Įvairūs niekučiai, muiliukai, kalėdinės dekoracijos jums atrodo pernelyg banalu? Galbūt šiais metais artimiausius žmones nudžiuginkite savo pačių rankomis kurta kalėdų dovana, kuri bus ne tik graži ir miela, bet ir praktiška, ypač skaityti mėgstančiam žmogui. Dekupažo technika kurti rankų darbo knygų skirtukai tikrai nereikalauja daug vargo ar pinigų, pakaks tik šiek tiek kruopštumo ir daug fantazijos.
Nesisielokite, jeigu manote, kad nesate pats didžiausias menininkas, dekupažas nereikalauja jokių meninių gebėjimų, tačiau ši technika išties stebina savo universalumu, kadangi dekoruoti galima visiškai bet kokius paviršius. Tam puikiai tiks medis, stiklas, metalas, keramika ir netgi storas kartonas. O ir popieriaus rūšių, kurios tinka dekupažui, yra nesuskaičiuojama galybė, pradedant nuo vienos ploniausių – servetėlių ir baigiant – paprastu popieriumi su atspausdintu ir jūsų pačių išsirinktu paveikslėliu.
Vienas paprasčiausių šios technikos panaudojimo būdų – tai knygų skirtukų dekoravimas, kurie taps puikiu rankų darbo akcentu prie jūsų dovanojamos knygos ar darbo kalendoriaus. O geriausia tai, kad ir pinigų tam daug neišleisite, juolab jeigu skirtuką dekoruosite ne vieną. Daugelį dekoravimui reikalingų medžiagų galite įsigyti paprastuose prekybos centruose ar statybinių medžiagų parduotuvėse, vis dėlto, jeigu norite, kad darbelis atrodytų visiškai profesionaliai, tuomet vertėtų reikalingas priemones pirkti specializuotose dekupažo prekių parduotuvėse, kurių dabar yra labai daug ir įvairių.
Taigi, dekoruojant knygų skirtukus, jums reikės:
Skirtuko dekoravimui reikalingi daiktai |
♦ Baltų akrilinių dažų. Juos galite pirkti visiškai bet kur: statybinių prekių parduotuvėse, prekybos centruose, dekupažo ar dailės reikmenų parduotuvėse. Jeigu žadate rimčiau užsiimti dekupažu, patarčiau jų nusipirkti daugiau, kadangi baltų dažų reikės beveik visada.
♦ Medinio pagrindo skirtukui. Jie parduodami dekupažo prekių parduotuvėse arba didesniuose prekybos centruose, kuriuose yra dekupažo skyreliai.
♦ Norimo paveikslėlio (šis paveikslėlis yra spausdintas ant paprasto popieriaus). Svarbu: spausdinti būtinai reikia su lazeriniu spausdintuvu, kadangi rašaliniu spausdintuvu atspausdintas paveikslėlis, jį lakuojant, gali išsilieti.
♦ Teptuko. Dekupažui patartina naudoti teptukus, kurių šereliai yra sintetiniai, jie patys švelniausi, po dažymo palieka mažesnius ruoželius, o ir jų šereliai niekada neiškrenta, kuo pasižymi prastesnės kokybės teptukai. Todėl juos patarčiau pirkti tik specializuotose dekupažo ar dailės reikmenų parduotuvėse. Na, o jeigu nenorite pernelyg išlaidauti, vietoj teptuko puikiai tiks ir paprasta kempinėlė.
♦ Kutelio, grandinėlės arba įvairių juostelių, kurias norėsite rišti ant skirtuko.
♦ Dviejų rūšių šlifavimo kempinėlių: smulkaus ir stambaus grūdėtumo (jas įsigyti galite statybinių prekių parduotuvėje).
♦ Klijų. Aš naudoju specialius dekupažo klijus, tačiau jeigu tokių neturite, puikiai tiks ir lipalas, jį sumaišykite su vandeniu santykiu 1:3. Svarbu: jeigu popierių klijuosite su lipalu, iš pradžių pabandykite tai padaryti ant kokio kito medžio gabalėlio, nes nekokybišku lipalu klijuotas paveikslėlis gali pagelsti.
Taigi susirinkę visas medžiagas, imamės darbo. Visų pirma skirtuką reikia paruošti dekoravimui.
Skirtuko šlifavimas |
Parduotuvėse parduodami skirtukų pagrindai būna gan šiurkštoki, todėl prieš klijuojant paveikslėlį, juos būtina gerai nušlifuoti. Tam visų pirma naudojame stambaus grūdėtumo šlifavimo kempinėlę, su ja pašalinsime visus medžio nelygumus. Kai nušlifuosite abi skirtuko puses, jas gerai nuvalykite sausu skudurėliu ir tuomet šlifuokite su smulkaus grūdėtumo kempinėle. Šlifuoti reikia tol, kol skirtukas bus švelnus paliesti. Baigus šlifuoti vėl reikia nuvalyti visas atsiradusias dulkes. Ir jau galima pradėti dažyti.
Pagrindo dažymas |
Jeigu žadate klijuoti vientisą paveikslėlį, šis veiksmas gali būti ir praleistas. Tačiau, jeigu norite, kad ant skirtuko esantis paveikslėlis nebūtų blankus, reikia pagrindą nudažyti balta spalva, taip paveikslėlio spalvos bus daug sodresnės ir gražesnės. Dažyti vėlgi galite ir su teptuku, ir su kempinėle. Tepti reikia bent keliais sluoksniais, kad visas skirtukas būtų padengtas balta spalva (aš dažiau bent tris kartus). Kai dažai išdžius, skirtuką reikės vėl nušlifuoti. Tam naudojame pačią švelniausią kempinėlę, taip pašalinsite po dažymo atsiradusius ruoželius. Kai skirtuko pagrindas paruoštas, galima pradėti tvarkyti paveikslėlį.
Paveikslėlį reikia pamerkti į vandenį, kad popierius suminkštėtų |
Apkarpę nereikalingus popieriaus kraštus, jį merkiame į šiltą vandenį. Šis žingsnis reikalingas tik tuo atveju, jeigu dekoruosite su paprastu popieriumi, kadangi jis storesnis, reikia jį palaikyti vandenyje, kad šiek tiek suminkštėtų. Laikykite mažiausiai 10 minučių, arba tol, kol paveikslėlis pradės persišviesti. Tuomet jį atsargiai ištraukite, kruopščiai nusausinkite ir jau galite klijuoti ant skirtuko. Tačiau darykite tai labai atsargiai, kadangi dabar popierius labai trapus.
Motyvo klijavimas |
Klijuoti galite įvairiai: tepti klijus ant blogosios savo paveikslėlio pusės arba tiesiog tiesiai ant pagrindo. Nuo to visiškai niekas nepasikeis, tiesiog jeigu klijus tepsite tiesiai ant pagrindo, bus lengviau užklijuoti paveikslėlį (jis nebus dar labiau suminkštėjęs). Kruopščiai uždėtą paveikslėlį labai atsargiai prispauskite ir nusausinkite su vienkartine servetėle ar rankšluostuku, tada palikite džiūti. Kai skirtukas išdžius, jį padenkite keliais lako sluoksniais. Kadangi aš naudoju specialius dekupažui skirtus klijus-laką, tai ir lakavau su ta pačia priemone. Kai nulakuotas skirtukas gerai išdžius, apkarpykite popieriaus perteklių ir skirtuko kraštus atsargiai šlifuokite su stambaus grūdėtumo šlifavimo kempinėle.
Skirtuko kraštų šlifavimas |
Čia svarbu įsidėmėti, kad šlifuoti reikia tik iš viršaus į apačią arba atvirkščiai. Taip nušlifuosite ir sulyginsite popieriaus kraštus, kad jie nesimatytų ir nebūtų apibrizgę. Šlifuokite tol, kol liesdami skirtuko kraštus, visiškai nejusite išsikišusių popieriaus kraštų. Po šio žingsnio jau galite dekoruoti ir kitą skirtuko pusę. Kadangi aš norėjau, kad skirtukas būtų įdomesnis, pasirinkau dekoruoti skirtingais paveikslėliais. Dekoruodami kitą skirtuko pusę viską darykite lygiai taip pat, kaip jau buvo aprašyta anksčiau. Kai abi skirtuko pusės bus nudekoruotos, o kraštai nušlifuoti, imkitės skirtuko šonų dažymo.
Skirtuko kraštų dažymas |
Čia jau reikėtų plono teptuko. Dažykite labai atsargiai, kad neišteptumėte paveikslėlio. Žinoma, dažyti galite ir su pirštais, taip geriau jausite skirtuko šonus, tik netepkite didelio dažų kiekio. Dekupažo parduotuvėse parduodamų knygų skirtukų šonai dažniausiai būna tamsūs, tad dažyti vėl reikės ne vieną kartą. Kai dažai išdžius, skirtuko šonus vėl reikės pašlifuoti su mažo grūdėtumo šlifavimo kempinėle, dabar šlifuoti jau reikėtų į šonus (ne iš viršaus į apačią, kaip prieš tai), kadangi kitaip pažeisite dažus.
Kai visas skirtuko pagrindas jau bus paruoštas, beliks tik uždėti kutelį. Ir čia jau galite pasitelkti savo fantaziją, vietoj kutelio, galite uždėti grandinėlę su karoliukais, satino ar organzos juosteles ar tiesiog siūlus. Ir štai jūsų dovanėlė jau paruošta. Linksmų ir kūrybingų švenčių!
Daugiau rankų darbo pavyzdžių rasite čia.
Rankų darbo skirtukų pavyzdžiai |