. Per Kalėdas jums mažiausiai reikia šeimyninės nesantaikos, todėl neskatinkite kitų žmonių nusivylimo ir apmaudo panašiais nemaloniais netikėtumais švenčių išvakarėse. Kažin ar dovanos padės, jei juos įskaudinsite.

  • Raskite laiko mankštintis!

Švenčių artėjimas nereiškia, kad organizmas atleidžia jus nuo kasdienės sveiko judėjimo porcijos, kaip antai rytinės mankštos, pasivaikščiojimo, treniruočių sporto salėje ar plaukiojimo baseine. Juolab kad tokia fizinė veikla – puikus būdas sumažinti nervinę įtampą.

  • Nepamirškite pavalgyti!

Kai reikalų reikaliukų begalė, kyla pagunda atsisakyti pusryčių ar pietų, kad viską suspėtum. Nedarykite šios klaidos – ir todėl, kad organizmui reikia energijos, ir todėl, kad rizikuojate jį išbalansuoti. Beje, greiti sumuštiniai ar bandelė su kava – ne išeitis. Kai streso priežasčių daug, visavertis maistas – itin svarbus, todėl jūsų racione šiuo metu būtinai turi būti daržovių ir vaisių.

  • Atsargiai su alkoholiu!

Puikiai žinote, kad metų pabaigoje atsiranda daug progų svaigintis – ir prisidaryti bėdos. Pirma, išlaidų dabar ir taip iki kaklo, tad tikrai kvaila jas didinti baudomis už automobilio vairavimą išgėrus (nesinori nė priminti, kad pasekmės gali būti kur kas liūdnesnės nei palengvėjusi piniginė), antra, alkoholis – tai kalorijos! Ypač patartina vengti saldžių kokteilių. Beje, turėkite galvoje: jei kepenims tenka rinktis, su kuo pirmiausia „tvarkytis“ – cukrumi ar alkoholiu – pirmenybę jos teikia cukrui. Vadinasi, jei visą dieną valgėte šokoladą, alkoholio pašalinimas iš organizmo truks ilgiau. 

10 naudingų dalykų

Kokiais kriterijais vadovaudamasi perkate dovanas artimiesiems ir draugams? Jų, aišku, gali būti įvairių, tačiau pasirinkdama tai, kas naudinga sveikatai, niekada nesuklysite. O ar kada nors esate pasidovanojusi kalėdinę dovaną? Tai gali būti pati naudingiausia ir maloniausia dovana iš tų, kurias šiemet rasite prie Kalėdų eglutės! Kad ir ką nuspręstumėte, šios idėjos, mūsų manymu, vertos dėmesio.

1. Savaitgalis kaimo sodyboje

Jei dar nė sykio su mylimuoju nesate pabėgusi nuo miesto šurmulio kur nors į tykią, jaukią vietelę be mašinų ir parduotuvių, padarykite tai! Padovanokite jam dailiai supakuotą pasižadėjimą artimiausiu metu suorganizuoti judviejų savaitgalį kaimo sodyboje.

2. Sulčiaspaudė

Turbūt nereikia aiškinti apie šviežių sulčių naudą organizmui? Tik įsivaizduokite, kaip jausitės kas rytą gerdama gaivų, skanų, energijos ir malonumo teikiantį nektarą!

3. Treniruoklis dviratis

Juk žiūrite televizorių? Galbūt patogiai įsitaisiusi fotelyje, galbūt gulėdama lovoje ir ką nors kramsnodama... O jei turėtumėte treniruoklį dviratį, nušautumėte kelis zuikius iškart: stebėdama patinkančią laidą duotumėte darbo raumenukams, degintumėte kalorijas ir greičiausiai išsiverstumėte be sausainių ar kitokių skanėstų, nejučia atsiduriančių burnoje...

4. Bilietas į seminarą

Kada pastarąjį kartą mankštinote smegenis ne savo darbo vietoje, bet kokioje nors paskaitoje ar seminare, pavyzdžiui, apie atminties lavinimo galimybes? Pasidairykite internete – rasite įvairių pasiūlymų.

5. Žolelių arbatos

Jei iki šiol gėrėte tik kavą, juodąją ar žaliąją arbatas, tikrai vertėtų išmėginti ką nors nauja – kas tonizuoja ir gaivina ne blogiau (galbūt net geriau?) ir suteikia naujų skonio ir aromato pojūčių. 

6. Vonios eteriniai aliejai, jūros druska

Pasijusite visai kitaip – kur kas geriau atsipalaiduosite, patirsite nepaprastą malonumą, jei susiruošusi išsimaudyti į vandenį įbersite jūros druskos su augalų ekstraktais ar įlašinsite kelis lašus nuostabiai kvepiančio eterinio aliejaus.

7. Tapyba ant šilko

Tik pagalvokite, kaip smagu būtų pasakyti: aš moku tapyti ant šilko! Kas mėgino, sako, kad tai – be galo maloni, kūrybinga veikla, iš kurios galima turėti ir realios naudos, pavyzdžiui, pasigaminti originalią aprangos detalę. Internete rasite, kur galima šito išmokti.

8. SPA malonumai

Tai gali būti visai nauja patirtis (ar esate masažuota, tarkim, kriauklėmis arba prieskonių ryšulėliais?) ir akivaizdi pagalba kūnui ir sielai. Kažin ar įmanoma sugalvoti puikesnę dovaną nei SPA kuponas.

9. Šokių klubo abonementas

Galų gale pasiryžkite tam, ką taip gražu ir verta daryti: juk visai kitaip jausitės pakviesta į šokių aikštelę. Be to, tai ideali kūno mankšta! Pasidėkite po eglute jau apmokėtą šokių pamokų sąskaitą.

10. Kompaktinė plokštelė

Lengva, melodinga muzika su gamtos garsais... tokia relaksuojanti, pakylėjanti nuo žemės... Dar prietema, patogus krėslas, žvakės, smilkalai – nirvana garantuota!

Daugiau žurnalo „Laima“ straipsnių rasite paspaudę čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų