1. Niurnbergas (Vokietija)
Vokiečiai neabejoja – Christkindlesmarket yra populiariausias turgus visoje šalyje, atidarytas septynias dienas per savaitę iki pat gruodžio pabaigos. Be to, ir seniausias – jo pradžia siekia 1628 metus. Sakoma, kad čia jaučiamasi taip, kaip niekur kitur – skamba muzika, žmonės lanko kūdikio Jėzaus prakartėlę, rankas šildosi karšto vynu.
Turgus užima nemažą teritoriją, todėl yra svarbu nepasiklysti. Vizitas gali būti pradedamas Hauptmarkt – čia yra pagrindinė turgavietė. Po to Hans Sachs Platz – mažų vaikų rojus, nes ten apstu įvairiausių žaidimų ir užsiėmimų mažiesiems.
Spitalgasse zonoje pardavinėjami įvairūs rankdarbiai. Kalėdinę nuotaiką kursto Niurnbergo istoriniame centre žybsinčios įvairių spalvų lemputės ir nosį šildantis Glühwein kvapas. Be abejo, be tipiškų vokiškų dešrelių taip pat neapsieinama.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Niurnbergo kalėdinis turgus |
2. Montrė (Šveicarija)
Retas europietiškas kalėdinis turgus gali didžiuotis tokiu grožiu kaip Montrė. Įsikūręs ant Lemano ežero kranto, prižiūrimas Freddy Mercury'io, legendinės roko grupės „Queen“ lyderio statulos, turgus kviečia tiek vietinius, tiek turistus. F.Mercury pats čia gyveno ir kai kurios jo dainos buvo sukurtos būtent šiame mieste.
Montrė kalėdinis turgus. |
Pasiūla išties gausi – lempos, rankdarbiai, žvakės, šokoladai, saldainiai, juvelyriniai dirbiniai, taigi dovaną sau ir artimajam ras net pats išrankiausias.
Be abejo, turguje rasite ir įvairiausių vietų užkąsti, galėsite paragauti tipiškų šveicariškų patiekalų, išgerti arbatos ar karšto vyno. Nemėgstančių bandyti naujų patiekalų, laukia visame pasaulyje pažįstami „greito maisto“ pasiūlymai.
3. Zalcburgas (Austrija).
Šiame barokiniame mieste, šalia katedros šurmuliuoja puikus turgelis. Šiais metais čia įsikūrė 95 pardavimo vietos, siūlančios tradicinių amatų prekes, įvairius kalėdinių eglučių papuošimus, aromatinius aliejus, meno kūrinius. Kiekvieną šeštadienį, pusę šešių vakaro čia pasirodo kūdikis Jėzus.
Wolfgango A. Mozarto mieste yra dar vienas turgus Mirabell aikštėje, kuri buvo pagridininė filmo „Šypsenos ir ašaros“ filmavimo aikštelė. Šiame turguje galima lankytis išalkus, nes savo gastronomija jis jus išties maloniai nustebins.
Zalcburgo kalėdinis turgus. |
4. Helsinkis (Suomija).
Helsinkyje, kaip ir kituose Europos miestų turguose, apstu dekoravimo detalių, rankdarbių, idėjų dovanoms, darbužių, žvakių, tipiškų suomiškų produktų. Čia būtina nusipirkti marmelado, pyragų, šokolado ir salotų „rosolli“ – tuomet pasijausite tikrais suomiais. Pasivaikščioti turguje yra tarsi suomiškas kalėdinis ritualas.
Švento Tomo turgus įsikūręs parlamento aikštėje, miesto centre. Šiemet jame yra 120 kioskelių ir parduotuvyčių.
Helsinkio kalėdinis turgus |
5. Viena (Austrija).
Christkindlmarkt, esantis netoli miesto savivaldybės, matomas iš toli – čia stovi didžiulė kalėdinė eglė. Vaikams šis turgus – tikras rojus. Čia atėję jie mokosi gaminti kalėdinius pyragus, lieti žvakes, klauso tarptautinių chorų giesmių.
Kaip ir kituose miestuose, Christkindlmarkt prekeiviai siūlo savo rankų darbo dirbinius, įvairiausius pyragus, duoną su prieskoniais, saldžią vatą ar tipiškų Vienos skanėstų.
Vienos kalėdinis turgus |
6. Briuselis (Belgija).
Anglijos kelionių organizatoriai šį turgų išrinko originaliausiu Europoje. Briuselio kalėdinis turgus išsidėstęs per du kilometrus, jame apstu atrakcijonų vaikams ir suagusiems, terasų su karštu vynu, ledo arena, talpinanti tris šimtus žmonių.
Vaikai džiaugiasi karuselėmis, ir Lediniu Monstru – 40 m ilgio dinozauru, mėgstančiu valgyti vaikus – didelius ir mažus. Dar viena atrakcija vaikams – kalėdinis miškas, kur tarp 8 m aukščio medžių slepiasi šokolado, sausainių, žvakių fabrikai, medžio skulptūros ir tikras Kalėdų Senelio būstas!
„Scanpix“ nuotr./Kalėdos Briuselyje |
7. Praha (Čekija).
Klasikinis Vidurio Europos turgus kupinas magijos ir romantikos. Įsikūręs miesto centre, siūlo įvairių medinių žaislų, marionečių ir grogo – arbatos su romu. Kiekvienos dienos popietę įžiebiamos Kalėdų eglės lemputės.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prahos kalėdinis turgus |
8. Brėmenas (Vokietija).
600 metų senumo, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, Brėmeno turgus vilioja karšto vyno kvapu, keptais obuoliais, pyragais su cinamonu ir, žinoma, didžiule prekių pasiūla. Smaližiai sukasi nuo vieno kioskelio prie kito ir ragauja kulinarinį Vokietijos palikimą – įvairius pyragus, sausainius. Patys prekeiviai nesibodi papasakoti, kaip gamina vieną ar kitą daiktą, dalijasi įdomiausiomis praeities istorijomis.
9. Ciurichas (Šveicarija).
Tai didžiausias Europoje kalėdinis turgus po stogu. Čia taip pat rasite skanumynų, kalėdinių pyragų. Be to, turėsite puikią galimybę pasiklausyti ne tik koncertų, bet ir pamatyti spektaklių!
10. Edinburgas (Škotija).
Kalėdos Škotijoje neįsivaizduojamos be dūdmaišių. Būtent čia galėsite pasiklausyti įdomaus jų skambesio, paragauti ne vien skanėstų, bet ir harbugerių su elniena ir vietiniais sūriais.
Škotiškasis turgus persipynęs su vokiškąja tradicija, tad jei nepatiks elniena, galėsite paragauti klasikinių vokiškų dešrelių, keptų bulvių pyrago ir, žinoma, vokiško alaus.
15min.lt/Indrės Bungardaitės nuotr./Kalėdinis turgus Edinburge |